O nas
Kontakt

Długoletnia partia rządząca w Holandii twierdzi, że nie utworzy rządu koalicyjnego ze skrajną prawicą

Laura Kowalczyk

Długoletnia partia rządząca w Holandii twierdzi, że nie utworzy rządu koalicyjnego ze skrajną prawicą

Partia Wolności Geerta Wildersa (PVV) zdobyła w czwartek 37 mandatów w 150-osobowej izbie niższej.

Partia ustępującego premiera Holandii Marka Rutte oświadczyła, że ​​będzie wspierać centroprawicową administrację w parlamencie, ale nie dołączy do kolejnego rządu po zwycięstwie skrajnie prawicowej partii w nocy wyborczej na początku tygodnia.

Partia Wolności (PVV), na której czele stoi doświadczony antyislamski poseł Geert Wilders, zdobyła w czwartek 37 mandatów w 150-osobowej izbie niższej.

Zwycięstwo oznacza dla Holandii wstrząsające przesunięcie na prawo od politycznego spektrum.

Według niemal całkowitego obliczenia głosów, Ludowa Partia na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) Rutte’a zdobyła 24 mandaty; O 10 mniej niż w poprzednich wyborach.

Gom van Strien, senator Partii Wolności, został wyznaczony do zbadania ewentualnych koalicji. Omówią jego ustalenia 6 grudnia.

Dilan Ÿilgöz-Zegerius, nowy przywódca Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji, powiedział w oświadczeniu dla X, że po utracie 10 mandatów w wyborach długoletnia partia rządząca „umożliwi i konstruktywnie wesprze centroprawicowy gabinet dobrymi polityki”, ale nie dołączyłby do rządu.

Kim jest Geert Wilders?

Wilders nazwał decyzję ogłoszoną przed rozpoczęciem formalnych rozmów koalicyjnych „wyjątkowo rozczarowującą”.

Wynik wyborów i nominacja Van Striena utorowały Wildersowi drogę do objęcia przewodnictwa w tworzeniu nowej koalicji i potencjalnego następcy Rutte na stanowisku premiera.

Prawdopodobnie będzie jednak musiał przekonać potencjalnych partnerów koalicyjnych, że złagodzi część swojej antyislamskiej polityki.

Program wyborczy jego partii stwierdza, że ​​Holandia „nie jest krajem islamskim. Żadnych szkół islamskich, Koranów i meczetów.”

Potencjalnym partnerem koalicyjnym Wildersa jest niedawno utworzona partia Nowa Umowa Społeczna, w skrócie NSC, która zdobyła 20 mandatów. Centrowy przywódca partii, Pieter Omtzigt, powiedział, że nie może zaakceptować „niekonstytucyjnej” polityki.

Artykuł 1 Konstytucji Holandii zakazuje dyskryminacji „ze względu na religię, przekonania, poglądy polityczne, rasę, płeć, niepełnosprawność, orientację seksualną lub z jakichkolwiek innych powodów”.

W zwycięskim przemówieniu wygłoszonym podczas wieczoru wyborczego Wilders obiecał, że nie będzie forsować żadnej polityki, która naruszałaby holenderskie prawo lub konstytucję.