O nas
Kontakt

„Czas zacząć mówić prawdę”: czy rekordowe upały latem są oznaką załamania klimatu?

Laura Kowalczyk

„Czas zacząć mówić prawdę”: czy rekordowe upały latem są oznaką załamania klimatu?

„Rozpoczęło się załamanie klimatyczne” – ostrzega Sekretarz Generalny ONZ António Guterres.

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) na Ziemi panowały najgorętsze w historii lato na półkuli północnej.

Ubiegły miesiąc był nie tylko najgorętszym sierpniem, jaki kiedykolwiek odnotowali naukowcy za pomocą nowoczesnego sprzętu, ale był to także drugi najgorętszy miesiąc w pomiarach, zaraz za lipcem 2023 r., jak ogłosiły w środę WMO i europejska służba klimatyczna Copernicus.

Sierpień był o około 1,5 stopnia Celsjusza cieplejszy niż średnia przed epoką przemysłową, co stanowi próg ocieplenia, którego świat stara się nie przekroczyć. Jednak próg 1,5°C obowiązuje przez dziesięciolecia – a nie tylko jeden miesiąc – dlatego naukowcy nie uważają tego krótkiego fragmentu za tak znaczący.

WMO i Copernicus stwierdziły, że oceany świata – ponad 70 procent powierzchni Ziemi – były najgorętsze w historii, osiągnęły temperaturę prawie 21°C i od trzech miesięcy z rzędu utrzymują najwyższe temperatury.

„Psie dni w lecie to nie tylko szczekanie, one gryzą” – stwierdził w oświadczeniu Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres. „Rozpoczęło się załamanie klimatyczne”.

Rok 2023 zapowiada się na jeden z najgorętszych w historii

Według programu Copernicus rok 2023 jest jak dotąd drugim najcieplejszym rokiem w historii, po 2016 roku.

Naukowcy obwiniają za stale ocieplające się zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka spalanie węgla, ropy i gazu ziemnego, wywołane dodatkowo naturalnym El Nino, czyli tymczasowym ociepleniem części Oceanu Spokojnego, które zmienia pogodę na całym świecie. Zazwyczaj El Nino, które rozpoczęło się na początku tego roku, powoduje dodatkowe ocieplenie globalnej temperatury, ale w większym stopniu w drugim roku jego trwania.

Klimatolog Andrew Weaver powiedział, że liczby ogłoszone przez WMO i program Copernicus nie są zaskoczeniem i ubolewa nad tym, że rządy najwyraźniej nie traktują kwestii globalnego ocieplenia wystarczająco poważnie. Wyraził obawę, że społeczeństwo po prostu zapomni o tej kwestii, gdy temperatury ponownie spadną.

„Nadszedł czas, aby światowi przywódcy zaczęli mówić prawdę” – powiedział Weaver, profesor w Szkole Nauk o Ziemi i Oceanie na Uniwersytecie Wiktorii w Kanadzie. „Nie ograniczymy ocieplenia do 1,5°C; nie ograniczymy ocieplenia do 2,0°C. Wszyscy są teraz na pokładzie, aby zapobiec globalnemu ociepleniu o 3,0°C – poziomowi ocieplenia, który spowoduje spustoszenie na całym świecie”.

„Wyraźna konsekwencja ocieplenia systemu klimatycznego”

Dane dotyczące programu Copernicus, oddziału programu kosmicznego Unii Europejskiej, sięgają 1940 r., ale w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych światowe rekordy sięgają połowy XIX wieku i oczekuje się, że te agencje pogodowe i naukowe wkrótce poinformują, że lato było rekordowe.

„To, co obserwujemy, nie tylko nowe ekstrema, ale utrzymywanie się tych rekordowych warunków oraz ich wpływ na ludzi i planetę, jest wyraźną konsekwencją ocieplenia systemu klimatycznego” – Carlo, dyrektor Biura ds. Zmian Klimatu programu Copernicus – powiedział Buontempo.

Naukowcy wykorzystali słoje drzew, rdzenie lodowe i inne wskaźniki zastępcze, aby oszacować, że temperatury są obecnie wyższe niż były od około 120 000 lat. Świat był już wcześniej cieplejszy, ale było to przed cywilizacją ludzką, morza były znacznie wyższe, a bieguny nie były zalodzone.

Według Climate Reanalyzer Uniwersytetu Maine, jak dotąd dzienne temperatury we wrześniu są wyższe niż notowane wcześniej o tej porze roku.

Podczas gdy światowe powietrze i oceany ustanawiały rekordy ciepła, Antarktyda w dalszym ciągu ustanawiała rekordy w zakresie małych ilości lodu morskiego – stwierdziła WMO.