O nas
Kontakt

Bruksela ma „zero” zastrzeżeń do ustawy o amnestii, mówi hiszpański minister

Laura Kowalczyk

Bruksela ma „zero” zastrzeżeń do ustawy o amnestii, mówi hiszpański minister

Komisja Europejska nie ma obaw co do wpływu kontrowersyjnej hiszpańskiej ustawy o amnestii na praworządność, stwierdził w czwartek hiszpański minister sprawiedliwości Félix Bolaños.

W rozmowie z reporterami w Brukseli po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem i komisarz ds. przejrzystości Věrą Jourovą Bolaños powiedział: „Jeśli chodzi o ustawę o amnestii, muszę państwu powiedzieć, że Komisja Europejska nie ma żadnych obaw co do zdrowia i siły rządów UE prawa i podziału władzy w Hiszpanii – zero obaw, zero, żadnych.”

„Oni (Komisja) znają przedstawioną ustawę, wiedzą, że jest to ustawa całkowicie zgodna z konstytucją, z prawem hiszpańskim, także z prawem UE. I nie tylko z prawem UE, ale także z europejskimi wartościami dialogu, wzajemnego zrozumienia i budowania współistnienia w oparciu o konflikt” – dodał Bolaños.

Na początku tego miesiąca katalońska separatystyczna partia Junts per Catalunya (JxCat) – na której czele stoi Carles Puigdemont, który był na wygnaniu – oddała siedem głosów w hiszpańskim parlamencie za poparciem rządu kierowanego przez socjalistę Pedro Sáncheza w zamian za kontrowersyjną amnestię dla katalońskich polityków oraz działacze, którzy uczestniczyli w nieudanej próbie odłączenia się od Hiszpanii w 2017 r.

Posunięcie to rozwścieczyło hiszpańskie partie opozycji, które oskarżają Sáncheza i Hiszpańską Partię Socjalistyczną (PSOE) o lekceważenie praworządności dla celów politycznych. Prawica polityczna wezwała władzę wykonawczą UE do interwencji poprzez zbadanie potencjalnych naruszeń praworządności.

Blok może sankcjonować państwa członkowskie za naruszenia praworządności na mocy art. 7 traktatów UE, a obecnie wstrzymuje fundusze zarówno Węgrom, jak i Polsce za odstępstwo od zasad demokracji.

Po czwartkowym spotkaniu z Bolañosem komisarz sprawiedliwości Didier Reynders stwierdził, że odbyli „dobre spotkanie” i że „dialog z władzami hiszpańskimi będzie kontynuowany”.

W zeszłym tygodniu Reynders powiedział, że jego zespół prawny analizuje projekt ustawy „uważnie, niezależnie i obiektywnie w celu ustalenia zgodności z prawem UE”, ale Komisja jak dotąd wstrzymywała się od ujawnienia swojej oceny proponowanej ustawy i nie ma obaw co do erozji podniesiono praworządność.

Bolaños – nazwany „superministrem” po tym, jak powierzono mu odpowiedzialność za prezydencję, wymiar sprawiedliwości i stosunki z parlamentem w nowo utworzonym rządzie Pedro Sáncheza – powiedział, że Komisja uważa projekt ustawy o amnestii za „wewnętrzną sprawę Hiszpanii”.

Twierdził również, że amnestia pomoże przezwyciężyć problem, który w ciągu ostatniej dekady nękał Katalonię, Hiszpanię i Europę.

„Naszym wyraźnym celem jest przezwyciężenie konfliktu, który mieliśmy w Katalonii i który oczywiście dotknął nie tylko Hiszpanię, ale także resztę Europy” – powiedział.

W ubiegłą środę prawicowi prawicowi prawodawcy w Parlamencie Europejskim w gorącej debacie wycelowali w projekt ustawy o amnestii, oskarżając Sáncheza o lekceważenie praworządności dla własnych korzyści politycznych.

Jednak niewielu prawodawców z innych państw członkowskich wzięło udział w debacie, co było oznaką – jak Bolaños – akceptacji prawa przez blok.

„Dlatego, biorąc pod uwagę taką sytuację w Brukseli, byłbym wdzięczny, gdyby Partido Popular nie chciała zaszkodzić reputacji naszego kraju, aby osiągnąć swoje cele polityczne” – powiedział, odnosząc się do głównej hiszpańskiej opozycji, centroprawicowej partii.

Stwierdził także, że większa część spotkania z komisarzem Reyndersem była poświęcona drażliwej kwestii odnowienia najwyższego organu prawnego Hiszpanii, Rady Generalnej Sądownictwa (GCJ).

Polityczny spór między rządem a opozycją w sprawie nominacji sędziów oznacza zablokowanie powoływania nowych członków GCJ. Bolaños oskarżył PP o blokowanie przedłużenia umowy

„W przyszły poniedziałek minie pięć lat, odkąd PP blokowała przedłużenie umowy” – powiedział Bolaños.

„Komisja Europejska dokładnie wie, kto jest odpowiedzialny za to, że nie możemy odnowić składu Rady Generalnej Sądownictwa” – powiedział.