O nas
Kontakt

Davos 2023: 5 głównych tematów, które zdominują program tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego

Laura Kowalczyk

Davos 2023: 5 głównych tematów, które zdominują program tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego

Tematem spotkania Światowego Forum Ekonomicznego 2023 jest „Współpraca w podzielonym świecie” – a piętrzą się problemy wymagające globalnych rozwiązań.

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) przygotowuje się do swojego dorocznego spotkania w szwajcarskim kurorcie Davos w tym tygodniu. Po raz pierwszy od czasu, gdy pandemia COVID-19 przetoczyła się przez świat, wydarzenie powróci do dawnej skali, jaką ostatnio widziano w 2020 roku.

Oczekuje się, że w nadchodzącym tygodniu weźmie w nich udział 50 szefów państw i rządów z krajów G20 i G7, a także 200 ministrów i 1500 liderów biznesu. Łącznie 130 krajów z całego świata będzie reprezentowanych na spotkaniu w malowniczym miasteczku w Alpach Szwajcarskich.

Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich spotkań, najpilniejsze problemy współczesnego świata zostaną omówione, podczas gdy 2700 zaproszonych mówców będzie dążyć do burzy mózgów potencjalnych rozwiązań.

Tematem spotkania w 2023 roku jest „Współpraca w podzielonym świecie”. Ale jakie globalne wyzwanie znajdzie się na pierwszym miejscu w ich programie?

To powinny być główne tematy do dyskusji w tym roku.

Kryzys kosztów życia

Eksperci WEF opisują rok 2023 jako „rok polikryzysu”, rok, w którym wszystkie problemy stojące przed ludzkością stały się bardziej powiązane, bardziej wzajemnie niszczące niż kiedykolwiek i ostatecznie trudniejsze do rozwiązania.

W perspektywie krótkoterminowej kwestie te sprowadzają się do jednego kluczowego wyzwania: kryzysu związanego z kosztami życia.

Większość głównych ekonomistów WEF spodziewa się w tym roku globalnej recesji z powodu geopolitycznych i ekonomicznych zawirowań związanych z wojną na Ukrainie, w połączeniu z wyniszczającą inflacją.

Aby uniknąć najgorszych możliwych scenariuszy, przywódcy rządów i prezesi banków centralnych – z których wielu będzie w tym roku w Davos – stają przed nieuniknionym dylematem, czy wydawać więcej pieniędzy na swoich obywateli. lub podnieść stopy procentowe w celu walki z inflacją, która z kolei grozi wywołaniem globalnej recesji.

Trwająca wojna na Ukrainie

Rosyjska inwazja na Ukrainę zdominowała wyjątkowe wiosenne spotkanie WEF w maju ubiegłego roku, które miało miejsce zaledwie trzy miesiące po pierwszych uderzeniach na terytorium Ukrainy.

Podobnie jak w maju, oczekuje się, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówi do wydarzenia za pośrednictwem łącza wideo. Co więcej, drugi rok z rzędu Rosji nie będzie w Davos ze swoją tradycyjną ambasadą Dom Rosji (która w maju została przekształcona w Rosyjski Dom Zbrodni Wojennych), przejętą obecnie przez delegację z Maharasztry w Indiach.

Trwający konflikt pozostaje jedną z najpilniejszych kwestii omawianych w tym roku, nie tylko ze względu na jego konsekwencje dla globalnego bezpieczeństwa, polityki obronnej, produkcji energii i żywności.

Oprócz własnego „domu” na Promenadzie, głównej arterii Davos, oczekuje się, że na wydarzeniu będzie obecna inna duża delegacja ukraińska – w tym ministrowie rządu – aby kontynuować lobbowanie na rzecz międzynarodowego wsparcia.

Kryzys klimatyczny

Jak stało się normą, do Davos przybyli już działacze na rzecz ochrony środowiska, aby zaprotestować między innymi przeciwko hipokryzji globalnej elity, która podróżuje do kurortu prywatnymi odrzutowcami w obliczu eskalacji kryzysu klimatycznego.

