O nas
Kontakt

Ujawniono twarze ekspedycji Lost Arctic: rzadkie portrety nieszczęsnej załogi Franklina na aukcji

Laura Kowalczyk

Ujawniono twarze ekspedycji Lost Arctic: rzadkie portrety nieszczęsnej załogi Franklina na aukcji

Zapadający w pamięć zestaw portretów sprzedawanych w Sotheby’s oferuje fascynujący wgląd w tragiczny rozdział historii eksploracji Arktyki.

Unikalna kolekcja 14 oszałamiających fotografii zrobionych na pokładzie nieszczęsnego statku Jej Królewskiej Mości, Erebusa, trafi pod młotek w Sotheby’s w Londynie.

Te dagerotypowe portrety o długości trzech czwartych wykonano w dniach 15–17 maja 1845 r., zaledwie trzy dni przed wyruszeniem Sir Johna Franklina w fatalną podróż przez Przejście Północno-Zachodnie w towarzystwie 129 innych osób, które nigdy nie miały powrócić.

Niestety wyprawa składająca się z HMS „Erebus”. I HMS „Terror”. spotkała się z katastrofą po tym, jak oba statki zostały związane lodem, w okolicznościach do dziś nie w pełni poznanych.

Portrety, pochodzące z początków fotografii, przedstawiają Franklina i jego załogę i rzucają światło na ludzki aspekt tej zagadkowej wyprawy.

Kolekcja, umieszczona w wielkiej marokańskiej obudowie w kształcie książki, ozdobionej bogatymi zdobieniami ze złotych muszli, ma kosztować na aukcji od 175 000 do 234 000 euro (150 000–200 000 funtów).

Sprzedaż online rozpocznie się 7 września 2023 r., a osobiste oglądanie potrwa od 15 do 19 września.

Poniżej znajduje się wybór zdjęć z tej niezwykłej kolekcji, którym towarzyszą opisy, które rzucają światło na historie i osoby uchwycone w każdej klatce.

Źródło: Sotheby's
Sir John Franklin, urodzony w 1786 r., kapitan HMS Erebus i dowódca wyprawy

Franklin, syn kupca z Lincolnshire, od najmłodszych lat interesował się żeglarstwem i po raz pierwszy zapewnił sobie nominację w Royal Navy na HMS Polyphemus. W 1819 roku został wybrany na dowódcę niesławnej wyprawy Coppermine, której ocaleni byli zmuszani do jedzenia porostów, próbując nawet zjeść własne skórzane obuwie (w ten sposób Franklin zyskał przydomek „człowieka, który zjadł swoje buty”). W 1837 r. został mianowany wicegubernatorem Ziemi Van Diemana, choć w 1843 r. usunięto go ze stanowiska. W chwili wyprawy do Przejścia Północno-Zachodniego Franklin miał 59 lat i musiał rozwiać wątpliwości co do swojej sprawności fizycznej do takiej pracy. Przedsiębiorstwo. Co więcej, w czasie wykonywania tego dagerotypu niedawno doszedł do siebie po ataku grypy.

Sotheby’s

Źródło: Sotheby's
Charles Hamilton Osmer, urodzony w 1799 r., Paymaster Purser, HMS Erebus

W latach 1825-1828 brał udział w wyprawie kierowanej przez Fredericka Beecheya w celu prowadzenia prac naukowych w Cieśninie Beringa. Fitzjames początkowo dość zjadliwie odnosił się do Osmera, nazywając go „głupim starcem”, ale później zmienił tę opinię, gdy spędzili razem czas, pisząc, że Purser był „zachwycający… suche powiedzonka, zawsze pogodny, zawsze uśmiechnięty, nigdy nie nudny… to dżentelmen”.

Sotheby’s

Źródło: Sotheby's
Francis Rawdon Moira Crozier, ur. 1796, kapitan HMS Terror

Jedyny oficer Terroru ujęty w tej serii portretów. Crozier, urodzony w Irlandii, zgłosił się na ochotnika do Królewskiej Marynarki Wojennej w wieku 13 lat, służąc na statku HMS Briton. Został mianowany zastępcą dowódcy wyprawy Rossa na Antarktydę w 1839 r., podczas której dowodził Terrorem, a w 1843 r. został wybrany członkiem Towarzystwa Królewskiego za pracę nad magnetyzmem. Choć uważany był za przywódcę wyprawy Franklina, jego irlandzkie pochodzenie i stosunkowo skromne pochodzenie przemawiały na jego niekorzyść. Po śmierci Franklina dowództwo wyprawy objął Crozier. W zbiorze dagerotypów SPRI nie ma portretu Croziera.

