Relacje między oboma krajami stały się napięte od czasu, gdy Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej, co skomplikowało niektóre struktury polityczne Irlandii Północnej, która jest częścią Wielkiej Brytanii.
Brytyjski premier Keir Starmer spotkał się w Dublinie ze swoim irlandzkim odpowiednikiem Simonem Harrisem. Wizytę tę określa się mianem „resetu” w stosunkach między oboma krajami.
Podróż Starmera jest pierwszą podróżą brytyjskiego przywódcy do Irlandii od pięciu lat i stanowi kolejny sygnał, że oba państwa chcą pogłębić relacje w kwestiach gospodarczych i bezpieczeństwa.
Harris był pierwszym międzynarodowym liderem, którego Starmer gościł po miażdżącym zwycięstwie Partii Pracy w wyborach 4 lipca.
„Dzisiejszy dzień jest naprawdę znaczący, ponieważ jasno wyraziliśmy naszą ambicję, aby zresetować relacje i dziś idziemy naprzód” – powiedział Starmer.
„Jesteśmy pewni, że do marca chcemy zorganizować szczyt, na którym pokażemy plony z tego, a potem coroczne szczyty”.
„Wiem, że jako dwaj nowi przywódcy naszych krajów, oboje powiedzieliśmy, że naprawdę chcemy umieścić stosunki brytyjsko-irlandzkie na nowej ścieżce. I naprawdę doceniam czas, który nam poświęciłeś od czasu objęcia urzędu” – powiedział Harris Starmerowi.
Relacje między oboma krajami stały się napięte od czasu, gdy Wielka Brytania zagłosowała w 2016 r. za wyjściem z Unii Europejskiej, zwłaszcza w świetle wpływu, jaki decyzja ta wywarła na struktury polityczne Irlandii Północnej, która jest częścią Wielkiej Brytanii.
Kiedy Wielka Brytania opuściła Unię, rząd brytyjski i UE zgodziły się na utrzymanie granicy irlandzkiej wolnej od punktów celnych i innych kontroli, ponieważ otwarta granica jest kluczowym filarem procesu pokojowego, który zakończył 30 lat przemocy w Irlandii Północnej.
Starmer powiedział, że odbudowa stosunków musi objąć porozumienie wielkopiątkowe, przełomowe porozumienie z 1998 r., które położyło kres konfliktowi znanemu jako Konflikt.
„Bardzo poważnie traktuję naszą wspólną rolę w związku z tym. I byłem bardzo jasny w tej sprawie przez wiele, wiele lat i odnawiam to zobowiązanie tutaj dzisiaj” – powiedział Starmer.
Starmer powiedział, że teraz jest szansa na dalsze zacieśnienie relacji zarówno z Irlandią, jak i z UE.
Stwierdził, że Wielka Brytania nie będzie się starać o ponowne przystąpienie do UE pod jego przywództwem, ani o zerwanie jednolitego rynku i unii celnej.
Dał jednak jasno do zrozumienia, że chce renegocjować elementy umowy handlowej z UE po Brexicie, aby wzmocnić wzrost gospodarczy, co jest częścią tego, co nazwał „szerszym resetem UE”.
„Resetujemy także nasze relacje z UE i jasno dałem do zrozumienia, że chcę zacieśnić stosunki z UE” – powiedział.
„To oczywiście dotyczy bezpieczeństwa, obrony, ale także handlu, zmniejszania tarcia, a każda firma tutaj w Irlandii powie ci, że zmniejszanie tarcia pomaga, więc chcemy zresetować te relacje”.
Po zwycięstwie w wyborach Starmer podróżował po stolicach państw członkowskich UE, m.in. po Paryżu i Berlinie, licząc na zdobycie dobrej woli potrzebnej do dalszych działań na tym froncie, a także na chęć „wspólnego działania” w kwestiach międzynarodowych, takich jak wojna na Ukrainie.
Starmer i Harris wzięli udział w okrągłym stole biznesu w Dublinie, aby zbadać, w jaki sposób „zresetowanie” relacji może przynieść korzyści handlowi.
Wartość tej współpracy gospodarczej wynosi około 120 miliardów euro i przyczynia się do utrzymania tysięcy miejsc pracy po obu stronach Morza Irlandzkiego.