W poprzednich latach Greta Thunberg została poproszona o zabranie głosu w panelach podczas wydarzenia, a także poprowadziła swój szkolny strajk z lokalnymi działaczami młodzieżowymi. W maju baza arktyczna przeniosła się na Schatzalp – szczyt z widokiem na Davos – aby zwrócić uwagę na wpływ zmian klimatu na społeczności na całym świecie.

„Niepowodzenie w łagodzeniu zmian klimatu jest uznawane za jedno z najpoważniejszych zagrożeń krótkoterminowych, ale jest to globalne ryzyko, na które jesteśmy najmniej przygotowani” – napisali eksperci WEF w swoim raporcie na temat globalnych zagrożeń opublikowanym w zeszłym tygodniu.

Chociaż klimat zawsze był na porządku dziennym w Davos w ciągu ostatniej dekady, prawdopodobnie został zdegradowany na sam dół listy priorytetów. Podobnie jak w maju na Ukrainie, w tym roku grozi jej ponowne przyćmienie przez kryzys kosztów życia, zaostrzony przez wiele czynników, w tym inflację, rosnące ceny paliw i niedobory żywności.

Jednym z głównych tematów związanych ze zmianami klimatycznymi w tym roku będzie proces dekarbonizacji przemysłu i transformacja energetyczna. Inwestowanie w nowe technologie i zwiększanie ich skali, w tym bardziej zrównoważonych źródeł paliw, jest szczególnie wyraźnym tematem, a zielony wodór stał się w tym roku modnym hasłem.

Narastający kryzys żywnościowy

Brak bezpieczeństwa żywnościowego, podobnie jak wiele wyzwań wymienionych w tym artykule, jest w dużej mierze związany z innymi problemami globalnymi, wśród których głównym jest kryzys klimatyczny.

Utrata różnorodności biologicznej, utrzymujące się ekstremalne warunki pogodowe i rosnąca liczba klęsk żywiołowych przyczyniły się do pogłębienia niedoborów żywności.

W 2022 roku świat stanął w obliczu potrójnego zagrożenia niedoborami żywności, energii i nawozów. Eksperci już ostrzegają, że w 2023 r. więcej ludzi będzie cierpieć głód niż w poprzednich latach, ponieważ ceny żywności nadal rosną, niedobory się pogłębiają, a coraz więcej środków do życia jest dziesiątkowanych.

Jak odwrócić sytuację i uniknąć nieuchronnych kryzysów żywnościowych w przyszłości? To pytanie zostanie poważnie zadane i będzie przedmiotem debaty podczas tegorocznej imprezy.

„czwarta rewolucja przemysłowa”

Technologia i innowacje są zawsze w centrum wszystkich dyskusji w Davos. Zwłaszcza w tym roku dyskusje kierują się ku temu, co wielu nazywa czwartą rewolucją przemysłową.

Rosnące wzajemne powiązania wraz z postępem w obszarach takich jak sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe prowadzą do drażliwych problemów związanych z zarządzaniem.

Historycznie rzecz biorąc, regulacje wolno nadążały za postępem technologicznym. Coraz częściej rządy decydują się na bardziej lokalne podejście do tego problemu, zwłaszcza biorąc pod uwagę obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego ich kraju.

Jednak w obliczu wielu kryzysów, które się teraz łączą – klimatycznego, wojennego, cyberbezpieczeństwa itp. – potrzebne jest bardziej całościowe podejście, aby uwolnić potencjał innowacji i pomóc w rozwiązywaniu największych wyzwań, przed którymi stoimy.

Co to by oznaczało? Na poziomie lokalnym wymagałoby to ściślejszej współpracy między firmami, a na wyższym poziomie między państwami – w celu zbudowania zaufania i wprowadzenia zabezpieczeń.