Izrael opublikował, a następnie usunął kontrowersyjny film, w którym twierdzi, że nie blokuje dostaw pomocy do Gazy. Prowadzi dochodzenie Sophia Khatsenkova z TylkoGliwice.
Na początku lutego Izrael opublikował na swoim koncie X (dawniej Twitterze) film promujący swoje wysiłki na rzecz zapewnienia pomocy humanitarnej dotarcia do oblężonej Strefy Gazy, chcąc rozwiać twierdzenia, że aktywnie blokuje dostawy.
Jednak niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych szybko potępili Izrael za dezinformację, twierdząc, że wiele obrazów wykorzystanych w filmie nie ma związku z obecnym konfliktem.
Poniższy film ma przedstawiać pomoc udzieloną Gazańczykom w ciągu czterech miesięcy od wybuchu konfliktu w październiku. Pokazuje namioty i sprzęt, który rząd kraju, jak twierdzi, dostarczył Gazańczykom.
Został on teraz usunięty z oficjalnego izraelskiego konta X.
Jednak po prostym przeszukaniu obrazów The Cube odkrył, że pochodzą one z reportażu nakręconego w marcu 2022 r. na granicy Mołdawii i Ukrainy, gdzie schronili się ukraińscy uchodźcy uciekający przed wojną toczoną przez Rosję.
Użytkownicy mediów społecznościowych ostro skrytykowali, jak to określili, próbę nieuczciwej propagandy ze strony Izraela.
W odpowiedzi na kontrowersje państwo Izrael opublikowało wyjaśnienie na swoim koncie X, potwierdzając, że zdjęcia faktycznie przedstawiają Mołdawię: „Zdjęcie miało charakter ilustracyjny i powinniśmy byli to zaznaczyć w filmie”.
„W przyszłości dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić przejrzystość publikowanych materiałów wizualnych” – dodał.
Film wzbudził jeszcze większe zainteresowanie, ponieważ został opublikowany zaledwie kilka dni po ostrzeżeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych, że mieszkańcy Gazy są obecnie na skraju głodu.
Dziesiątki izraelskich demonstrantów zorganizowało także protesty okupacyjne, aby zablokować przejazd ciężarówek z pomocą humanitarną do Gazy.
Tymczasem oczekuje się, że operacje humanitarne dla Palestyny będą jeszcze bardziej dotknięte faktem, że Stany Zjednoczone i inni główni darczyńcy zawiesili finansowanie UNRWA, głównej agencji odpowiedzialnej za dystrybucję pomocy dla Gazy.
Wiele krajów tymczasowo wstrzymało płatności na rzecz agencji, działającej w regionie od 1949 r., po tym, jak kilkunastu pracowników agencji zostało oskarżonych o udział w atakach Hamasu na Izrael z 7 października.
Zamrożenie funduszy UNRWA zostało skrytykowane przez najwyższego dyplomatę UE Josepa Borrella, który stwierdził, że pozbawienie UNRWA środków byłoby „zarówno nieproporcjonalne, jak i niebezpieczne”.