O nas
Kontakt

Członkostwo Ukrainy w NATO to „nasz obowiązek” – mówi premier Estonii Kallas

Laura Kowalczyk

Kaja Kallas and Jens Stoltenberg speak at NATO press conference in Brussels.

Estoński przywódca jest jednym z najbardziej zagorzałych krytyków Moskwy w Europie i jest typowany na nowego szefa polityki zagranicznej UE, zastępując na tym stanowisku Hiszpana Josepa Borrella.

Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w czwartek, że członkostwo Ukrainy w sojuszu jest obowiązkiem wszystkich krajów członkowskich, a sojusznicy z NATO muszą zobowiązać się do wzmocnienia swojej armii.

„Odstraszanie obronne zaczyna się na Ukrainie. Cena, jaką płacimy za wspieranie Ukrainy w jej wysiłkach na rzecz pokonania rosyjskiego imperializmu, jest niewielka w porównaniu z tym, co nastąpi, jeśli agresja się opłaci” – powiedział Kallas na wspólnej konferencji prasowej w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, Kallas i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Obaj przywódcy podkreślili niezachwiane wsparcie NATO dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji i potwierdzili zaangażowanie Sojuszu na rzecz zbiorowej obrony.

„Musimy pokazać poprzez nasze słowa i czyny, że droga Ukrainy do NATO jest nieodwracalna” – dodał Kallas.

„Potrzebna jest długoterminowa strategia przeciwdziałania i powstrzymywania agresywnych działań Rosji. Widzimy również skoordynowaną politykę hybrydowych działań Rosji w całej Europie. Coraz częściej podejmuje się próby zniszczenia infrastruktury cywilnej i sabotażu obiektów związanych z dostawami broni”.

Premier Estonii pozuje z prezydentem Ukrainy Zełenskim podczas ceremonii podpisania umowy o bezpieczeństwie w Brukseli.

Od czasu rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Kallas aktywnie wspiera działania UE mające na celu ukaranie Kremla sankcjami, wysłanie wsparcia wojskowego na Ukrainę i wzmocnienie własnych zdolności obronnych.

Stoltenberg popiera Rutte’a

Jens Stoltenberg również skorzystał z okazji, aby powitać Marka Ruttego jako nowego Sekretarza Generalnego NATO, podkreślając jego bogate doświadczenie i umiejętność budowania konsensusu.

„Znam Marka od wielu lat. Pracowaliśmy razem jako premierzy. Pracowaliśmy razem w mojej roli sekretarza generalnego NATO” – powiedział Stoltenberg.

„Mark Rutte jest gorącym zwolennikiem więzi transatlantyckiej, Ameryki Północnej i Europy. Zna NATO bardzo dobrze, jest bardzo wykwalifikowany i doświadczony”.

Rutte wspiera Ukrainę i jej prawo do obrony od czasu inwazji Rosji na ten kraj w lutym 2022 r. Wcześniej powiedział, że był to jeden z powodów, dla których w ogóle starał się o najwyższe stanowisko w NATO.

Decyzja ta pojawia się tuż po tym, jak prezydent Ukrainy wezwał przywódców UE do wywiązania się ze swoich obietnic dotyczących dostarczenia sprzętu wojskowego do ogarniętego wojną kraju, zaledwie kilka dni po rozpoczęciu przez Unie Europejską rozmów członkowskich z jego rządem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiają z mediami po przybyciu na szczyt UE w Brukseli.

„Musimy pracować nad kolejnymi krokami” – powiedział Zełenski reporterom w Brukseli, gdy przybył na szczyt przywódców UE. Powiedział, że on i przywódcy omówią „pilne sprawy – obronę powietrzną, to jest jedna z nich”.

Zełenski podziękował krajom, które obiecały sprzęt, broń i amunicję, ale podkreślił, że Ukraina „pilnie ich potrzebuje na polu bitwy”.