O nas
Kontakt

Calviño twierdzi, że Europejski Bank Inwestycyjny powinien odgrywać kluczową rolę w zwiększaniu zaufania do ekologicznych inwestycji

Laura Kowalczyk

Nadia Calviño

Nowy szef Europejskiego Banku Inwestycyjnego powiedział w czwartek TylkoGliwice, że instytucja powinna wspierać rolników.

Były wicepremier i minister gospodarki Hiszpanii, który objął urząd na początku stycznia, powiedział dziennikowi TylkoGliwice „The Global Conversation”, że zielona transformacja może być zagrożona, jeśli nie będzie wystarczających inwestycji prywatnych.

Calviño obiecał, że EBI pomoże w budowaniu zaufania inwestorów do projektów w takich obszarach jak ekologiczny wodór i fabryki akumulatorów.

„Firmy muszą dwa razy pomyśleć, zanim podejmą niektóre niezbędne inwestycje” – stwierdziła. „Istnieje wiele niepewności i napięć geopolitycznych, które również ograniczają tolerowane ryzyko dla firm. Dlatego EBI odgrywa ważną rolę w ograniczaniu ryzyka inwestycyjnego”.

„Kiedy inwestujemy w zielony wodór lub w fabrykę akumulatorów o obiegu zamkniętym, naprawdę umożliwiamy realizację tego projektu, ponieważ przyciągamy ze sobą innych inwestorów publicznych, ale także inwestorów prywatnych, którzy postrzegają rolę banku jako bardzo ważny element ograniczania ryzyka , ale także analizy technicznej” – mówi. Calviño uważa, że ​​EBI „w pewnym stopniu potwierdza, że ​​jest to wykonalny projekt”.

EBI musi „wspierać sektor rolniczy”

W ostatnich tygodniach tysiące rolników protestowało w kilku krajach UE; jednym z ich żądań jest uproszczenie przepisów dotyczących ochrony środowiska związanych z Europejskim Zielonym Paktem.

Calviño uważa, że ​​EBI powinien pomóc zarówno rolnikom, jak i obywatelom w transformacji ekologicznej. „Musimy wspierać sektor rolniczy w dokonywaniu niezbędnych inwestycji. Musimy wspierać przemysł ciężki w dokonywaniu tych dostosowań. Jeśli chcemy, aby proces zakończył się sukcesem, obywatele muszą mieć dostęp do ekologicznych technologii po przystępnych cenach” – argumentuje.

Z najnowszego raportu EBI wynika, że ​​w ciągu ostatniego roku odsetek przedsiębiorstw inwestujących w efektywność energetyczną wzrósł o około 10%. „Widzimy, że rośnie odsetek przedsiębiorstw, które w ciągu zaledwie jednego roku inwestują w efektywność energetyczną i nowe technologie oraz w transformację ekologiczną” – mówi.

Calviño przyznaje jednak, że kluczem do walki ze zmianami klimatycznymi jest dalsze postępy. „Istnieje jasne zrozumienie, że nie ma wyboru. Zmiana klimatu stanowi realne zagrożenie. Stanowi wyzwanie, do którego musimy się dostosować. Jest mniej kosztowna. O wiele efektywniej jest inwestować i przeprowadzać uporządkowaną transformację” – wyjaśnia. .

EBI odegra także kluczową rolę w odbudowie Ukrainy, gdzie zainwestował już 2 miliardy euro w rozdartym wojną kraju.