Pacjentka otrzymała macicę od swojej siostry. Obie kobiety są w dobrym i stabilnym stanie po dwóch nakładających się 17-godzinnych operacjach.
Zespołowi ośmiu chirurgów udało się przeprowadzić pierwszy w Wielkiej Brytanii przeszczep macicy.
Pacjentka, 34-letnia kobieta, otrzymała macicę od swojej 40-letniej siostry.
Obie kobiety są obecnie w dobrym i stabilnym stanie po dwóch nakładających się 17-godzinnych operacjach.
Pacjentka, która pragnie pozostać anonimowa, urodziła się bez funkcjonującej macicy z powodu rzadkiej wady wrodzonej zwanej zespołem Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (MRKH). Dotyka ponad 5000 kobiet w Wielkiej Brytanii.
„Wszyscy mamy ogromny szacunek dla tych dwóch kobiet, które pomogły tak wielu innym w tym kraju, które zmagają się z traumą związaną z bezwzględną niepłodnością maciczną” – powiedział profesor Richard Smith, prezes organizacji charytatywnej Womb Transplant UK.
„Naszym celem jest sprawienie, aby przeszczepy macicy stały się zrównoważoną opcją dla kobiet cierpiących na tę samą chorobę” – dodał.
Pacjent „nad Księżycem”
Wiele kobiet może również stracić macicę w wyniku raka lub schorzeń takich jak endometrioza.
Dane sugerują, że w Wielkiej Brytanii ponad 15 000 kobiet w wieku rozrodczym nie jest w stanie mieć własnych dzieci.
Zespół ponad trzydziestu lekarzy z Imperial College Healthcare NHS Trust i Churchill Hospital w Oksfordzie utworzył specjalny zespół współpracujący w celu przeprowadzenia przeszczepu.
Konsultantka chirurg transplantolog Isabel Quiroga powiedziała, że pacjentka „jest absolutnie wniebowzięta, bardzo szczęśliwa i ma nadzieję, że będzie mogła mieć w przyszłości nie jedno, ale dwoje dzieci”.
Pacjentka zamroziła już pewną liczbę zarodków i ma nadzieję przystąpić do transferu zarodków jeszcze w tym roku.
W maju pierwsza kobieta w Hiszpanii, która otrzymała przeszczep macicy, urodziła w szpitalu klinicznym w Barcelonie.
W zeszłym roku francuscy lekarze przeprowadzili drugi w historii udany przeszczep macicy, który również przekazała siostra pacjentki.
Pierwszy udany przeszczep we Francji przeprowadzono w marcu 2019 roku u pacjentki, która obecnie spodziewa się drugiego dziecka.