O nas
Kontakt

Co to jest Davos i dlaczego jest ważne? Twój przewodnik po dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego

Laura Kowalczyk

Co to jest Davos i dlaczego jest ważne?  Twój przewodnik po dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego

Światowe Forum Ekonomiczne spotyka się co roku od swojego powstania w 1971 roku. Dlaczego jednak Davos, jak powszechnie wiadomo, jest tak ważne?

O każdej innej porze roku Davos nie wyróżnia się niczym poza tym, że jest popularnym ośrodkiem narciarskim w Alpach Szwajcarskich.

Ale na tydzień w styczniu staje się centrum uwagi świata, gdy światowe elity zbierają się w małym alpejskim miasteczku na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Po co? Aby omówić przyszły kierunek życia na naszej planecie i palące problemy dnia.

Czym więc jest WEF, co tak naprawdę dzieje się w Davos i dlaczego jest to ważne?

Czym jest Światowe Forum Ekonomiczne?

WEF została założona w 1971 roku przez Klausa Schwaba, szwajcarsko-niemieckiego ekonomisty i profesora, w celu wspierania globalnej współpracy w kwestiach politycznych, społecznych i gospodarczych.

Celem tej międzynarodowej organizacji non-profit, której siedziba znajduje się obecnie w pobliżu Genewy, było zebranie razem sektora publicznego i prywatnego w celu przeprowadzenia burzy mózgów w celu rozwiązania tych globalnych problemów, co pozostaje jedną z jej podstawowych zasad i spełnia jej misję. : „Zaangażowany w poprawę stanu świata”.

Pierwsze spotkanie WEF pięć dekad temu odbyło się w Davos i od tego czasu co roku skupia się na jego corocznych spotkaniach, a nazwa stacji stała się nawet powszechnym skrótem tego wydarzenia.

Markus Schreiber/AP
Centrum kongresowe, centrum tygodniowego dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Kto uczęszcza do Davos?

Co łączy Donalda Trumpa, Gretę Thunberg i Eltona Johna? Z pozoru pewnie nic, ale jedno ich wszystkich łączy, to fakt, że uczestniczyli już w Davos.

Jedną z najbardziej wyjątkowych rzeczy w Davos jest to, kto uczęszcza. Choć często jest krytykowany jako miejsce dyskusji dla uprzywilejowanego 1% świata, to jest też miejscem, gdzie ludzie próbują wywierać presję i wpływać na te potężne elity, aby wpłynąć na zmiany w skali globalnej.

Zazwyczaj można spodziewać się obecności światowych przywódców – zwykle urzędującego prezydenta USA, przywódców UE i ONZ itp. – ale także liderzy biznesu i przedsiębiorcy, czołowi myśliciele i naukowcy, szefowie organizacji pozarządowych i sektora charytatywnego, innowatorzy, media, społeczeństwo obywatelskie, działacze wszystkich wyznań – nawet celebryci okazjonalnie.

I wszyscy są wyjątkowo w tym samym miejscu, w tym samym czasie, co oznacza dla wielu bezprecedensowy dostęp do globalnych decydentów.

Oficjalna lista gości jest często bardzo ekskluzywna i składa się z około 2000 do 3000 uczestników i prelegentów, ale samo spotkanie przyciąga tysiące innych na imprezy towarzyszące.

To także miejsce, gdzie firmy – a nawet kraje i regiony – ustawiają swoje stoiska, aby sprzedawać koncepcje i usługi lub przyciągać inwestycje.

Wzdłuż Promenady, głównej arterii Davos, znajdują się tak zwane „domy”, w których firmy mogą wynajmować przestrzeń (często punkty sprzedaży detalicznej wynajmowane co tydzień), aby założyć ambasady lub placówki do przyjmowania gości, organizowania spotkań itp. NA.

Poza głównymi przemówieniami i panelami dyskusyjnymi w Centrum Kongresowym, głównym centrum Davos, to samo w sobie było ważną cechą dorocznego wydarzenia.

Markus Schreiber/AP
Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg przemawiająca na panelu w Davos w 2019 roku.

Po co jechać do Davos?

Jedną z podstawowych zasad WEF była bezstronność, niezależność i brak partykularnych interesów. Ale odkładając te sentymenty na bok, w Davos krytyka nigdy nie jest daleko.

Biorąc pod uwagę zestawienie konkurencyjnych programów i nakładających się sfer politycznych i handlowych, WEF często znajduje się na celowniku antagonistów, którzy twierdzą, że jest złośliwą siłą na świecie.

Z kolei korespondent ekonomiczny New York Timesa, Peter Goodman, zwrócił uwagę w swojej książce „Człowiek z Davos” na sprzeczność polegającą na proszeniu miliarderów i krytycznych elit obwinianych za największe światowe problemy o znalezienie sposobów ich rozwiązania.

Jednym z głównych zarzutów kierowanych co roku do organizatorów wydarzenia jest np. hipokryzja polegająca na umieszczeniu kryzysu klimatycznego w programie spotkania, gdy co dziesiąty uczestnik w 2022 r. podróżował prywatnym odrzutowcem, aby się tam dostać.

Czat dla bogatych i potężnych na świecie, ale Davos jest niezrównanym forum globalnej dyskusji i debaty i ma na swoim koncie kilka znaczących osiągnięć w swojej 50-letniej historii.

W 1988 roku podpisana na spotkaniu umowa, znana jako Deklaracja z Davos, została uznana za pomoc Turcji i Grecji w wydostaniu się z krawędzi konfliktu zbrojnego.

Ponownie w 1992 roku Nelson Mandela i ówczesny prezydent RPA FW de Klerk po raz pierwszy wystąpili w Davos na arenie międzynarodowej, prawdopodobnie ważny krok w kierunku zakończenia apartheidu. W następnym roku para otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

W 2000 r. w Davos powstał Światowy Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (Gavi), który od tego czasu poprawił dostęp milionów ludzi do szczepionek. Od momentu powstania przyczyniła się do zaszczepienia 760 milionów dzieci na całym świecie.