O nas
Kontakt

Chiny przodują w liczbie zgłoszeń patentowych na generatywną sztuczną inteligencję na świecie, Wielka Brytania przoduje w Europie, wynika z raportu

Laura Kowalczyk

China tops the list of generative AI patents

Raport ONZ ujawnił, że Chiny złożyły sześć razy więcej wniosków patentowych niż USA.

Według raportu agencji ONZ ds. własności intelektualnej Chiny zgłaszają najwięcej patentów na wynalazki z zakresu generatywnej sztucznej inteligencji (AI) na świecie, znacznie więcej niż Stany Zjednoczone, które zajęły drugie miejsce.

Sztuczna inteligencja generatywna obejmuje wynalazki takie jak chatboty i tworzenie nowej treści w formie tekstu, obrazów, wideo lub dźwięku.

Według Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) w ciągu ostatniej dekady złożono ponad 50 000 wniosków patentowych na tę technologię.

Ponad 25 proc. zgłoszeń patentowych pojawiło się w zeszłym roku, a w Chinach zgłoszono ponad 38 tys. wynalazków obejmujących sztuczną inteligencję generatywną, czyli sześć razy więcej niż w USA (6276) w latach 2014–2023.

Wśród głównych wnioskodawców patentowych znalazły się chińska firma ByteDance, właściciel TikToka, firma e-commerce Alibaba Group i amerykański twórca aplikacji ChatGPT OpenAI.

Korea Południowa zajęła trzecie miejsce, a następnie Japonia i Indie. Wielka Brytania zajęła szóste miejsce, a następnie Niemcy.

W raporcie stwierdzono, że uruchomienie ChatGPT w listopadzie 2022 r. stanowiło punkt zwrotny, ponieważ jego platforma „ułatwiła wszystkim użytkownikom dostęp do zaawansowanych programów GenAI, w szczególności do dużych modeli językowych (LLM)”.

Jednak podano, że OpenAI złożyło wnioski patentowe na swoją działalność badawczą dopiero na początku 2023 roku.

„Wyjaśnieniem tego może być non-profitowe pochodzenie OpenAI… firma później przeszła z non-profit do modelu „limitowanego” nastawionego na zysk. Alternatywnym wyjaśnieniem może być to, że OpenAI decyduje się zachować swoją własność intelektualną (IP) w formie tajemnic handlowych” — czytamy w raporcie.

W raporcie wskazano, że patenty GenAI obejmują różne sektory, w tym nauki przyrodnicze, i mogą w przyszłości pomóc w projektowaniu nowych cząsteczek, co przyczyni się do rozwoju leków.

„GenAI stała się przełomową technologią, która ma potencjał przekształcić sposób, w jaki pracujemy, żyjemy i bawimy się” – powiedział Daren Tang, dyrektor generalny WIPO.