O nas
Kontakt

Dyrektor generalny Binance „CZ” Changpeng Zhao ustępuje ze stanowiska i przyznaje się do zarzutów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy

Laura Kowalczyk

Dyrektor generalny Binance „CZ” Changpeng Zhao ustępuje ze stanowiska i przyznaje się do zarzutów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy

Changpeng Zhao, znany jako „CZ”, planuje ustąpić ze stanowiska dyrektora generalnego największej na świecie giełdy kryptowalut i przyznać się do zarzutów o przestępstwo.

Założyciel Binance, największej na świecie giełdy kryptowalut, przyznał się we wtorek do zarzutu przestępstwa polegającego na tym, że nie podjął kroków zapobiegających praniu pieniędzy, ponieważ firma zgodziła się zapłacić ponad 4 miliardy dolarów (3,6 miliarda euro) po dochodzeniu przeprowadzonym przez USA rząd.

Dyrektor generalny Changpeng Zhao przyznał się przed sądem federalnym w Seattle do jednego zarzutu niezastosowania skutecznego programu przeciwdziałania praniu pieniędzy. Binance jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością na Kajmanach.

Zarzut ten pojawia się po tym, jak firma zgodziła się zapłacić ponad 4 miliardy dolarów (3,6 miliarda euro) w ramach porozumienia z rządem USA, powiedziała The Associated Press osoba zaznajomiona z umową.

Osoba potwierdziła kwotę pod warunkiem zachowania anonimowości przed spodziewanym ogłoszeniem.

Opłata była podobna do praktyk ujawnionych po upadku drugiej co do wielkości giełdy kryptowalut, FTX, w zeszłym roku.

Sędzia wyznaczył wyrok Zhao na 23 lutego; Jednakże prawdopodobnie nastąpi to z opóźnieniem, ponieważ obie strony zgodziły się, że wyrok nie zostanie wydany przez co najmniej sześć miesięcy.

Zhao spotkał się już wcześniej z zarzutami dotyczącymi przekierowania środków klientów w ramach ukrywania faktu, że firma mieszała aktywa inwestorów o wartości miliardów dolarów i wysyłała je osobie trzeciej, której również Zhao był właścicielem.

Orzeczenie to pojawiło się kilka miesięcy po oskarżeniu firmy o prowadzenie niezarejestrowanej giełdy papierów wartościowych i naruszenie szeregu amerykańskich przepisów dotyczących papierów wartościowych w pozwie złożonym przez organy regulacyjne.

Skandale i krachy kryptowalutowe

Branżę kryptowalut nękają skandale i załamania rynkowe. Sam Bankman-Fried, 31-letni założyciel nieudanego brokera kryptowalut FTX, został skazany na początku tego miesiąca za oszustwo za kradzież co najmniej 10 miliardów dolarów (9 miliardów euro) klientom i inwestorom.

Spośród wielu jego przedstawień w branży kryptowalut Changpeng był najbardziej znany jako główny rywal Bankmana-Frieda.

Changpeng i Bankman-Fried byli pierwotnie zaprzyjaźnionymi konkurentami w branży, a Binance inwestowało w FTX, gdy Bankman-Fried uruchomił giełdę w 2019 r.

Jednak relacje między nimi uległy pogorszeniu, czego kulminacją było ogłoszenie przez Changpeng, że na początku listopada 2022 r. sprzedaje wszystkie swoje inwestycje w kryptowaluty w FTX.

Tydzień później FTX ogłosiło upadłość.

Podczas tego procesu i w późniejszych oświadczeniach publicznych Bankman-Fried próbował zrzucić winę na Binance i Changpeng za rzekome zorganizowanie paniki na bank w FTX.

W październiku ława przysięgłych uznała Bankman-Fried za winnego oszustwa drogą elektroniczną i kilku innych zarzutów. Oczekuje się, że zostanie skazany w marcu, a grozi mu kilkadziesiąt lat więzienia.