O nas
Kontakt

Czy nowe przepisy UE dotyczące recyklingu mogą oznaczać koniec tradycyjnych drewnianych pudełek Camembert?

Laura Kowalczyk

Czy nowe przepisy UE dotyczące recyklingu mogą oznaczać koniec tradycyjnych drewnianych pudełek Camembert?

Producenci serów we Francji lobbują przeciwko nowym przepisom, które mogą oznaczać koniec tradycyjnych drewnianych opakowań.

Oburzeni unijnymi przepisami dotyczącymi recyklingu producenci Camembert lobbowali za wyłączeniem ich opakowań z nowych przepisów.

Francuscy eurodeputowani zgłosili w środę w ostatniej chwili poprawki mające na celu ochronę charakterystycznych, tradycyjnych drewnianych pojemników używanych do przechowywania sera.

Głosowanie nad rozporządzeniem w sprawie recyklingu zaproponowanym po raz pierwszy w listopadzie 2022 r. odbędzie się w przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim. Chcąc ograniczyć ilość odpadów, narzuca cele w zakresie recyklingu wszystkich opakowań od 2030 roku.

Dotyczą one całego cyklu życia opakowania, od surowców po ostateczną utylizację i stanowią zakaz stosowania opakowań nienadających się do recyklingu.

Według francuskiej gazety Le Figaro drewniane pudełka po serze zastąpiono by plastikiem pochodzącym z recyklingu.

Prawo jest przedmiotem intensywnego wrogiego lobbowania ze strony wielu firm.

Dlaczego opakowanie Camembert jest przedmiotem ostrej debaty?

Okrągłe drewniane pudełka nie tylko stanowią kultowy widok na półkach sklepowych, ale także zapewniają oddychalność serom miękkim, takim jak Camembert, które są podatne na pocenie się. Problemem pozostaje jednak utylizacja opakowania.

Chociaż na mocy nowych przepisów prawdopodobnie nie zostaną zakazane pudełka, będą one podlegać nowym przepisom dotyczącym recyklingu i ponownego użycia, co może sprawić, że będą one zbyt kosztowne.

„Drewniane pudełka używane do pakowania serów takich jak Camembert nie mają dedykowanego kanału recyklingu, ponieważ utworzenie łańcucha logistycznego byłoby zbyt kosztowne” – powiedziała agencji prasowej Stéphanie Yon-Courtin, eurodeputowana z Normandii z Partii Renesansu francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona AFP.

Centrowa grupa Yon-Courtina, Renew Europe, złożyła poprawkę wzywającą do wyłączenia opakowań drewnianych z zakresu prawa dotyczącego recyklingu. Dotyczy to między innymi pudełek zawierających Camembert, Mont-d’Or, ostrygi i truskawki.

Zaproponowano również zwolnienie dla opakowań woskowych, takich jak opakowania stosowane w przypadku sera Babybel.

Proszą Komisję Europejską o sporządzenie do końca 2028 r. raportu oceniającego dostępność infrastruktury do recyklingu tego rodzaju opakowań. Chcą także poznać korzyści dla środowiska wynikające z konieczności ich recyklingu, zanim zostaną objęte nowym prawem.

Francuscy eurodeputowani zwrócili się z prośbą o wyłączenie drewnianych pudełek Camembert z przepisów dotyczących recyklingu.
Francuscy eurodeputowani zwrócili się z prośbą o wyłączenie drewnianych pudełek Camembert z przepisów dotyczących recyklingu.

„Przeoczenie” ze strony Komisji Europejskiej

Przepisy otrzymały już zielone światło od Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego w październiku.

Poprawka Renew Europe „powinna uzyskać zdecydowaną większość, ponieważ oczywiście nikt nie ma zamiaru rezygnować z drewnianych opakowań do Camembertów”, zapewnił przewodniczący tej komisji parlamentarnej, członek Renew Europe Pascal Canfin. Potępił to jako „przeoczenie” ze strony Komisji Europejskiej.

„Trudność w tym konkretnym przypadku drewnianych skrzynek polega na sortowaniu… jest to obecnie ekonomicznie niemożliwe” – powiedział AFP Michael Matlosz, profesor inżynierii chemicznej na Uniwersytecie w Lotaryngii, który nadzorował raport na temat recyklingu opracowany przez Francuską Akademię Technologii.

„Zanim poprosimy ludzi o recykling drewnianych skrzynek, jest już wiele do zrobienia w sprawie opakowań z tworzyw sztucznych” – przekonuje Jérémy Decerle, eurodeputowany (Renew Europe), były przewodniczący francuskiego związku rolniczego Jeunes.

„Sztywne, złożone standardy i często przynoszące efekt przeciwny do zamierzonego”

Projekt rozporządzenia ma być przedmiotem debaty we wtorek, a głosowanie w Parlamencie Europejskim odbędzie się następnego dnia.

Minister spraw europejskich Francji Laurence Boone poparł poprawki. Mówi, że nowe prawo może rozzłościć wyborców z obszarów wiejskich przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

„Jeśli chcesz karykaturować Europę przed wyborami, zacznij od irytowania producentów Camemberta i ich drewnianych opakowań… od których wszyscy siadają” – skomentowała podczas spotkania z dziennikarzami.

„Musimy zachęcać firmy do korzystania z opakowań nadających się do recyklingu, (ale) potrzebujemy odrobiny pragmatycznego realizmu” – dodała.

Producenci Camemberta raczej nie zrezygnują z tej kwestii, po tym jak toczyli już 12-letnią batalię prawną dotyczącą nazwy swojego produktu.

Poprawki złożyli także francuscy eurodeputowani François-Xavier Bellamy i Arnaud Danjean z prawicowej grupy EPP oraz eurodeputowana Catherine Griset w imieniu skrajnie prawicowej grupy ID, aby wyłączyć opakowania drewniane z zakresu przepisów.

„Ta kwestia jest przede wszystkim symptomatyczna dla problemu, jaki stwarza ten tekst, który po raz kolejny wprowadza sztywne, złożone standardy i często przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego” – stwierdził François-Xavier Bellamy.

„Mobilizujemy się na przykład, aby zapobiec obowiązkowemu systemowi kaucji za wszystkie plastikowe butelki w Europie, co zniszczyłoby model recyklingu, w który Francja i nasze władze lokalne od wielu lat masowo inwestują” – dodał.

Nie wszyscy jednak zgadzają się z wykluczeniem.

„Musi pozostać wymóg, aby drewniane opakowania Camembert nadawały się do recyklingu” – powiedziała AFP niemiecka eurodeputowana Delara Burkhardt z Partii Socjaldemokratycznej (SPD).