O nas
Kontakt

Bruksela, kochanie? Wściekli rolnicy szturmują dzielnicę UE w Brukseli

Laura Kowalczyk

Méabh Mc Mahon with Fabrizio Rossi, Tilly Metz and Gerardo Fortuna

W tym wydaniu omawiamy pierwotne przyczyny protestów rolników w całej Europie oraz plany Komisji Europejskiej dotyczące aktualizacji dobrostanu zwierząt.

W tym tygodniu dołączają do nas Fabrizio Rossi, Sekretarz Generalny Rady Gmin i Regionów Europy, eurodeputowana z ramienia Partii Zielonych Tilly Metz oraz reporter TylkoGliwice ds. zdrowia i żywności Gerardo Fortuna.

Paneliści dyskutowali o trwającym w Europie buncie rolników, w wyniku którego w tym tygodniu tysiące traktorów zjechały na Brukselę. Sfrustrowani rolnicy podpalili budynek przed Parlamentem Europejskim i rzucali jajkami w budynek. Tilly Metz mówi, że czuje ich ból.

Kolejnym tematem omawianym w tym tygodniu w programie była nowa reforma mająca na celu poprawę praw zwierząt w całej UE. Przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego organizacje pozarządowe wezwały polityków, aby robili więcej na rzecz dobrostanu zwierząt.

„UE lubi się dumać jako światowy lider w dziedzinie dobrostanu zwierząt” – powiedziała TylkoGliwice Reineke Hameleers, dyrektor generalna Eurogroup for Animals, dodając, że obietnice nie są dotrzymywane.

Obejrzyj „Bruksela, kochanie?” w powyższym odtwarzaczu.