O nas
Kontakt

Trump wraca na stronę znaną wcześniej jako Twitter, aby opublikować swój kubek po kapitulacji Gruzji

Laura Kowalczyk

Trump wraca na stronę znaną wcześniej jako Twitter, aby opublikować swój kubek po kapitulacji Gruzji

Donald Trump powrócił na portal społecznościowy znany wcześniej jako Twitter, publikując w czwartek swoje zdjęcie policyjne po tym, jak poddał się w więzieniu w Atlancie pod zarzutem nielegalnego planowania unieważnienia wyborów w Gruzji w 2020 roku.

Były prezydent USA Donald Trump powrócił do serwisu społecznościowego X, znanego wcześniej jako Twitter, i wysłał swoją pierwszą wiadomość od ponad dwóch lat wkrótce po tym, jak poddał się w więzieniu w Atlancie pod zarzutem spisku mającego na celu obalenie jego porażki w wyborach.

Zamieścił zdjęcie swojego zdjęcia policyjnego i napis „Ingerencja w wybory. Nigdy się nie poddawaj!” wraz z linkiem do jego strony internetowej, która kieruje do strony zbiórki.

Był to pierwszy post Trumpa od 8 stycznia 2021 r., kiedy Twitter zawiesił jego konto na czas nieokreślony, powołując się na obawę, że będzie nawoływać do dodatkowej przemocy po śmiercionośnym szturmie na Kapitol.

Jego konto zostało przywrócone w listopadzie ubiegłego roku, wkrótce po przejęciu firmy przez Elona Muska. Trump jednak powstrzymał się od tweetowania, twierdząc, że jest szczęśliwszy na swoim własnym portalu Truth Social, który uruchomił w czasie obowiązywania zakazu.

Trump poddał się dzień po tym, jak opuścił pierwszą prawyborową debatę Partii Republikańskiej i zamiast tego zdecydował się nagrać wywiad z byłym gospodarzem Fox News Tuckerem Carlsonem, który został opublikowany w X na początku debaty.

Po krótkim pobycie w więzieniu w Georgi Trump został zwolniony za kaucją w wysokości 200 000 dolarów (185 000 euro) i wrócił na lotnisko na lot powrotny do domu w New Jersey, pokazując kciuki do góry przez okno swojego SUV-a, gdy kawalkada w lewo.

Nieskruszony, ale opanowany po krótkiej wizycie w więzieniu, ponownie upierał się, że „nie zrobił nic złego” i nazwał sprawę oskarżającą go o fałszowanie wyników wyborów „parodią sprawiedliwości”.

„Jeśli kwestionujesz wybory, powinieneś być w stanie zakwestionować wybory” – powiedział reporterom na płycie lotniska.

Obecność Trumpa w mediach społecznościowych

Trump, faworyt kandydata Partii Republikańskiej, ma 86,6 miliona obserwujących na X, co przyćmiewa swoich rywali w wyścigu o fotel prezydenta w 2024 roku.

Kontrowersyjny były prezydent USA także w marcu powrócił na Facebooka, zamieszczając wpis „WRÓCIŁEM!” kilka tygodni po reaktywacji jego konta osobistego.

Jednak pozostał przy Truth Social, podobnej do X, którą uruchomił po zawieszeniu w Twitterze i Facebooku. Obejmuje to korzystanie z platformy do przekazywania wiadomości o postawionych mu aktach oskarżenia i planowanych poddaniach się, w obliczu rosnącej listy problemów prawnych.

W ramach umowy z Digital World Acquisition Corp. mającej na celu upublicznienie Truth Social Trump zgodził się – aby nie konkurować z własną firmą – że będzie to „pierwszy kanał” dla „wszelkiej komunikacji w mediach społecznościowych i posty pochodzące z jego osobistego profilu” – wynika z dokumentów złożonych w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Obejmowało to klauzulę wyłączności, zgodnie z którą były prezydent był „co do zasady zobowiązany do opublikowania dowolnego wpisu w mediach społecznościowych w serwisie Truth Social i nie mógł opublikować tego samego wpisu w innym serwisie społecznościowym przez 6 godzin” przez okres 18 miesięcy, rozpoczynający się 22 grudnia 2021 r. Okres ten zakończył się w czerwcu.