O nas
Kontakt

Spotkanie Biden-Xi: oto główne wnioski

Laura Kowalczyk

Spotkanie Biden-Xi: oto główne wnioski

Po długo oczekiwanym spotkaniu przywódcy największych gospodarek świata przekazali przyjazne słowa i szereg porozumień.

Prezydent USA Joe Biden i chiński przywódca Xi Jinping zgodzili się w środę na otwarcie prezydenckiej gorącej linii, wznowienie komunikacji między wojskami i prace nad ograniczeniem produkcji fentanylu, wykazując wymierny postęp w swoich pierwszych bezpośrednich rozmowach od roku.

Biden i Xi spotkali się na około cztery godziny na przedmieściach San Francisco na marginesie szczytu APEC, aby omówić kwestie, które nadwyrężyły ich stosunki. z dwóch największych gospodarek świata.

Stanowiąc znaczące posunięcie, oba rządy planują wznowić kontakty wojskowe zerwane przez Chiny po wizycie ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie w sierpniu 2022 r.

„Wracamy do bezpośredniej, otwartej, jasnej i bezpośredniej komunikacji” – powiedział Biden.

Chiny i Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia produkcji fentanylu, śmiercionośnego składnika narkotyków sprzedawanych w USA.

Obaj przywódcy rozmawiali o toczących się wojnach i według anonimowych urzędników Biden wezwał Xi do wykorzystania swoich wpływów, w tym do wywarcia presji na Iran, że rozszerzanie konfliktu na Bliski Wschód nie byłoby rozsądne.

Odwilż stosunków gospodarczych

Xi przybył na spotkanie, podczas gdy chińska gospodarka usiłuje podnieść się po powolnym wzroście.

Według Pekinu chiński prezydent naciskał na Bidena, aby zniósł sankcje i zmienił politykę kontroli eksportu.

„Prezydent Xi Jinping podkreślił, że działania USA przeciwko Chinom w zakresie kontroli eksportu, kontroli inwestycji i jednostronnych sankcji poważnie szkodzą uzasadnionym interesom Chin” – stwierdza dokument Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Rozwój i wzrost Chin, napędzane ich własną, wrodzoną logiką, nie zostaną zatrzymane przez siły zewnętrzne. Ważne jest, aby strona amerykańska poważnie potraktowała obawy Chin i podjęła konkretne kroki w celu jednostronnego zniesienia nałożonych na nie sankcji, aby zapewnić sprawiedliwe, sprawiedliwe i nie dyskryminujące środowisko dla chińskich przedsiębiorstw.

Nic nie wskazuje na to, aby prezydent USA planował zniesienie kontroli eksportu. Biden powiedział, że Stany Zjednoczone i Chiny muszą dopilnować, aby rywalizacja między nimi „nie przerodziła się w konflikt” i „odpowiedzialnie zarządzać swoimi stosunkami”.

Analitycy byli zgodni, że samo spotkanie uspokoiło już nerwy w azjatyckim kraju, w którym w ostatnim czasie nastąpiło spowolnienie inwestycji zagranicznych.

W ramach negocjacji Stany Zjednoczone i Chiny zgodziły się rozpocząć dialog na temat sztucznej inteligencji w obliczu rosnących obaw Białego Domu dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji przez Chiny, zwłaszcza do celów wojskowych.

Chiński prezydent spotkał się w San Francisco z liderami biznesu, w tym przedstawicielami Apple, BlackRock i Pfizer, gdzie powiedział: „Chiny są gotowe być partnerem i przyjacielem Stanów Zjednoczonych i istnieje wiele możliwości współpracy dwustronnej.

Zapewnił swoich słuchaczy, że „bez względu na to, jak zmieni się krajobraz globalny, historyczny trend pokojowego współistnienia Chin i Stanów Zjednoczonych nie ulegnie zmianie”.

Jak wynika z oświadczenia producenta samochodów, chiński przywódca Elon Musk, dyrektor generalny Tesla Inc., powiedział podczas wydarzenia, że ​​wspiera rozwój Tesli w Chinach.

Ciepły ton i pandy

Biden powiedział, że on i Xi zgodzili się na komunikację na wysokim szczeblu. „On i ja zgodziliśmy się, że każdy z nas może bezpośrednio odpowiedzieć na telefon i zostać natychmiast wysłuchany”.

Xi nazwał stosunki USA-Chiny „najważniejszymi stosunkami dwustronnymi na świecie”. „Dla dwóch dużych krajów, takich jak Chiny i Stany Zjednoczone, odwrócenie się od siebie nie wchodzi w grę” – powiedział.

„Dla dwóch dużych krajów, takich jak Chiny i Stany Zjednoczone, odwrócenie się od siebie nie wchodzi w grę”.

Xi Jinping

Prezydent Chin

Kolejny pozytywny sygnał: Xi zasygnalizował, że Chiny wyślą nowe pandy do Stanów Zjednoczonych zaledwie tydzień po odesłaniu trzech pand z Smithsonian National Zoo do Chin. W Stanach Zjednoczonych, w Zoo Atlanta, zostały już tylko cztery, a ich umowa pożyczki wygasa w przyszłym roku.

Jednak po wszystkich ciepłych słowach pod koniec środowej konferencji prasowej Biden nie omieszkał nazwać chińskiego przywódcę „dyktatorem”. Ponownie.