O nas
Kontakt

Bułgaria przeprowadzi nowe przedterminowe wybory po fiasku rozmów koalicyjnych

Laura Kowalczyk

Bulgaria

Będzie to siódme wczesne głosowanie w ciągu nieco ponad trzech lat. Z sześciu wyborów od 2021 r. tylko dwa wyłoniły wybrany rząd.

Partia Bułgarii „Istnieje taki naród” (ITN) w poniedziałek zwróciła prezydentowi Rumenowi Radewowi trzeci mandat tworzenia rządu po fiasku rozmów koalicyjnych. W związku z tym Bułgarzy będą musieli wybrać skład 51. Zgromadzenia Narodowego, prawdopodobnie w październiku.

Będzie to siódme wczesne głosowanie w ciągu nieco ponad trzech lat. Z sześciu wyborów od 2021 r. tylko dwa wyłoniły wybrany rząd.

„Stwierdziliśmy, że nie mamy szczególnych różnic z innymi partiami i możemy ze sobą współpracować, ale polityczna mądrość jednej partii nie wystarczyła” – skomentował przewodniczący grupy parlamentarnej ITN, Toshko Jordanow.

„Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście, przekazując nam mandat. Nie muszę mówić, co się stało, ponieważ było to publiczne. Jeśli w tym, co się stało, jest jakiś pozytyw, to taki, że rozmawialiśmy ze wszystkimi partiami politycznymi, z wyjątkiem jednej. Nie wydarzyło się to ani w pierwszej, ani w drugiej kadencji” – powiedział Toshko Yordanov.

Prezydent ze swej strony podziękował ITN za próbę wypełnienia mandatu i stwierdził, że przeprowadzenie kolejnych przedterminowych wyborów podważa zasadność twierdzenia, że ​​bycie parlamentarzystą jest najskuteczniejszą formą funkcjonowania państwa.

„Spirala wyborcza wciąż nakręca się i nie tylko wywołuje irytację, ale także uruchamia szereg destrukcyjnych procesów, blokuje wiele instytucji i alienuje obywateli.

Rozwiązanie kryzysu leży w rękach partii politycznych i muszą one zaakceptować, że podstawą udanej koalicji nie jest okres po wyborach, ale okres przed nimi” – powiedział prezydent Bułgarii Rumen Radew.

Radev wezwał również strony do zapewnienia uczciwej gry w nadchodzących tygodniach. Dodał, że dziś zaprosi Przewodniczącego Parlamentu, Rayę Nazaryana, do omówienia wyboru przyszłego tymczasowego premiera.

Oczekuje się, że prezydent, po konsultacjach z grupami parlamentarnymi, powoła rząd tymczasowy na wniosek kandydata na tymczasowego premiera i zaplanuje nowe wybory w ciągu dwóch miesięcy.

Prezydent może wybrać tymczasowego premiera spośród przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, prezesa lub wiceprezesa Bułgarskiego Banku Narodowego, przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Izby Obrachunkowej oraz rzecznika praw obywatelskich lub jego zastępcy.

Rząd tymczasowy miałby być następcą obecnego rządu, który został powołany w kwietniu 2024 r.

Po otrzymaniu mandatu od Radewa 29 lipca, po tym jak pierwsze dwie oferty dwóch największych grup parlamentarnych, Obywateli na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) i Kontynuujemy Zmiany – Demokratyczna Bułgaria (PP-DB), nie przyniosły skutku, ITN zaprosiła wszystkie pozostałe grupy parlamentarne i niezależnych posłów na rozmowy.

ITN nazwało te rozmowy badaniem wspólnego stanowiska w sprawie polityki przed nominacją rządu ekspertów.

Ponieważ nie wszystkie grupy przyjęły zaproszenie, a niektóre z nich jasno zapowiedziały, że nie zagłosują na rząd wyłoniony w ramach trzeciej kadencji, rozmowy, prowadzone w obecności kamer medialnych, nie przyniosły żadnych rezultatów.

Od 2020 r. w Bułgarii panuje plaga rządów „drzwi obrotowych”, odkąd protesty antykorupcyjne doprowadziły do ​​upadku koalicji kierowanej przez centroprawicową partię GERB.