O nas
Kontakt

Były policjant skazany za zabójstwo George’a Floyda dźgnięty nożem w więzieniu

Laura Kowalczyk

Były policjant skazany za zabójstwo George'a Floyda dźgnięty nożem w więzieniu

Derek Chauvin odsiaduje obecnie jednoczesny wyrok federalny na 21 lat za naruszenie praw obywatelskich Floyda oraz 22 i pół roku wyroku stanowego za morderstwo drugiego stopnia.

Derek Chauvin, były funkcjonariusz policji w Minneapolis skazany za zamordowanie George’a Floyda, został dźgnięty nożem przez innego więźnia i poważnie ranny w więzieniu federalnym w amerykańskim stanie Arizona.

Atak miał miejsce w Federalnym Zakładzie Karnym w Tucson, więzieniu o średnim rygorze, w którym występują luki w zabezpieczeniach i niedobory kadrowe. Osoba, która ujawniła atak, nie była upoważniona do publicznego omawiania szczegółów ataku i rozmawiała z AP pod warunkiem zachowania anonimowości.

Mówi się, że pracownicy, którzy wezwali pomoc, opanowali incydent i podjęli „działania ratujące życie”, zanim więzień, którego nazwiska nie podano, został zabrany do szpitala w celu dalszego leczenia i oceny.

Biuro Więziennictwa podało, że żaden z pracowników nie odniósł obrażeń, o czym powiadomiono FBI. Wizyty w ośrodku, w którym przebywa około 380 osadzonych, zostało zawieszone.

Pchnięcie Chauvina to drugi głośny atak na więźnia federalnego w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. W lipcu zhańbiony lekarz sportowy Larry Nassar został dźgnięty nożem przez współwięźnia w więzieniu federalnym na Florydzie.

Jest to także drugi poważny incydent w więzieniu federalnym w Tucson w ciągu nieco ponad roku. W listopadzie 2022 r. więzień obozu o niskim poziomie bezpieczeństwa wyciągnął broń i próbował strzelić gościowi w głowę. Broń nie wypaliła i nikt nie został ranny.

Chauvin (47 l.) został wysłany do FCI Tucson z więzienia stanowego w Minnesocie o zaostrzonym rygorze w sierpniu 2022 r., aby jednocześnie odsiedzieć 21 lat więzienia federalnego za naruszenie praw obywatelskich Floyda oraz 22 i pół roku wyroku stanowego za morderstwo drugiego stopnia .

Demonstranci trzymają plakaty podczas „Nie mogę oddychać” – cichego marszu na rzecz sprawiedliwości przed Centrum Rządowym Hrabstwa Hennepin w marcu 2021 r.
Demonstranci trzymają plakaty podczas „Nie mogę oddychać” – cichego marszu na rzecz sprawiedliwości przed Centrum Rządowym Hrabstwa Hennepin w marcu 2021 r.

Prawnik Chauvina, Eric Nelson, zalecał trzymanie go z dala od ogółu społeczeństwa i innych więźniów, spodziewając się, że będzie celem.

W zeszłym tygodniu Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił apelację Chauvina od wyroku skazującego za morderstwo. Osobno Chauvin podejmuje odważną próbę unieważnienia federalnego przyznania się do winy, twierdząc, że nowe dowody wskazują, że nie spowodował śmierci Floyda.

Floyd zmarł 25 maja 2020 r. po tym, jak Chauvin przez ponad 9 minut przyciskał kolano do jego szyi na ulicy przed sklepem spożywczym, gdzie Floyd był podejrzany o próbę przekazania fałszywego rachunku za 20 dolarów (około 18 euro).

Na filmie przechodnia uchwycono cichnące krzyki Floyda: „Nie mogę oddychać”. Jego śmierć wywołała niezliczone protesty Black Lives Matter na całym świecie, z których część przerodziła się w przemoc i zmusiła kraj do rozliczenia się z brutalnością policji i rasizmem.

Trzej inni byli funkcjonariusze, którzy byli na miejscu zdarzenia, otrzymali niższe wyroki stanowe i federalne za swoją rolę w śmierci Floyda.

Pchnięcie nożem Chauvina ma miejsce w chwili, gdy Federalne Biuro Więziennictwa zostało w ostatnich latach poddane wzmożonej kontroli po samobójstwie w więzieniu bogatego finansisty Jeffreya Epsteina w 2019 r. To kolejny przykład widocznej niezdolności agencji do zapewnienia bezpieczeństwa nawet najważniejszym więźniom po dźgnięciu Nassara i Tedie „Unabomber” Samobójstwo Kaczyńskiego w federalnym ośrodku medycznym w czerwcu.

Dochodzenie prowadzone przez AP ujawniło głębokie, wcześniej nie zgłaszane wady w Biurze Więziennictwa.

Raporty AP ujawniły szerzące się wykorzystywanie seksualne i inne przestępcze zachowania personelu, dziesiątki ucieczek, chroniczną przemoc, śmierć i poważne niedobory kadrowe, które utrudniają reagowanie na sytuacje kryzysowe, w tym napaści na więźniów i samobójstwa.