O nas
Kontakt

Czy obliczenia kwantowe to kolejna technologia w programie regulacji UE?

Laura Kowalczyk

The development of a quantum supercomputer that could break encryption could be just years away.

Potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa wynikające z technologii kwantowej są jasne, ale wydaje się, że Bruksela nie ma na razie wystarczającego impulsu do uregulowania tej technologii.

W ostatnich tygodniach 2023 r. Komisja Europejska ogłosiła nową Deklarację w sprawie technologii kwantowych, starając się umieścić zaawansowaną technologię na stałe w agendzie bloku.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton stwierdził, że jest to krok w kierunku stworzenia „doliny kwantowej” w Europie.

Jak wynika z tweeta Bretona, wspólną deklarację poparło dotychczas 11 państw członkowskich, ale faktycznie podpisało ją zaledwie osiem państw członkowskich: Dania, Finlandia, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Słowenia i Szwecja.

W ostatnich latach UE przyjęła kilka sztandarowych aktów prawnych mających na celu rozwiązanie problemu Big Tech i uregulowanie szybko rozwijających się technologii, a mianowicie sztucznej inteligencji (AI).

Technologia kwantowa jest w centrum uwagi przynajmniej niektórych decydentów UE, ale czy w obliczu zbliżających się czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego i wkraczania Komisji Europejskiej w ostatnie miesiące swojej kadencji będzie ona priorytetem w 2024 r.?

Inicjatywy kwantowe w Europie

Obliczenia kwantowe mogą mieć dalekosiężne skutki; od kilkudziesięciu lat prowadzone są badania z udziałem takich gigantów technologicznych, jak IBM i Google, ale komercyjne wdrożenia obliczeń kwantowych są w powijakach.

Potencjalny rozwój technologii uwydatnił potrzebę przygotowania gruntu pod przyszłość.

Potrzebny jest znacznie bardziej wyrafinowany komputer kwantowy niż obecnie, ale nie zajmie to jeszcze 100 lat; będą za jakieś pięć, dziesięć lat.

Doktor Joe Fitzsimons

Dyrektor generalny Horizon Quantum Computing

Komputery, jakie znamy, przetwarzają teraz bity informacji, jedynki i zera, podczas gdy komputery kwantowe z drugiej strony obliczają kubity, które mogą wynosić jednocześnie 1 i 0.

Mówiąc najprościej, oznacza to, że komputery kwantowe mogą wykonywać wiele obliczeń jednocześnie, a nie indywidualnie. Oznacza to szybsze obliczenia.

Korzyści mogą oznaczać szybki rozwój nowych leków, ale z drugiej strony istnieją zagrożenia. Istniejące protokoły szyfrowania w Internecie można złamać znacznie szybciej za pomocą komputera kwantowego.

Deklaracja w sprawie technologii kwantowych nie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem.

W 2018 r. utworzono projekt flagowy ds. technologii kwantowych i wspólne przedsięwzięcie na rzecz europejskich obliczeń wielkiej skali, aby wspierać rozwój obliczeń kwantowych w Europie.

Wysiłki te nie zostały utracone przez przemysł.

Dr Joe Fitzsimons kieruje firmą Horizon Quantum Computing z siedzibą w Singapurze, a niedawno utworzył dla firmy europejską bazę w Dublinie, aby rozszerzyć jej obecność w Europie.

„Z pewnością udzielono rozsądnego wsparcia. Istnieje program Quantum Flagship, który odegrał ważną rolę w Europie. Jednocześnie Niemcy inwestują dodatkowy kapitał w przestrzeń kosmiczną, co z pewnością wywołuje falę spinów -przerwy w Niemczech”.

Patrząc na całą Europę, można zauważyć różnorodność inicjatyw w państwach członkowskich.

Holandia uruchomiła swoją krajową strategię kwantową w 2019 r. wraz z firmą Quantum Delta NL, założoną w celu wspierania badań kwantowych na uniwersytetach i ich komercjalizacji.

Tymczasem Irlandia ogłosiła w listopadzie ubiegłego roku krajową strategię kwantową. Żadne z tych krajów nie podpisało się jednak pod nową deklaracją.

Rzecznik irlandzkiego rządu powiedział TylkoGliwice Next, że rozważy podpisanie deklaracji „po konsultacjach ze społecznością kwantową”.

