O nas
Kontakt

Chamonix: Nowa kolejka linowa ma pokazać odwiedzającym, w jaki sposób zmiany klimatyczne powodują topnienie lodowców

Laura Kowalczyk

FILE: An alpinist heads down a ridge on the Aiguille du Midi towards the Vallee Blanche on the Mont Blanc massif, in the Alps, near Chamonix, 12 October 2011

Nowe centrum interpretacji klimatu i lodowców Glaciorium pokaże ewolucję lodowców i nasz związek z nimi.

Mieszkając w Chamonix, trudno uciec od faktu, że w ciągu ostatnich 10 lat słynne Mer de Glace bardziej przypominało morze gruzu niż morze lodu.

Największy lodowiec Francji i drugi pod względem długości w Alpach traci co roku sześć metrów grubości.

Lodowiec, znany również jako Montenvers, co roku przyciąga tysiące turystów. W 2023 r. liczba ta wyniosła około 450 000 osób, które chcą zobaczyć ten zanikający cud natury.

Od zeszłej zimy można było oglądać go z bliska, na wysokości 1913 metrów, za pomocą nowej kolejki linowej. W ciągu zaledwie dwóch minut zwiedzający są transportowani między platformą widokową a lodem poniżej.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mont Blanc Natural Resort (@montblanc_nr)

Na pokładzie statku można podziwiać piękno okolicy, w tym słynne szczyty Grandes Jorasses i Drus, które od czterech stuleci przyciągają miłośników wspinaczki górskiej.

W związku z postępującym topnieniem lodowca Compagnie du Mont-Blanc musiała dostosować się do nowych warunków, aby ułatwić ludziom poruszanie się i docieranie do popularnych atrakcji, takich jak jaskinia lodowcowa, która jest co roku wyżłobiona na nowo, aby ludzie mogli zobaczyć lodowiec od środka.

„Dotarcie do jaskini zajmuje 10 minut, podczas gdy wcześniej zajmowało to znacznie więcej czasu” — powiedział Stéphane Seux, dyrektor operacyjny Compagnie du Mont-Blanc. „Mamy tylko około stu schodów, podczas gdy wcześniej było ich 600. To naprawdę zmienia dostępność tego miejsca”.

Przystosowanie się do topniejącego lodu

Nowa kolejka linowa, zbudowana około 40 metrów w górę doliny od wyciągu z 1988 roku, jest częścią dużych prac, które rozpoczęły się na terenie Montenvers.

Celem jest umożliwienie turystom wstępu wysoko w góry przy jednoczesnym narażeniu ich na skutki zmian klimatycznych.

Częścią projektu jest również odrestaurowanie zabytkowego hotelu i czerwonej kolejki górskiej Montenvers.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mont Blanc Natural Resort (@montblanc_nr)

Nowe centrum interpretacji klimatu i lodowców Glaciorium zostanie zbudowane w przyszłym roku, a jego otwarcie zaplanowano na 2026 rok. Dzięki interaktywnym ekspozycjom Glaciorium przedstawi ewolucję lodowców i nasze relacje z nimi.

Lokalny glacjolog Luc Moreau bada lodowce Chamonix od 1987 roku. Stwierdził, że w niektórych miejscach lodowiec stracił 40 m w ciągu czterech lub pięciu lat.

Dla lokalnych przewodników górskich, takich jak Jérôme Stoessel, wycofanie się z lodowca oznacza, że ​​musi zabierać klientów coraz dalej, aby dotrzeć do tej części lodowca, w której może przeprowadzić szkolenie:

„Dodaliśmy dobre dwadzieścia minut na spacery. Potem, gdy dotarliśmy trochę dalej, musieliśmy (iść) jeszcze więcej po Mer de Glace. Do tego momentu nie możemy uprawiać trekkingu po lodowcu ani wykonywać prac technicznych, musimy iść znacznie dalej w górę rzeki Mer de Glace”.

Nowa gondola pozwala glacjologom, takim jak Moreau, obserwować skutki globalnego ocieplenia z bliska, jednocześnie promując lokalną turystykę.

Moreau zauważa, że ​​za 15 lat lodowiec znacznie się roztopi.

Turystyka „ostatniej szansy”

Eksperci twierdzą, że część lodowca, na której można jeździć na nartach, będzie dostępna przez co najwyżej 30 lat. Moreau uważa, że ​​do końca stulecia, gdy Alpy będą się ocieplać szybciej niż reszta świata, wszystkie lodowce poniżej 3500 metrów znikną.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mont Blanc Natural Resort (@montblanc_nr)

Na razie nadal korzysta z faktu, że lodowce są tutaj, aby opowiadać o nich ludziom. „Podnosimy świadomość tak bardzo, jak możemy, rozmawiając z ludźmi o tym środowisku, które sami jesteśmy sobie winni chronić” — powiedział Moreau.

Wielu turystów zdaje sobie sprawę, że może to być ostatnia szansa, by ich zobaczyć.

„Myśleliśmy, że do końca roku już go tu nie będzie. Dlatego skorzystaliśmy z okazji, żeby tu przyjechać. Doskonale wiemy, że za kilka lat krajobraz nie będzie już taki sam” – powiedział jeden z nich.

„Zrozumieliśmy, że jesteśmy uprzywilejowani i że to już niedługo minie”.