O nas
Kontakt

Czego można się spodziewać po wynikach Nvidii w miarę wzrostu wpływu sztucznej inteligencji firmy

Laura Kowalczyk

Nvidia offices (file photo)

Nvidia jest już popularna wśród inwestorów, a jej kapitalizacja rynkowa osiągnęła w środę 1,83 biliona dolarów, przekraczając kapitalizację rynkową Alphabet wynoszącą 1,82 biliona dolarów – a teraz ulubieniec rynku AI pomógł zwiększyć udziały innych firm zajmujących się sztuczną inteligencją, ujawniając swoje udziały w nich.

W tym tygodniu producent chipów oświadczył w złożonym w tym tygodniu dokumencie SEC, że na dzień 31 grudnia 2023 r. posiadał inwestycje w Arm Holdings, SoundHound AI i firmę biotechnologiczną Recursion Pharmaceuticals.

Po aktualizacji ceny akcji spółki poszybowały w górę, odzwierciedlając nastroje inwestorów wobec wszystkich kwestii związanych ze sztuczną inteligencją w Nvidii.

Pod koniec czwartkowej sesji cena akcji Arm wzrosła o 5,76%, SoundHound AI o 66%, a Recursion Pharmaceuticals o 13,83%.

Jednak jak dotąd największym beneficjentem zainteresowania sztuczną inteligencją była Nvidia, której ceny akcji wzrosły w tym roku o około 49% po wzroście o 239% w 2023 r.

Czego można się spodziewać po kolejnych wynikach Nvidii?

Aktualizacja Nvidii pojawia się w momencie, gdy firma przygotowuje się do udostępnienia inwestorom najnowszych wyników finansowych.

Analitycy oczekują, że Nvidia odnotuje wzrost zysku rok do roku dzięki wyższym przychodom, gdy w przyszłym tygodniu opublikuje wyniki za kwartał zakończony w styczniu 2024 roku.

Oczekuje się, że w następnym raporcie producent układów graficznych do gier i sztucznej inteligencji opublikuje kwartalny zysk na akcję w wysokości 4,51 dolara na akcję, co oznacza zmianę rok do roku o +412,5%.

Tymczasem, zgodnie z szacunkami Zacks Consensus Estimate, oczekuje się, że przychody wyniosą 20,18 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 233,5% w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku.

Rekordowe obroty w trzecim kwartale 2023 roku

W listopadzie Nvidia odnotowała rekordowe przychody w trzecim kwartale 2023 r. wraz ze wzrostem popytu na chipy oparte na sztucznej inteligencji.

Wyniósł 18,12 miliarda dolarów (16,62 miliarda euro), więcej niż szacunki analityków na poziomie 16,18 miliarda dolarów i co stanowi wzrost o 206% rok do roku, a także wzrost o około 34% więcej niż w poprzednim kwartale.

Dobre wyniki finansowe były wspierane przez niezwykle duży popyt na procesory graficzne (GPU), które są w zasadzie chipami komputerowymi renderującymi grafikę i obrazy poprzez wykonywanie szybkich obliczeń matematycznych.

Spółka odnotowała również skorygowany zysk na akcję w wysokości 4,02 USD, czyli więcej niż oczekiwano 3,37 USD na akcję. Zysk netto wyniósł 9,24 miliarda dolarów, co stanowi ogromny skok z 680 milionów dolarów w trzecim kwartale poprzedniego roku podatkowego.

Przychody z centrów danych wzrosły do ​​14,51 miliarda dolarów, przekraczając szacunki na poziomie 12,97 miliarda dolarów, głównie za sprawą dostawców infrastruktury chmurowej. To o 279% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 41% więcej niż w poprzednim kwartale.

Przychody z gier wyniosły 2,86 miliarda dolarów, przekraczając oczekiwania na poziomie 2,68 miliarda dolarów. To o 81% więcej niż w ciągu roku i 15% więcej niż w ostatnim kwartale.

Inwestorzy będą teraz czekać, aby 21 lutego przekonać się, czy Nvidia ponownie przekroczy oczekiwania.