Chatbot oparty na sztucznej inteligencji (AI) ma na celu pomóc ludziom zgłaszać przypadki molestowania seksualnego, a firmom i uniwersytetom lepiej zrozumieć sytuację.
„Mój szef ciągle rzuca sprośne sugestie i bez przerwy się na mnie obraża. Czy to jest molestowanie seksualne?”
„Tak, prawdopodobnie zostałoby to uznane za molestowanie seksualne” – odpowiada nowy chatbot oparty na sztucznej inteligencji (AI), którego celem jest pomaganie ludziom w dowiedzeniu się, czy są molestowani w miejscu pracy lub na uniwersytecie.
Narzędzie zostało stworzone przez dwie kobiety w Wielkiej Brytanii i zostanie oficjalnie wprowadzone na rynek w Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca.
„Jednym z głównych powodów, dla których ludzie nie zgłaszają molestowania seksualnego, jest to, że nie wiedzą, czy byli ofiarami molestowania, czy nie” – powiedziała współzałożycielka Ruth Sparkes w rozmowie z TylkoGliwice Next.
„Chcieliśmy stworzyć coś, co nie tylko dało ofiarom głos, ale także pomogło instytucjom stworzyć bezpieczniejsze środowisko”.
Chatbot to nowy dodatek towarzyszący aplikacji o nazwie SaferSpace, założonej przez Sparkesa i Sunitę Gordon.
Ma także pomóc każdemu, kto stał się ofiarą molestowania lub rasizmu, ponieważ został przeszkolony w zakresie brytyjskiej ustawy o równości.
Oddawanie mocy
Sparkes powiedziała, że pomysł na chatbota zrodził się z jej osobistych doświadczeń związanych z molestowaniem w miejscu pracy.
„Mój szef właściwie złapał mnie za skórzaną kurtkę, przyciągnął blisko i naprawdę nakrzyczał na mnie przy wszystkich. I tak myślałam, że mój szef jest idiotą, więc po prostu to zlekceważyłam i poszłam dalej” – powiedziała.
Jednak inna koleżanka zgłosiła to do działu HR, co jej zdaniem wywołało u niej poczucie zastraszenia.
„Myślę, że dlatego, że one (HR) były kobietami w garniturach, a ja prawdopodobnie po prostu nie chciałam o tym rozmawiać, ponieważ odebrano mi władzę, ponieważ tego nie zgłosiłam.
„Ktoś inny to widział i zgłosił. Dlatego też w tym momencie straciłam całą moc” – powiedziała.
Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy ONZ z 2022 r. ponad jedna na pięć osób zatrudnionych (prawie 23 procent) doświadczyła w pracy przemocy i molestowania fizycznego, psychicznego lub seksualnego na całym świecie.
Chociaż chatbot ma na celu pomóc ludziom zgłaszać wszelkie formy niewłaściwego zachowania, molestowania, dyskryminacji lub rasizmu, jego założyciele chcą także, aby firmy i uniwersytety lepiej rozumiały sytuację.
„Oni (działy HR) będą w stanie zobaczyć, gdzie występują prawidłowości” – powiedział Sparkes.
„Jeśli masz konkretnego członka personelu, który zachowuje się w określony sposób w stosunku do określonej grupy osób, możesz chcieć zorganizować więcej szkoleń lub sytuacja może być na tyle poważna, że będzie wymagać postępowania dyscyplinarnego, ale w rzeczywistości będzie zaznacz, gdzie znajdują się hotspoty”.
Do pilotażowego programu SaferSpace przystąpiło już kilka firm, a wiele z nich to firmy prawnicze, edukacyjne i finansowe.
Technologia ta jest na razie dostępna wyłącznie w Wielkiej Brytanii, ale Sparkes stwierdził, że istnieje zainteresowanie ze strony Stanów Zjednoczonych i krajów nordyckich.