O nas
Kontakt

Brukselska policja zamknęła skrajnie prawicowe, nacjonalistyczne zgromadzenie z udziałem Orbána, Farage'a i Bravermana

Laura Kowalczyk

Brussels police moved in to gradually shut down the conference.

Spotkanie w Brukseli skrajnie prawicowych, nacjonalistycznych polityków europejskich zostało zakłócone we wtorek po wkroczeniu policji, która próbowała wymusić jego zamknięcie.

Funkcjonariusze działali na podstawie nakazu wydanego przez burmistrza regionu Saint-Josse Ten Noode w stolicy Belgii ze względów bezpieczeństwa publicznego.

Posunięcie to skrytykował premier Belgii Alexander De Croo, który opisał interwencję policji jako „niedopuszczalne”.

„Autonomia gmin jest kamieniem węgielnym naszej demokracji, ale nigdy nie może unieważnić belgijskiej konstytucji gwarantującej wolność słowa i pokojowe zgromadzenia od 1830 r.” – powiedział De Croo.

„Zakaz spotkań politycznych jest niezgodny z konstytucją, kropka” – dodał premier.

Osoby takie jak węgierski premier Viktor Orbán, francuski kandydat skrajnej prawicy Eric Zemmour i były premier Polski Mateusz Morawiecki mieli przemawiać na dwudniowej konferencji Narodowego Konserwatyzmu (NatCon) w Brukseli, która miała trudności ze znalezieniem miejsca, chcąc zapewnić sobie miejsce gościć ich w stolicy Belgii.

Założyciel Partii Brexit, Nigel Farage, przemawiał do tłumów w lokalu Claridge w dzielnicy Saint-Josse Ten Noode, kiedy przybyła policja z nakazem zamknięcia wydarzenia we wtorek około godziny 12:30 czasu środkowoeuropejskiego.

Reporter TylkoGliwice był na miejscu, gdy funkcjonariusz policji powiedział organizatorom wydarzenia, że ​​„władze zdecydowały się zamknąć wydarzenie” i że był on obecny na miejscu, aby wyegzekwować tę decyzję.

Funkcjonariusz dodał, że posiada trzystronicowy dokument przedstawiający podstawy zamknięcia, o co wnioskował lokalny burmistrz.

Narodowi Konserwatyści to sojusz polityków, osób publicznych i naukowców typowo kojarzonych z populistyczną prawicą, wyznający zarówno wartości konserwatywne, jak i nacjonalistyczne, znany ze swojego silnego eurosceptycznego i antyimigracyjnego stanowiska.

W rozmowie z dziennikarzami poza miejscem wydarzenia organizator Tony Gilland – szef sztabu MCC Bruksela, zespołu doradców finansowanego przez Orbána, który sponsorował wydarzenie – powiedział, że porządek publiczny odnosi się również do „kontrprotestu”, który ma nastąpić później tego dnia .

Organizatorzy nie zgodzili się jednak od razu na podpisanie zarządzenia i zakończenie imprezy. Była minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Suella Braverman przemówiła do publiczności po przybyciu policji na miejsce zdarzenia.

Emir Kir, burmistrz dzielnicy Saint-Josse Ten Noode w Brukseli, potwierdzony na platformie mediów społecznościowych X, że nakazał wstrzymanie wydarzenia, aby „zagwarantować bezpieczeństwo publiczne”.

„Skrajna prawica nie jest mile widziana” – powiedział Kir.

Dwa inne brukselskie obiekty, w tym słynny hotel Sofitel położony w pobliżu instytucji UE, odmówiły w ostatnich dniach organizacji konferencji NatCon, budząc wątpliwości, czy wydarzenie może odbyć się zgodnie z pierwotnym planem.

Burmistrz dzielnicy Etterbeek, Vincent de Wolf, powiadomił hotel Sofitel na kilka godzin przed planowanym wydarzeniem w tym miejscu o prelegentach i charakterze zgromadzenia, co spowodowało podjęcie w ostatniej chwili decyzji o zerwaniu umowy.

Nigel Farage powiedział tłumom, że decyzje o odwołaniu koncertów były „absolutnie oburzające”. Według organizatorów w wydarzeniu wzięło udział około 600 osób.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego i honorowy przewodniczący partii Reform UK Nigel Farage przemawia podczas konferencji Narodowego Konserwatyzmu w Brukseli, wtorek, 16 kwietnia 2024 r.

Klęska ma miejsce niecałe dwa miesiące przed wyborami europejskimi, a sondaże przewidują gwałtowny wzrost poparcia dla partii skrajnie prawicowych i eurosceptycznych.

Organizatorzy krytykują decyzję

W odpowiedzi na wtorkową interwencję policji Narodowy Konserwatyzm stwierdził, że konferencja przebiegła „niezwykle pokojowo” i „absolutnie nie zakłócano porządku publicznego”.

Zaprosili także burmistrza Saint Josse, Emira Kira, do przyłączenia się do dyskusji.

Kir reprezentował belgijską Partię Socjalistyczną (PS), zanim został wydalony w 2020 r. po kontrowersyjnym spotkaniu z delegacją tureckich burmistrzów, w skład której wchodzili przedstawiciele ultranacjonalistycznej, skrajnie prawicowej partii MHP.

Belgijski poseł do Parlamentu Europejskiego (MEP) Tom Vandendriessche, który miał wziąć udział w konferencji NatCon i reprezentuje skrajnie prawicową, flamandzką partię nacjonalistyczną Vlaams Belang, powiedział, że nie jest zaskoczony próbą rozproszenia zgromadzenia przez władze belgijskie.

„Ponieważ lewica stanowi mniejszość we Flandrii, wszędzie tam, gdzie ma władzę (w Belgii), próbuje ona użyć swojej władzy, aby zastraszyć prawicę” – powiedział Vandendriessche

„Widzieliśmy, że dzieje się to przez dziesięciolecia tutaj, w Belgii” – dodał.

Jego partia, która wspiera niezależne państwo flamandzkie, zajmuje pierwsze miejsca w sondażach przed podwójnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i federalnymi, które odbędą się w Belgii na początku czerwca.

Policja wychodzi głównym wejściem podczas konferencji Narodowego Konserwatyzmu w Brukseli, wtorek, 16 kwietnia 2024 r.

Vandendriessche ostro skrytykował także belgijskiego premiera Alexandra de Croo za „wygłaszanie wykładów” dla innych krajów UE na temat poszanowania praworządności, podczas gdy w europejskiej stolicy nie wolno „bezpiecznie organizować konferencji”.

„To system totalitarny” – powiedział Vandendriessche. „Ludzie sprawujący władzę nie mogą jej nadużywać, aby zatrzymać wydarzenia”.

Viktor Orbán, jeden z głównych mówców, którzy mają wystąpić na tym wydarzeniu, wypowiedział się krytycznie: „Myślę, że nie mogli już dłużej znieść wolności słowa” powiedział o interwencji policji.

Organizatorzy zapowiedzieli, że postarają się zapewnić alternatywne miejsce na drugi dzień konferencji, który odbędzie się w środę.