O nas
Kontakt

Dlaczego nowa uczelnia nie chce być alma mater wyspecjalizowanych dyrektorów generalnych

Laura Kowalczyk

My Wildest Prediction is a podcast series from Euronews Business where we dare to imagine the future with business and tech visionaries.

Niedopuszczalne jest, aby dyrektor generalny po prostu powiedział: „No cóż, nie zajmuję się marketingiem” – mówi Ed Fidoe. Dlatego prowadzi rewolucyjny uniwersytet, którego celem jest kształcenie znakomitych liderów.

Fidoe jest jednym z twórców pierwszego nowego uniwersytetu w Wielkiej Brytanii posiadającego uprawnienia do nadawania stopni naukowych od lat 60. XX wieku: London Interhistorical School (LIS).

Twierdzi, że sama specjalizacja nie wystarczy w świecie zmagającym się ze złożonymi wyzwaniami, takimi jak zmiany klimatyczne i sztuczna inteligencja; musimy raczej przyjąć studia interdyscyplinarne.

Jak wyglądają studia multidyscyplinarne

W obliczu złożonych bieżących problemów, takich jak nierówności, sztuczna inteligencja czy zmiany klimatyczne, znalezienie rozwiązań wymaga uwzględnienia wielu czynników: nauki, technologii, polityki, kultury, geografii, socjologii itp.

Jednak wybór dyplomu, który będzie im odpowiadał, oznacza przyjęcie wyjątkowego podejścia ze względu na strukturę studiów.

„Jednym z powodów, dla których organizujemy się w ten sposób, są fizyczne wymagania bibliotek i potrzeba fizycznego organizowania wiedzy w sposób umożliwiający poruszanie się po niej” – mówi Fidoe. „Jeśli więc pójdziesz do szkoły, przez jakiś czas będziesz się uczyć w bibliotece”.

Jednak prawdziwy świat tak nie działa – mówi.

Założona w 2017 roku szkoła LIS oferuje radykalne odejście od tego tradycyjnego modelu, koncentrując się na multidyscyplinarnym programie nauczania.

Na przykład student pierwszego roku LIS zajmuje się trzema modułami: problemami, metodami jakościowymi i metodami ilościowymi.

„Wierzymy, że zarówno przywódcy, jak i młodzi ludzie muszą być w stanie zrozumieć złożone problemy, przed którymi stoi dzisiejszy świat, a te złożone problemy z konieczności mają charakter interdyscyplinarny” – mówi Fidoe.

„Nie podejdzie się do nich ze znajomością chemii czy ekonomii” – dodaje.

Czy studenci interdyscyplinarni rzeczywiście są zatrudniani?

Pierwsza grupa absolwentów LIS powinna zostać zwolniona tego lata. Fidoe twierdzi, że będzie to „ekscytujący kamień milowy”, ponieważ będzie to pierwszy test oceniający szanse na zatrudnienie ich interdyscyplinarnych studentów.

„Niektórzy z naszych studentów znaleźli już pracę i, co ciekawe, jeden z nich dostał stanowisko w Goldman Sachs, czego nie do końca się spodziewałem” – mówi Fidoe. „Pomyślałem, że organizacje takie jak Goldman Sachs mogłyby powiedzieć: «To brzmi kiepsko; nie jesteś z piątki najlepszych uniwersytetów, więc nie jesteś jednym z nich.

Fidoe przewiduje transformacyjne zmiany na rynku pracy, uznając rosnącą wartość jednostek, które potrafią podejść do złożonych problemów z różnych perspektyw.

„Wyobraźcie sobie, że przy stole gabinetu lub w zarządach korporacji znajdują się ludzie, którzy rozumieją nie tylko nauki i matematykę, ale także ludzkie, polityczne i prawne aspekty ważnych wyzwań, przed którymi stoimy” – podsumowuje Fidoe.