O nas
Kontakt

Były właściciel Harrodsa Mohamed Al Fayed umiera w wieku 94 lat

Laura Kowalczyk

Były właściciel Harrodsa Mohamed Al Fayed umiera w wieku 94 lat

Egipski potentat biznesowy był równie dobrze znany ze swojej reakcji na wypadek samochodowy, w którym zginął jego syn wraz z księżną Dianą.

Mohamed Al Fayed, ekstrawagancki urodzony w Egipcie biznesmen, którego syn zginął w wypadku samochodowym z księżną Dianą, zmarł w tym tygodniu – poinformowała w piątek jego rodzina. Miał 94 lata.

Al Fayed, wieloletni właściciel domu towarowego Harrods i klubu piłkarskiego Fulham, był zdruzgotany śmiercią syna Dodiego Fayeda w wypadku samochodowym z Dianą w Paryżu 26 lat temu. Spędził lata opłakując stratę i walcząc z brytyjskim establishmentem, który obwiniał za ich śmierć.

„Pani Mohamed Al Fayed wraz z dziećmi i wnukami pragną potwierdzić, że jej ukochany mąż, ich ojciec i dziadek Mohamed odeszli spokojnie ze starości w środę 30 sierpnia 2023 r.” – przekazała jego rodzina w oświadczeniu wydanym przez klub w Fulham. „Cieszył się długą i spełnioną (sic!) emeryturą w otoczeniu bliskich”.

Al Fayed był przekonany, że Dodi i Diana zginęli w wyniku spisku zaplanowanego przez księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II. Utrzymywał, że rodzina królewska zaaranżowała wypadek, ponieważ nie podobało jej się, że Diana spotyka się z Egipcjaninem.

Al Fayed twierdził, że Diana jest w ciąży i planuje poślubić Dodiego, a rodzina królewska nie może tolerować małżeństwa księżniczki z muzułmaninem.

Simon Dawson/AP
Właściciel Fulham Mohamed Al Fayed macha do kibiców przed meczem angielskiej Premier League w 2008 roku

W 2008 roku Al Fayed powiedział podczas dochodzenia, że ​​na liście domniemanych spiskowców znaleźli się Philip, dwóch byłych szefów londyńskiej policji i CIA.

Dochodzenie wykazało, że Diana i Dodi zginęli w wyniku lekkomyślnego działania ich kierowcy – pracownika hotelu Ritz należącego do Ala Fayeda – oraz ścigającej parę paparazzi. Oddzielne dochodzenia w Wielkiej Brytanii i Francji również wykazały, że nie było spisku.

Relacje Al Fayeda z rodziną królewską zostały niedawno ukazane w piątym sezonie „The Crown”, w którym miliarder (Salim Daw) poznaje Dianę.

Syn inspektora szkolnego Al Fayad urodził się w 1929 roku w Aleksandrii w Egipcie. Po wczesnych inwestycjach w żeglugę we Włoszech i na Bliskim Wschodzie, w latach 60. przeniósł się do Wielkiej Brytanii i zaczął budować imperium.

U szczytu swojej fortuny Al Fayed był właścicielem hotelu Ritz w Paryżu i drużyny piłkarskiej Fulham w Londynie, a także luksusowego domu towarowego Harrods.

Według listy bogatych Sunday Times, która dokumentuje losy najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, majątek rodziny wyniósł w tym roku 1,7 miliarda funtów (1,9 miliarda euro), co plasuje Al Fayeda na 104. miejscu wśród najbogatszych osób w kraju.

Al Fayed odegrał kluczową rolę w skandalu „gotówka za pytania”, który wstrząsnął brytyjską polityką w latach 90.

Został pozwany o zniesławienie przez brytyjskiego posła Neila Hamiltona po tym, jak biznesmen twierdził, że w zamian za zadawanie pytań w Izbie Gmin dał Hamiltonowi koperty z gotówką i wystawny pobyt w hotelu Ritz w Paryżu.

Prawnik Hamiltona, Desmond Browne, stwierdził, że zarzuty są fantazją, mówiąc: „Gdyby za kłamstwo istniały medale olimpijskie, pan Fayed byłby głównym pretendentem do złota”.

W grudniu 1999 r. ława przysięgłych przyznała rację Alowi Fayedowi.

Nigdy nie został zaakceptowany przez brytyjski establishment. Rząd dwukrotnie odrzucił jego wnioski o obywatelstwo, choć powody nigdy nie zostały podane do wiadomości publicznej.