O nas
Kontakt

Dlaczego cykady są w tym roku tak głośne? Mieszkańcy tego amerykańskiego hrabstwa wzywają policję w związku z hałasem

Laura Kowalczyk

A periodical cicada nymph wiggles in the grass in Macon, Ga., on 28 March 2024, after being found while digging holes for rosebushes.

Policja otrzymała skargi dotyczące głośnego dźwięku „syreny”, gdy miliardy cykad pojawiały się w rzadkim podwójnym zbieżności.

Pojawiające się cykady są tak głośne w jednym z hrabstw w USA, że mieszkańcy dzwonią do biura szeryfa z pytaniem, dlaczego słyszą syreny lub głośny ryk.

Biuro szeryfa hrabstwa Newberry w Południowej Karolinie rozesłało we wtorek wiadomość na Facebooku, informując ludzi, że ten dźwięk to po prostu samiec cykady śpiewający w celu przyciągnięcia partnerów po ponad dziesięciu latach uśpienia.

„Otrzymaliśmy kilka telefonów w sprawie hałasu w powietrzu, który brzmi jak syrena, wycie lub ryk. Ten dźwięk to cykady” – czytamy.

Niektórzy nawet dzwonili do zastępców funkcjonariuszy, żeby zapytać, o co tyle hałasu, powiedział szeryf hrabstwa Newberry, Lee Foster.

Najbardziej wściekłe cykady przemieszczały się po hrabstwie liczącym około 38 000 mieszkańców, około 65 kilometrów na północny zachód od Kolumbii, w miarę upływu wtorku wywołując telefony z różnych miejsc, powiedział Foster.

Dlaczego cykady są w tym roku tak głośne?

W tym miesiącu tryliony cykad o czerwonych oczach wyłaniają się spod ziemi we wschodnich Stanach Zjednoczonych. Pojawiające się dwa lęgi trwają 13 lub 17 lat i nie spotykały się ze sobą od wieków.

Ich wspólne piosenki potrafią być tak głośne, jak silniki odrzutowców, a naukowcy je badający często noszą nauszniki, aby chronić słuch.

Po wtorku Foster rozumie dlaczego.

„Chociaż dla niektórych hałas jest denerwujący, nie stanowią one zagrożenia dla ludzi ani zwierząt domowych” – napisał Foster w swoim oświadczeniu skierowanym do mieszkańców hrabstwa. „Niestety, są to odgłosy natury.”

Te czarne robale z wyłupiastymi oczami różnią się od swoich bardziej zielonych kuzynów, które pojawiają się co roku. Pozostają zakopane rok po roku, aż wypłyną na powierzchnię i zawładną krajobrazem, pokrywając domy zrzuconymi egzoszkieletami i sprawiając, że ziemia będzie chrupiąca.

Tej wiosny niezwykła podwójna dawka cykady atakuje niektóre części Stanów Zjednoczonych, a owady pojawiają się w liczbie niespotykanej od dziesięcioleci, a być może stuleci.

Ostatni raz te dwa lęgi spotkały się razem w 1803 roku – zjawisko to, które ekspert od cykad z Uniwersytetu w Connecticut, John Cooley, nazwał „cykadą-geddon”.

Czy cykady niszczą środowisko?

Okresowe cykady, czasami mylone z żarłocznymi i niepowiązanymi ze sobą szarańczą, są bardziej irytujące niż powodują biblijne szkody gospodarcze. Mogą zaszkodzić młodym drzewom i niektórym uprawom owocowym, gdy ich krycie i zakładanie gniazd obciąża i łamie gałęzie, ale nie jest to zjawisko powszechne i można temu zapobiec.

Liczby, które pojawią się w tym roku – średnio około 1 miliona na akr na setkach milionów akrów w 16 stanach – są zadziwiające. Według Cooleya z łatwością setki bilionów, może biliardów.