Większa koordynacja w całej Europie

Herbert Mangesius jest komplementariuszem w firmie inwestycyjnej Vsquared Ventures, która wspiera europejskie start-upy zajmujące się obliczeniami kwantowymi, takie jak IQM. Powiedział, że w Europie konieczna jest większa koordynacja, jeśli chodzi o technologię kwantową.

„Chciałbym, abyśmy na poziomie europejskim naprawdę zastanowili się nad tym, jakie są mocne strony regionów i gdzie są mocne strony, a następnie naprawdę się skoncentrowali i nie robili tego samego w każdym kraju” – powiedział.

Stwierdził, że każde państwo członkowskie realizujące własną strategię nie przyniesie znaczących rezultatów, ale raczej wysiłki „muszą być bardziej skupione w regionach” w oparciu o specjalizacje.

Europa powinna rozważyć, w jaki sposób może przyczynić się do budowy sprzętu i chipów do obliczeń kwantowych, dodał Mangesius.

UE przyjęła już ustawę o chipach, która ma na celu bardziej ogólną stymulację przemysłu półprzewodników, ale tego typu wysiłki muszą koncentrować się również na technologiach kwantowych, powiedział.

Ish Dhand kieruje QC Design, niemieckim start-upem tworzącym oprogramowanie do projektowania dla komputerów kwantowych, będącym spółką portfelową Vsquared. Zgadza się, że partnerstwa są korzystne dla Europy, jeśli ma ona dotrzymać kroku USA i Chinom w wyścigu kwantowym.

„W Ameryce Północnej i Chinach istnieją firmy typu full-stack, skupiające się na efektach księżycowych i próbujące zbudować wszystko we własnym zakresie. (Przykładem) jest tutaj Intel. Chcieliby produkować własne chipy i ostatecznie sprzedawać pełne procesory” – powiedział. powiedział.

„W Europie sytuacja wygląda inaczej, ponieważ jest znacznie więcej partnerstw i jest znacznie więcej mniejszych firm”.

Zmiana priorytetów politycznych

Chociaż Breton stał w centrum uwagi podczas ogłoszenia Europejskiej Deklaracji Technologii Kwantowych, nie jest jasne, w jaki sposób kwestia kwantowa zostanie uwzględniona na poziomie polityki.

„Komisja nie przewiduje nowych wniosków legislacyjnych w dziedzinie technologii kwantowych przed końcem obecnego mandatu” – powiedział TylkoGliwice Next rzecznik Komisji.

W świecie polityki priorytety mogą zmieniać się pod wpływem kaprysu, zwłaszcza po wyborach.

Na przykład holenderska strategia kwantowa otrzymała od rządu holenderskiego 615 mln euro dofinansowania, ale po zwycięstwie kandydata skrajnej prawicy Geerta Wildersa w wyborach powszechnych w Holandii przyszłe finansowanie staje się niepewne.

„Negocjacje w sprawie utworzenia nowego rządu, po ostatnich wyborach, rozpoczęły się po przerwie świątecznej, kierunek i wynik tych negocjacji są na razie niejasne. Oczekujemy zmian w formach i trasach finansowania ze strony rządu holenderskiego, ale wszystko jest niejasne na razie” – powiedział rzecznik Quantum Delta NL.

Zdaniem Fitzsimonsa z Horizon nie ma bezpośrednich wyzwań związanych z obliczeniami kwantowymi – w przeciwieństwie do sztucznej inteligencji – którymi europejscy prawodawcy musieliby szybko się zająć, ale w końcu nadejdzie czas.

Główną obawą jest cyberbezpieczeństwo. Choć obliczenia kwantowe obiecują ogromny przełom w szybkości obliczeń, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Istniejące protokoły szyfrowania w Internecie, które chronią na przykład szyfrowane wiadomości lub usługi bankowości internetowej, mogą zostać złamane przez superszybkie komputery kwantowe.

„Potrzebny jest znacznie bardziej wyrafinowany komputer kwantowy niż obecnie, ale nie stanie się to za 100 lat; może za pięć lub 10 lat” – powiedział Fitzsimons.

„To dzieje się w dającej się przewidzieć przyszłości, musimy to zaplanować”.