O nas
Kontakt

Susza mniej dotkliwa niż w 2022 r., ale poziom wód gruntowych nadal niepokojąco niski

Laura Kowalczyk

Susza mniej dotkliwa niż w 2022 r., ale poziom wód gruntowych nadal niepokojąco niski

Dzięki wiosennym deszczom Europa podnosi się po zeszłorocznej poważnej suszy. Jednak pod ziemią warstwy wodonośne są nadal na bardzo niskim poziomie.

Pomimo fali upałów, która obecnie nawiedziła większą część Europy, stan wody w glebie poprawia się – ale tylko na powierzchni, a nie pod ziemią.

Według najnowszych danych Europejskiego Obserwatorium Suszy (EDO), susza, która słabnie od połowy czerwca, jest najniższa od początku 2022 r. w Europie i na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Na początku sierpnia susza dotknęła około 28% Europy oraz wybrzeży Morza Śródziemnego na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, co stanowi najniższy poziom od stycznia 2022 r.

W zeszłym roku o tej samej porze susza była dwukrotnie większa (55,8%).

Europejskie Obserwatorium Suszy (EDO)
Mapa Europy i wybrzeża Morza Śródziemnego dotkniętych suszą w dniach 1–10 sierpnia.

Europejskie poziomy wód gruntowych są nadal zbyt niskie

Europejski wskaźnik, aktualizowany co około dziesięć dni, opiera się na anomaliach w opadach deszczu, wilgotności gleby i stanie roślinności, w zależności od regionu i rodzaju klimatu. Nie uwzględnia jednak poziomu wód gruntowych, który na przykład we Francji pozostaje nienormalnie niski.

Według Biura Badań Geologicznych i Górniczych (BRGM) około 72% poziomu wód gruntowych we Francji znajduje się poniżej normalnego poziomu. I nic nie wskazuje na to, aby sytuacja się poprawiła, ponieważ ulewne deszcze następujące po okresach intensywnych upałów nie wpływają korzystnie na poziom wód gruntowych.

„Opady deszczu podczas czasami gwałtownych burz sprzyjają spływowi i w niewielkim stopniu przedostają się do gleby” – wyjaśnia ostatni raport BRGM. Chociaż deszcze te obniżyły lub zatrzymały nawadnianie rolnicze, zmniejszając obciążenie wód gruntowych, opady muszą być długie i regularne, aby woda przeniknęła i wypełniła stoły freatyczne.

Susza glebowa jest mniej dotkliwa, ale pozostaje wyjątkowa

Podczas gdy w innych częściach świata rolnictwo jest największym konsumentem wody, w Unii Europejskiej to przemysł zużywa najwięcej słodkiej wody (46%); podczas gdy rolnictwo wykorzystuje 30%.

Chociaż susza glebowa w tym roku jest mniej dotkliwa, po wyjątkowo suchym roku 2022 najnowsze dane pozostają wyjątkowe. Od wiosny 2021 r. odsetek gruntów dotkniętych suszą rzadko spadał poniżej 30 %. Między 2012 r., kiedy rozpoczęły się pomiary EDO, a 2018 r. bardzo rzadko osiągał ten próg.

Na początku sierpnia kraje Europy Środkowej, które na początku lata poważnie ucierpiały, stopniowo odbudowywały się po suszy, przy czym w Niemczech dotkniętych było 26% gruntów (w porównaniu z 96% w szczytowym okresie) i 67% w Polsce (w porównaniu z 95%).

Na początku miesiąca najbardziej dotkniętymi krajami były Litwa (84%), Armenia i Islandia (82%) oraz Estonia (76%).