O nas
Kontakt

Dyrektor zarządzania kryzysowego Maui rezygnuje, powołując się na względy zdrowotne wśród ostrej krytyki

Laura Kowalczyk

Dyrektor zarządzania kryzysowego Maui rezygnuje, powołując się na względy zdrowotne wśród ostrej krytyki

Herman Andaya spotkał się z ostrą krytyką za to, że nie uruchomił syren alarmowych podczas reakcji na pożary w zeszłym tygodniu. Mówi, że syreny wywołałyby dalszą panikę i popchnęły mieszkańców w stronę pożaru.

Szef Agencji Zarządzania Kryzysowego Maui – który spotkał się z ostrą krytyką za to, że nie uruchomił syren alarmowych podczas reakcji na pożary w zeszłym tygodniu – złożył rezygnację, powołując się na względy zdrowotne.

Pomimo sprzeciwu Herman Andaya bronił się przed wszczęciem alarmu, mówiąc, że mieszkańcy mogli wpaść w panikę i przenieść się w obszary, w których szaleją płomienie.

„Biorąc pod uwagę powagę kryzysu, przed którym stoimy, mój zespół i ja umieścimy kogoś na tym kluczowym stanowisku tak szybko, jak to możliwe i nie mogę się doczekać, aby wkrótce to ogłosić” – powiedział burmistrz hrabstwa Maui Richard Bissen w oświadczeniu.

Hawaje mają to, co reklamuje jako największy system zewnętrznych syren alarmowych na świecie. System powstał po tsunami z 1946 roku, które zabiło ponad 150 osób, a jego strona internetowa mówi, że może być używany do ostrzegania o pożarach.

Hawajska prokurator generalna Anne Lopez powiedziała, że ​​zewnętrzna organizacja przeprowadzi „bezstronny, niezależny” przegląd reakcji rządu na pożary.

„Zamierzamy przyjrzeć się temu krytycznemu incydentowi, aby ułatwić wszelkie niezbędne działania naprawcze i przyspieszyć gotowość na wypadek sytuacji kryzysowych w przyszłości” – powiedział Lopez w oświadczeniu.

Powiedziała, że ​​śledztwo prawdopodobnie potrwa miesiące.