O nas
Kontakt

Co najmniej 50 Palestyńczyków zginęło w Gazie podczas ratowania 2 izraelskich zakładników

Laura Kowalczyk

In this photo provided by the Israeli military, shows an Israeli Air Force helicopter carrying two released hostages, at Sheba Medical Center in Ramat Gan, Israel.

Co najmniej 50 Palestyńczyków zginęło w Gazie podczas izraelskiej akcji ratunkowej dla dwóch zakładników w Strefie Gazy w poniedziałek wczesnym rankiem.

Władze szpitala twierdzą, że co najmniej 50 osób zginęło podczas izraelskiej operacji wojskowej, co stanowi znaczące osiągnięcie Izraela w jego wysiłkach na rzecz sprowadzenia ponad 100 jeńców prawdopodobnie przetrzymywanych przez grupę bojowników Hamasu.

izraelską operację wojskową, która w poniedziałek wczesnym rankiem uratowała dwóch zakładników z niewoli w Strefie Gazy, co stanowi znaczące osiągnięcie w jej wysiłkach na rzecz sprowadzenia ponad 100 jeńców prawdopodobnie przetrzymywanych przez grupę bojowników Hamasu.

Zakładnicy zostali wyzwoleni podczas nalotu połączonego z izraelskimi atakami na Rafah, w południowej części Strefy Gazy. W wyniku operacji zginęło co najmniej siedem osób.

Izrael uznał Rafah za ostatnią twierdzę Hamasu w Gazie po ponad czterech miesiącach konfliktu. Biały Dom ujawnił, że prezydent Joe Biden przestrzegł premiera Benjamina Netanjahu przed prowadzeniem operacji wojskowej w Rafah bez wiarygodnego planu ochrony ludności cywilnej.

Szacuje się, że około 1,4 miliona Palestyńczyków przebywa na tym obszarze po ucieczce z innej części Strefy, aby uciec przed walkami.

Uratowani zakładnicy, Fernando Simon Marman (60 l.) i Louis Har (70 l.) zostali porwani przez bojowników Hamasu z kibucu Nir Yizhak 7 października podczas transgranicznego ataku, który wywołał wojnę. Zostali przewiezieni drogą lotniczą do szpitala Sheba w środkowym Izraelu i według doniesień ich stan zdrowia jest dobry.

Według świadków poniedziałkowy nalot obejmował co najmniej 15 nalotów, flar i ostrzału helikoptera Apache. Podpułkownik Richard Hecht, rzecznik wojskowy, oświadczył, że operację przeprowadzono w oparciu o dokładne dane wywiadowcze, a docelowe miejsce było przez pewien czas obserwowane.