O nas
Kontakt

Nie ma kary więzienia dla umierającego złodzieja, który ukradł rubinowe pantofle z „Czarnoksiężnika z krainy Oz”.

Laura Kowalczyk

No prison time for dying thief who stole ‘Wizard of Oz’ ruby slippers

Sędzia podkreślił, że „nie chce minimalizować powagi” przestępstwa, ale oczekuje się, że złodziej umrze w ciągu najbliższych kilku miesięcy z powodu powikłań zdrowotnych.

Umierający złodziej, który przyznał się do kradzieży pary rubinowych pantofli, w których nosiła Judy Garland Czarnoksiężnik z krainy Oz ponieważ chciał zdobyć „ostatni wynik”, podczas wczorajszego przesłuchania w sprawie wyroku (poniedziałek, 29 stycznia) nie skazano go na karę więzienia.

Terry Jon Martin (76 l.) ukradł w 2005 roku kapcie ozdobione cekinami i szklanymi koralikami z Muzeum Judy Garland w rodzinnym mieście zmarłego aktora, Grand Rapids w stanie Minnesota.

Martin nie okazał żadnych emocji, gdy sędzia wydał wyrok i odmówił przemawiania przed sądem. Jednak obrońca Dane DeKrey powiedział, że rozwiązanie sprawy powinno zamknąć sprawę przed rządem, muzeum, właścicielem kapci i samym Martinem.

FBI odzyskało buty w 2018 r., kiedy ktoś inny próbował odebrać nagrodę. Martinowi postawiono zarzuty kradzieży dopiero w zeszłym roku.

Prokuratorzy federalni oszacowali wartość rynkową kapci na około 3,5 miliona dolarów (około 3,26 miliona euro).

Rubinowe pantofle pokryte cekinami, noszone przez Judy Garland w
Rubinowe pantofle pokryte cekinami noszone przez Judy Garland w „Czarnoksiężniku z krainy Oz”

Prokurator Matthew Greenley powiedział w sądzie, że śledczy wykorzystali rejestry rozmów telefonicznych, aby namierzyć Martina, a status imigracyjny jego żony wykorzystali do przeszukania domu Martina i nakłonienia go do przyznania się do winy.

W październiku przyznał się do kradzieży ważnego dzieła sztuki i przyznał się, że rozbił młotkiem szybę w drzwiach muzeum i gablocie, aby zabrać kapcie.

Główny sędzia okręgowy Stanów Zjednoczonych Patrick Schiltz przyjął zalecenie obu stron, aby skazał Martina na karę więzienia, ponieważ przebywa on w hospicjum i oczekuje się, że umrze w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wymaga stałej tlenoterapii z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i na salę sądową trzeba było wjeżdżać na wózku inwalidzkim. Głośny szum jego aparatu tlenowego odbił się echem po sali sądowej.

Terry Jon Martin – 13 października 2023 r
Terry Jon Martin – 13 października 2023 r

Schiltz powiedział Martinowi, że prawdopodobnie skazałby go na 10 lat więzienia, gdyby był jeszcze rok 2005. Sędzia przyjął także zalecenie obu stron, zgodnie z którym Martin powinien zapłacić muzeum 23 500 dolarów (21 700 euro) tytułem odszkodowania i nakazał mu zapłacić 300 dolarów ( 277 €) miesięcznie.

„Z pewnością nie chcę umniejszać powagi przestępstwa pana Martina” – stwierdził sędzia. „Pan. Martin zamierzał ukraść i zniszczyć niezastąpioną część amerykańskiej kultury”.

Z notatki DeKreya wynika, że ​​Martin nie miał pojęcia o kulturowym znaczeniu rubinowych pantofelków i nigdy nie widział Czarnoksiężnik z krainy Oz.