O nas
Kontakt

Cena oliwy z oliwek w UE rośnie o ponad 50% w ciągu jednego roku

Laura Kowalczyk

Pouring extra virgin olive oil

Stopa inflacji płynnego złota gwałtownie wzrosła w drugiej połowie 2023 r., przyćmiewając ogólną inflację żywności w Europie.

Oliwa z oliwek, istotny składnik kuchni śródziemnomorskiej, notuje zawrotny wzrost cen, szczególnie w krajach Europy Południowej, gdzie jest produkowana.

Według Eurostatu cena oliwy z oliwek w Portugalii wzrosła w styczniu 2024 r. o 69,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, znacznie powyżej średniej UE wynoszącej 50%. Dla porównania, ogólna inflacja żywności w styczniu w całym bloku wyniosła 4,8%.

W Hiszpanii, największym na świecie producencie oliwy z oliwek, ceny wzrosły w styczniu o 62,9% w porównaniu z rokiem poprzednim.

W całej UE roczna inflacja cen przyspieszyła w drugiej połowie ubiegłego roku, z 37% w sierpniu do 51% w listopadzie, co stanowi najwyższy poziom.

W styczniu 2024 r. każdy kraj UE zgłosił znaczny wzrost rocznej inflacji cen oliwy z oliwek, przy czym najwyższy wzrost odnotowała Portugalia, a także Grecja i Hiszpania.

W tym samym czasie najniższy wzrost cen w UE (ale wciąż o 13%) odnotował Rumunia, a Szwajcaria, kraj spoza Unii, zamykała swoje szeregi. Eurostat nie przekazał żadnych danych dla Wielkiej Brytanii.

Duża część tej gwałtownie rosnącej inflacji miała miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat i wynika głównie z suszy i ekstremalnych fal upałów w krajach takich jak Hiszpania, gdzie produkcja w 2023 r. spadła o połowę.

Tradycyjnie w krajach śródziemnomorskich panuje ogromny popyt, co jeszcze bardziej podnosi ceny, a na przykład w Hiszpanii 80% oliwy z oliwek produkuje się na eksport.

Czy oliwa z oliwek odnotuje kolejny wzrost?

Oczekuje się, że światowe ceny oliwy z oliwek będą nadal rosły, ponieważ susza wstrząsnęła rokiem upraw 2023/24, który oficjalnie rozpoczął się 1 października 2023 r.

Władze hiszpańskie spodziewają się, że produkcja utrzyma się poniżej miliona ton w przypadku bezprecedensowych drugich z rzędu zbiorów.

Główny związek rolniczy Hiszpanii, Cooperativas Agro-alimentarias, cytowany przez „Olive Oil Times”, oszacował, że produkcja wyniesie 755 000 sztuk, co nadal jest poniżej średniej, ale oznacza poprawę w stosunku do rekordowych zbiorów wynoszących 664 033 ton z poprzedniej kampanii.