O nas
Kontakt

Dlaczego Uzbekistan ma nadzieję, że grawitacja pomoże rozwiązać problemy z nawadnianiem

Laura Kowalczyk

Dlaczego Uzbekistan ma nadzieję, że grawitacja pomoże rozwiązać problemy z nawadnianiem

W odcinku Focus słyszymy o krokach podejmowanych przez Uzbekistan w celu modernizacji systemu irygacyjnego, ponieważ kraj ten chce poprawić zaopatrzenie w wodę swojego sektora rolnictwa i obniżyć emisję dwutlenku węgla.

Uzbekistan modernizuje swój regionalny system irygacyjny, aby poprawić zaopatrzenie w wodę sektora rolnego.

W południowym Karakalpakstanie grawitacja jest obecnie używana zamiast pomp elektrycznych do nawadniania pól. Niedawny duży projekt infrastrukturalny również drastycznie ogranicza utratę ważnego zasobu – wody.

Kanał Bustan jest główną arterią wodną. Przed odbudową był to kanał ziemny, a głównym problemem było przesiąkanie.

„Możesz zobaczyć siebie: tutaj są wydmy i piaski. Około 50% wody trafiło do gleby” – powiedział kierownik projektu Azat Serjanov. „Dlatego zdecydowaliśmy się zabetonować kanał”.

Woda wpływa przez Kanał Prawobrzeżny ze zbiornika Tuyamuyun, który znajduje się na terytorium sąsiedniego Turkmenistanu.

Euronews
Azat Serjanov, kierownik projektu

Kanał Bustan jest połączony siecią kanałów drugorzędnych. Ich łączna długość wynosi ponad 800 kilometrów i wszystkie zostały zrekonstruowane w ramach projektu obejmującego trzy regiony i 100 000 hektarów gruntów rolnych.

„Tutaj odczuliśmy dotkliwy brak zasobów wodnych. 35 000 hektarów nawadnianych gruntów zostało wyłączonych z obiegu”, ujawnił Szawkat Chamrajew, minister ds. Zasobów wodnych Republiki Uzbekistanu.

„Betonujemy kanały, zmniejszamy straty spowodowane przesiąkaniem, zwiększamy wydajność systemów irygacyjnych i oszczędzamy około 300 milionów metrów sześciennych wody, zmniejszając straty i ponownie wprowadzając te grunty rolne do obiegu”.

Euronews
Szawkat Chamrajew, minister zasobów wodnych Republiki Uzbekistanu

Aby ograniczyć straty wody, zabetonowano dno i brzegi 70-kilometrowego Kanału Bustan. Beton został umieszczony na geomembranie, specjalnym materiale, który pomaga zminimalizować przesiąkanie wody.

„Geomembrana wykonana jest z polietylenu o dużej gęstości. Ma grubość 1 mm i jest w 100% wodoodporny” — wyjaśnił inżynier projektu, Bahodir Kulumbetov.

„Wykorzystywany jest w pracach hydraulicznych jako warstwa hydroizolacyjna pod kanałami, a to pomaga nam oszczędzać wodę” – dodał.

Euronews
Beton układany jest na geomembranie, specjalnym materiale, który pomaga zminimalizować przesiąkanie wody

Wcześniej do doprowadzania wody na pola używano pomp elektrycznych. Teraz dno Kanału Bustan jest podniesione, więc jest wyższe niż poziom kanałów drugorzędnych i pól nawadnianych – umożliwiając w ten sposób grawitację rozprowadzania wody. Mówiąc najprościej, po prostu płynie sam.

Pozwala to państwu i rolnikom zaoszczędzić około 3 milionów dolarów rocznie na energii elektrycznej.

„Usuwamy ponad 400 pomp rolniczych, a także 20 małych i trzy duże przepompownie, które są eksploatowane kosztem budżetu państwa” – powiedział Focusowi Szawkat Chamrajew. „W ten sposób ograniczamy emisję gazów cieplarnianych CO2 – redukujemy 36 000 metrów sześciennych gazu”.

Bramy wodne: pomagają rolnikom obniżyć koszty i zwiększyć produkcję

Odwiedziliśmy farmę, która uprawia owoce w regionie Ellikalla, na jednym z drugorzędnych kanałów, aby zobaczyć, jak grawitacja jest wykorzystywana w działaniu.

Rolnik Muzafar Saparboyev musi po prostu otworzyć tę bramę, kiedy musi podlać swój ogród.

W poprzek kanałów drugorzędnych w południowym Karakalpakstanie zainstalowano 1600 takich śluz.

Muzafar mówi, że jego gospodarstwo zaoszczędziło 6000 euro na energii elektrycznej w ciągu jednego roku i wyjaśnił korzyści płynące z projektu.

Euronews
Muzaffar Saparbajew, rolnik

„Grunt na naszym gospodarstwie został w ramach projektu wyrównany laserem, co pozwoliło nam zwiększyć produktywność, dzięki czemu nasze dochody rosną” – powiedział „Prędkość przepływu wody znacznie wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem. ”

Niwelacja terenu oszczędza wodę, która w przeciwnym razie zostałaby zmarnowana na nierównych polach, i zwiększa plony.

Jest to jeden z elementów szeroko zakrojonego projektu poprawy zarządzania zasobami wodnymi w Południowym Karakalpakstanie, którego celem jest również zwiększenie produktywności i zrównoważenia rolnictwa w tym ubogim w wodę regionie w pobliżu Jeziora Aralskiego.

Całkowity koszt projektu realizowanego przez rząd przy wsparciu Banku Światowego to 374 mln USD.

Euronews
Azad Abdulhamid, główny specjalista ds. zarządzania zasobami wodnymi, Biuro Banku Światowego w Uzbekistanie

„Projekt zapewnił bezpieczeństwo zatrudnienia ponad 38 000 osób, które bezpośrednio pracują w rolnictwie nawadnianym. W tym samym czasie masz również wiele pośrednich miejsc pracy. Zatrudnienie, adaptacja do klimatu, efektywne wykorzystanie wody – to niezwykle ważne i mieści się w ramach strategii rządu i Banku Światowego” – powiedział Azad Abdulhamid, główny specjalista ds. zarządzania zasobami wodnymi w Biurze Banku Światowego w Uzbekistanie.

Strategią państwa jest zastosowanie zmodernizowanej gospodarki zasobami wodnymi w całym kraju, dzięki czemu rolnictwo – jeden z głównych sektorów zatrudnienia w Uzbekistanie – stanie się bardziej ekologiczne i bardziej odporne na problemy spowodowane zmianami klimatycznymi.