Parlament Portugalii przedłużył ulgi podatkowe dla obcokrajowców do końca przyszłego roku, pomimo obaw związanych z rosnącymi cenami nieruchomości dla mieszkańców Portugalii. TylkoGliwice Business wyjaśnia dlaczego.
Aby skorzystać z tej polityki, kandydaci muszą udowodnić, że planują osiedlić się w Portugalii w 2023 r., na podstawie umowy o pracę lub umowy mieszkaniowej podpisanej przed końcem grudnia.
Uruchomiony w 2009 r. system umożliwia osobom, które stały się rezydentami, spędzając w kraju więcej niż 183 dni w roku, korzystanie ze stawki podatku w wysokości 20% od dochodów pochodzenia portugalskiego przez okres 10 lat, pod warunkiem, że pochodzą one z „wysokiego dochody”. działania o wartości dodanej.
Lekarze i profesorowie uniwersyteccy należą do zawodów uznawanych za wykonywanie zawodów o „wysokiej wartości dodanej”.
Inne korzyści wynikające z programu obejmują zwolnienia podatkowe od prawie wszystkich dochodów zagranicznych, jeśli są opodatkowane w kraju pochodzenia, oraz zryczałtowaną stawkę podatku w wysokości 10% od emerytur zagranicznych.
O wniosek mogą ubiegać się także obywatele Portugalii, którzy mieszkali za granicą przez co najmniej pięć lat, ale ci, którzy nie korzystają z programu, mogą podlegać opodatkowaniu w wysokości do 48%.
Ten program ulg podatkowych został pierwotnie wprowadzony podczas kryzysu finansowego w Portugalii w celu przyciągnięcia zagranicznych talentów, ale staje się coraz bardziej kontrowersyjny, ponieważ obywatele Portugalii stają w obliczu rosnących cen nieruchomości.
Na początku tego roku premier António Costa zapowiedział zakończenie ulgi podatkowej, nazywając ją „niesprawiedliwością fiskalną”.
Według najnowszych danych Eurostatu ceny nieruchomości w Portugalii odnotowały w drugim kwartale 2023 r. czwarty najwyższy wzrost (8,7%) w Unii Europejskiej.
„Nie jest to już uzasadnione i stanowi stronniczy sposób nadmuchania rynku nieruchomości, który osiągnął ceny niezrównoważone” – powiedział Costa w wywiadzie dla CNN Portugal.
Dlaczego ponownie zmieniono przepis podatkowy?
Jednak po rezygnacji Costy na początku tego miesiąca jego Partia Socjalistyczna wycofała się w tej kwestii, decydując o przedłużeniu ulgi podatkowej.
Decyzję tę zatwierdzono w środę w końcowym głosowaniu nad projektem ustawy budżetowej Portugalii na rok 2024.
Socjaliści w oświadczeniu oświadczyli, że chcą „chronić uzasadnione oczekiwania osób, które już podjęły decyzję o imigracji lub powrocie do Portugalii”.
Z oficjalnych danych wynika, że do końca 2022 r. z programu skorzystało ponad 74 tys. osób.
W ubiegłym roku zwolnienia podatkowe kosztowały budżet państwa ponad 1,5 mld euro, co oznacza roczny wzrost o 18,5%.