O nas
Kontakt

Chcesz sponsorować ocean? Ten malutki wyspiarski kraj opracował nowatorski plan ochrony przyrody

Laura Kowalczyk

Chcesz sponsorować ocean?  Ten malutki wyspiarski kraj opracował nowatorski plan ochrony przyrody

Sponsorzy będą płacić przez 20 lat za ochronę jednego kilometra kwadratowego terytorium oceanu Niue przed zagrożeniami, takimi jak nielegalne połowy i zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi.

Maleńki wyspiarski kraj Niue na Pacyfiku wymyślił nowatorski plan ochrony swoich rozległych i dziewiczych wód terytorialnych – za to zapłaci sponsorom.

Zgodnie z planem, który został zainaugurowany we wtorek w Nowym Jorku przez premiera Niue Daltona Tagelagi, osoby fizyczne lub firmy mogą zapłacić 148 dolarów (139 euro) za ochronę 1 kilometra kwadratowego oceanu przed zagrożeniami, takimi jak nielegalne połowy i odpady z tworzyw sztucznych, przez okres 20 lat. lata.

Niue ma nadzieję zebrać w ramach programu ponad 18 milionów dolarów (17 milionów euro), sprzedając 127 000 kilometrów kwadratowych, co stanowi 40 procent jego wód tworzących morski obszar chroniony objęty zakazem połowów.

Niue chce chronić ocean dla przyszłych pokoleń

W wywiadzie dla Associated Press przed wystrzeleniem Tagelagi powiedział, że jego ludzie zawsze mieli ścisły związek z morzem.

„Niue to tylko jedna wyspa na środku wielkiego, błękitnego oceanu” – wyjaśnił Tagelagi.

„Otacza nas ocean i żyjemy dzięki oceanowi. To jest nasze źródło utrzymania”.

Jesteśmy otoczeni oceanem i żyjemy dzięki oceanowi. To jest nasze źródło utrzymania.

Daltona Tagelagi

Premier Niue

Powiedział, że mieszkańcy Niue odziedziczyli oceany i dowiedzieli się o nich od swoich przodków i chcą móc przekazać to następnym pokoleniom w zrównoważonym zdrowiu.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, większość połowów w Niue ma na celu utrzymanie lokalnej ludności, chociaż istnieją pewne operacje komercyjne na małą skalę i okazjonalne połowy na skalę przemysłową na morzu.

„Ze względu na wszystkie nielegalne połowy i całą inną działalność, jaką obecnie wykonujemy, pomyśleliśmy, że powinniśmy przejąć inicjatywę i uczyć innych, że musimy chronić ocean” – dodał Tagelagi.

Zagrożone zmianami klimatycznymi, zanieczyszczeniami i nielegalnymi połowami

Nieuregulowane połowy uszczuplają zasoby rybne, które nie mogą się następnie odbudować, podczas gdy tworzywa sztuczne mogą zostać połknięte przez dzikie zwierzęta morskie lub zaplątać się w nie.

Zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka doprowadziły również do ocieplenia i zakwaszenia oceanów, zmieniając ekosystemy gatunków podwodnych.

Niue jest szczególnie narażone na podnoszący się poziom morza, który zagraża jego lądom i słodkiej wodzie, a wyspa jest narażona na bardziej intensywne burze tropikalne wywoływane przez cieplejsze powietrze i wody.

Liczące zaledwie 1700 mieszkańców Niue przyznaje, że potrzebuje pomocy z zewnątrz. To jeden z najmniejszych krajów na świecie, przyćmiony obszarem oceanicznym 1200 razy większym niż jego masa lądowa.

Richard Sidey/Galaxiid za pośrednictwem AP
Osoba siedzi na skale z widokiem na ocean w Niue.

Zgodnie z planem środkami finansowymi – zwanymi zobowiązaniami na rzecz ochrony oceanów – będzie zarządzał fundusz charytatywny.

Niue kupi 1700 jednostek sponsorskich, po jednej na każdego obywatela.

Inni darczyńcy to filantrop Lyna Lam i jej mąż Chris Larsen, który jest współzałożycielem firmy Ripple opartej na technologii blockchain, oraz amerykańska organizacja non-profit Conservation International, która pomogła w przygotowaniu niektórych technicznych aspektów programu.

Dlaczego Niue wybrał to nowatorskie podejście?

Maël Imirizaldu, biolog morski i lider regionalny w Conservation International i Blue Nature Alliance, powiedział, że jednym z problemów związanych z konwencjonalnym podejściem do finansowania ochrony oceanów jest konieczność ciągłego poszukiwania nowych funduszy w przypadku takich miejsc jak Niue w ramach każdego projektu.

„Głównym pomysłem było to zmienić, zmienić priorytet i faktycznie pomóc im w zdobyciu funduszy, aby mogli planować na następne 10, 15 lat, 20 lat” – wyjaśnia Imirizaldu.

Simon Thrush, profesor nauk o morzu na nowozelandzkim Uniwersytecie w Auckland, który nie był zaangażowany w plan, powiedział, że brzmi to pozytywnie.

„To dobry pomysł” – powiedział Thrush, dodając, że jeśli plan zostanie dokładnie sprawdzony i będzie gwarantowany w dłuższej perspektywie, „zgodzę się na to”.