O nas
Kontakt

Brytyjski producent chipów Arm odnotowuje niemal dwukrotny wzrost udziałów w ciągu niecałego tygodnia

Laura Kowalczyk

The logos for ARM Holdings and the Nasdaq are shown during the ARM Holdings IPO, in New York

Producent chipów nadal się umacnia w obliczu boomu na sztuczną inteligencję.

Cena akcji Arma niemal się podwoiła od czasu ogłoszenia wyników w zeszłym tygodniu, podczas gdy brytyjski producent chipów kontynuuje wzrosty na amerykańskiej giełdzie.

Na zamknięciu giełdy w poniedziałek cena akcji wynosiła 148,97 USD, w porównaniu z 77,01 USD w poprzednią środę, tego samego dnia, w którym spółka opublikowała dane o zyskach.

W swoim raporcie o wynikach firma Arm stwierdziła, że ​​popyt na technologię sztucznej inteligencji zwiększył sprzedaż, co następnie spowodowało gwałtowny wzrost jej akcji.

Spółka będąca własnością japońskiego SoftBanku cieszy się dobrą notowaniami na amerykańskiej giełdzie od czasu pierwszej oferty publicznej o wartości 5 miliardów dolarów (4,6 miliarda euro) we wrześniu – największej w 2023 roku.

Konstrukcja chipa Arma jest stosowana praktycznie we wszystkich smartfonach oraz większości tabletów i telewizorów cyfrowych. Niedawno firma Arm rozszerzyła swoją działalność na sztuczną inteligencję, urządzenia inteligentne i przetwarzanie w chmurze, ponieważ boom na sztuczną inteligencję nadal ogarnia świat biznesu.

Jest to zjawisko obejmujące całą branżę: amerykański producent chipów Nvidia również odnotował ponad trzykrotną wartość akcji w ciągu ostatniego roku dzięki stale rosnącemu popytowi na sztuczną inteligencję swoich chipów.

Firma stała się jedną z najcenniejszych spółek notowanych na giełdzie na świecie, z wyceną rynkową na poziomie około 1,8 biliona dolarów, co pozwoliło jej dołączyć do „klubu bilionów dolarów” obok Apple, Microsoft, Alphabet i Amazon.

Firmy nie używają produktów Arm bezpośrednio do zadań związanych ze sztuczną inteligencją, ale firmy takie jak Nvidia używają ich do poprawy wydajności swoich chipów dostosowanych do sztucznej inteligencji.