O nas
Kontakt

Przegląd kultury: Kiedy Greta Thunberg przewodziła największemu w historii protestowi klimatycznemu

Laura Kowalczyk

Przegląd kultury: Kiedy Greta Thunberg przewodziła największemu w historii protestowi klimatycznemu

20 września 2019: 16-letnia Greta Thunberg przewodzi największemu w historii protestowi klimatycznemu.

Tego dnia w 2019 r., zaledwie trzy dni przed szczytem klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych, około sześć milionów ludzi w 150 krajach zebrało się w proteście, żądając podjęcia intensywniejszych działań przeciwko zmianom klimatycznym.

Sam fakt, że miliony ludzi zebrały się tego samego dnia w tej samej sprawie, jest imponujący. Szacunki dotyczące liczby zaangażowanych osób wahają się od czterech do 7,6 miliona. Niezależnie od dokładnej liczby, był to największy jednodniowy protest w historii dotyczący zmian klimatycznych. Drugi protest miał miejsce 27 września, w którym wzięło udział dodatkowe dwa miliony osób.

Jednak dodatkowo imponująca była postać centralna dla całej akcji protestacyjnej. Cały ruch Globalnego Strajku Klimatycznego wywodzi się z sytuacji, w której szwedzka uczennica odmówiła uczęszczania do szkoły do ​​czasu podjęcia przez rząd działań w sprawie zmian klimatycznych.

Rok wcześniej, w 2018 roku, Greta Thunberg była 15-letnią studentką w Sztokholmie. Zaniepokojona tym, co mówią naukowcy na temat kryzysu klimatycznego, stanęła przed szwedzkim parlamentem, Riksdagiem, trzymając tabliczkę z napisem „Skolstrejk för klimatet” („Szkolny strajk na rzecz klimatu”).

Ten początkowy protest przeciwko uczęszczaniu do szkoły do ​​czasu podjęcia przez rząd bardziej zdecydowanych działań wzbudził zainteresowanie mediów, podnosząc międzynarodowy wizerunek Thunberg. Kontynuowała strajk w każdy piątek, opuszczając zajęcia w szkole.

Richard Drew/Prawa autorskie 2019 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Szwedzka aktywistka ekologiczna Greta Thunberg (w środku) uczestniczy w demonstracji przed Organizacją Narodów Zjednoczonych, piątek, 6 września 2019 r. w Nowym Jorku.

Strajki Thunberg zainspirowały podobne strajki w szkołach na całym świecie, do których przyłączyli się uczniowie z Holandii, Australii i Polski.

Wkrótce w ponad 270 miastach uczniowie odmówili uczęszczania do szkoły w ramach protestu przeciwko nonsensownemu podejściu ich krajów do kryzysu.

W styczniu 2019 r., zaledwie kilka dni po tym, jak Thunberg skończyła 16 lat, miały miejsce masowe strajki w szkołach, w wyniku których 45 000 uczniów z Niemiec i Szwajcarii opuściło zajęcia szkolne, aby demonstrować.

Po nasileniu się strajków studenckich, w centrum uwagi znalazł się globalny ruch strajkowy. W marcu 2019 r. w proteście wzięło udział 1,6 mln ludzi. Kolejny strajk, który miał miejsce w maju i zbiegł się z wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 r., jeszcze bardziej podkręcił temperaturę.

Bebeto Matthews/Prawa autorskie 2019 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Działacze na rzecz zmiany klimatu biorą udział w demonstracji ekologicznej w ramach światowego dnia akcji prowadzonej przez młodzież, piątek 20 września 2019 r. w Nowym Jorku.

Potem przyszedł ten duży. Dzień przed Młodzieżowym Szczytem Klimatycznym ONZ i tydzień przed Szczytem ONZ w sprawie Działań Klimatycznych w siedzibie głównej w Nowym Jorku światowy ruch strajkowy zorganizował największą w swojej historii liczbę skoordynowanych protestów.

W ponad 4500 lokalizacjach w 150 krajach ludzie protestowali przeciwko inercji polityki w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Thunberg przebywała w Nowym Jorku podczas strajków, po czym popłynęła do Stanów Zjednoczonych, aby podróżować tam w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Eduardo Munoz Alvarez/AP
Szwedzka nastoletnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg (w środku) przemawia podczas strajku klimatycznego, piątek, 20 września 2019 r. w Nowym Jorku.

W wiecach w Nowym Jorku wzięło udział 250 000 ludzi, a Thunberg była jednym z mówców w Battery na Manhattanie. Wraz z 15 innymi dziećmi przemawiała także na szczycie ONZ w sprawie działań klimatycznych.

„To wszystko jest błędne. Nie powinienem tu być. Powinienem wrócić do szkoły po drugiej stronie oceanu. A jednak wy wszyscy przychodzicie do nas, młodych, po nadzieję. Jak śmiesz!” Thunberg powiedziała to ONZ.

„Swoimi pustymi słowami ukradliście moje marzenia i dzieciństwo. A mimo to jestem jednym ze szczęśliwców. Ludzie cierpią. Ludzie umierają. Upadają całe ekosystemy. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a jedyne, o czym możesz rozmawiać, to pieniądze i bajki o wiecznym wzroście gospodarczym. Jak śmiesz!”