Sotheby’s

Źródło: Sotheby's
James Fitzjames, ur. 1813, dowódca HMS Erebus

Fitzjames pochodził z nieprawego łoża, a jego przyjaciele i krewni starali się ukryć jego pochodzenie. W wieku 12 lat wstąpił do Królewskiej Marynarki Wojennej i ostatecznie służył w wyprawie do Eufratu w latach 1834–1837. Został wysoko wykwalifikowanym porucznikiem artylerii, służąc na pokładzie HMS Ganges podczas wojny egipsko-osmańskiej (1839–40), a następnie na pokładzie HMS Cornwallis podczas pierwszą wojnę opiumową – podczas której zyskał reputację lekkomyślnego bohatera. Sir John Barrow, główny inicjator Ekspedycji Franklina, początkowo zabiegał o to, aby Fitzjames miał jej przewodzić, chociaż ostatecznie zamiast tego wyznaczono Franklina i Sir Francisa Croziera. Po śmierci Franklina 11 czerwca 1847 r. Crozier został dowódcą wyprawy, a Fitzjames zastępcą dowódcy.

Sotheby’s

Źródło: Sotheby's
Stephen Samuel Stanley, główny chirurg HMS Erebus

Stanley wstąpił do marynarki wojennej w czerwcu 1838 roku, służąc po raz pierwszy na pokładzie HMS Cornwallis, gdzie poznał Fitzjamesa. Zapisał się na Ekspedycję Franklina za namową Fitzjamesa i poślubił Mary Ann Windus zaledwie dziesięć dni przed wyjazdem do Przejścia Północno-Zachodniego. Fitzjames scharakteryzował Stanleya jako „bardzo dobrodusznego i uczynnego, bardzo uważnego na nasz bałagan”, chociaż nie mógł się oprzeć odrobinie Dickensowskiej karykatury w swoim piórowym portrecie głównego chirurga ekspedycji – nazywając go „raczej skłonnym do bycia przystojnym” , ale gruby, z kruczoczarnymi włosami, bardzo białymi rękami, które są zawsze obrzydliwie czyste, i podwiniętymi rękawami koszuli; dając komuś nieprzyjemne wyobrażenia, że ​​nie miałby nic przeciwko odcięciu komuś nogi – „jeśli nie wcześniej”.

Sotheby’s

Źródło: Sotheby's
Harry Duncan Spens Goodsir, urodzony w 1819 r., asystent chirurga, HMS Erebus

Goodsir, będący synem lekarza, studiował medycynę w Edynburgu i został członkiem Królewskiego Towarzystwa Medycznego. Harry współpracował ze swoim bratem Johnem przy jego pionierskich pracach nad teorią komórki, a jego ostatnim komunikatem był artykuł zatytułowany „O anatomii Forbesii”, przesłany z Grenlandii w czerwcu 1845 roku. Młodszy brat Harry’ego, Robert, dołączył do dwóch wiktoriańskich wypraw wysłanych do znajdź Franklina i jego zaginionych ludzi.

Sotheby’s

Źródło: Sotheby's
Henry Foster Collins, urodzony w 1818 r., drugi kapitan HMS Erebus

Opis Fitzjamesa przywołuje do życia Drugiego Mistrza Erebusa jako jedną z najbardziej ekscentrycznych postaci w grupie ekspedycyjnej: „sama esencja dobrej natury i mogę powiedzieć dobrego humoru – ale jestem pewien, że jest szalony – bo mruży do siebie oczy z bolesnym wyrazem twarzy, kiedy myśli – (lub nie myśli o niczym) i nie mogę od niego uzyskać żadnej pracy, chociaż może być bardzo chętny – a jednak nie jest nudny ani uciążliwy – ale nicość.”

Sotheby’s