Wykazano, że terapia Scramblerem, czyli nieinwazyjna metoda leczenia z wykorzystaniem elektrod, jest skuteczna u 80–90% pacjentów z bólem przewlekłym.
Czy odczuwasz ból kości biodrowej, tępe szczypanie w dolnej części pleców lub dyskomfort w kolanie? Być może jesteś jednym ze 100 milionów Europejczyków cierpiących na chroniczny ból.
Ból przewlekły, nazywany „niewidzialnym ciężarem”, definiuje się jako ból, który utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące pomimo leczenia.
Jednak nowy przegląd kilku badań opublikowany w New England Journal of Medicine sugeruje, że „terapia zakłócająca” może zapewnić znaczną ulgę osobom cierpiącym na przewlekły ból.
Na czym polega terapia zagłuszaniem?
Terapia Scrambler to nazwa opatentowanej metody opracowanej przez Giuseppe Marineo, profesora na Uniwersytecie Tor Vergatas w Rzymie. Został zatwierdzony przez władze USA w 2009 roku.
Jest to nieinwazyjna terapia podobna do powszechnie znanej przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS), jednak stanowi odrębny rodzaj leczenia – wyjaśniają naukowcy z Johns Hopkins University w swoich badaniach nad syntezą.
Polega na przyłożeniu elektrod do skóry za pomocą plastrów, a następnie przesłaniu prądu elektrycznego o niskiej częstotliwości.
Ból przemieszcza się poprzez włókna nerwowe do mózgu, lecz w terapii wykorzystuje się prądy elektryczne, które „zakłócają” tę transmisję, łagodząc ból. Według Thomasa Smitha, profesora onkologii i medycyny na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, zastępuje on sygnały z bolesnych obszarów sygnałami z obszarów bezbolesnych.
Marineo twierdzi na swojej stronie internetowej, że Terapię Scrambler można stosować w celu łagodzenia bólu wynikającego z operacji lub chemioterapii, która jest oporna na inne metody leczenia.
Chociaż terapia Scrambler ma na celu leczenie bólu, nie ma ona wpływu na przyczyny bólu.
Znacząca ulga dla 90% pacjentów
Korzystając z danych z wielu randomizowanych badań klinicznych, w badaniu przeglądowym stwierdzono, że leczenie zakłócaczami łagodzi ból u 80 do 90 procent pacjentów z bólem przewlekłym.
„Terapia Scrambler to najbardziej ekscytujące osiągnięcie, jakie widziałem od lat – jest skuteczne, nieinwazyjne, radykalnie zmniejsza użycie opioidów i może być trwałe” – stwierdził Smith w oświadczeniu.
Wyniki są obiecujące dla pacjentów z przewlekłym bólem, ponieważ terapia Scramblerem miała również długoterminowe skutki, podczas gdy korzyści TENS zwykle kończyły się po zakończeniu stymulacji.
Terapia Scrambler to jednak znacząca inwestycja, której cena za jedno urządzenie wynosi 65 000 dolarów (60 000 euro). Praktycy muszą także przejść kilkudniowe szkolenie.
Jednym z ograniczeń badania przeglądowego był brak dużych randomizowanych badań klinicznych tych terapii. Naukowcy stwierdzili, że potrzebne są dalsze badania przedkliniczne.
Leczenie przewlekłego bólu zawsze było trudne. Istnieją obecnie dowody na to, że aktywność fizyczna może być korzystna, ale nawet ćwiczenia o bardzo niskiej intensywności mogą być zbyt intensywne.
Leki również mogą być trudne, ponieważ niektóre leki przeciwbólowe, takie jak narkotyki lub opioidy, z czasem tracą swoją skuteczność i mogą pogłębiać uzależnienie.