O nas
Kontakt

Dziewięć osób zginęło u wybrzeży Tunezji podczas próby przedostania się do Europy

Laura Kowalczyk

Boats in Tunisia

Władze tunezyjskie podejrzewają, że ofiary przybyły na pokład z Libii.

Tunezyjska straż przybrzeżna odnalazła ciała dziewięciu osób, które zginęły w czwartek po zatonięciu ich łodzi, co oznacza ostatnią katastrofę dla migrantów próbujących przedostać się przez Morze Śródziemne do Europy.

Straż przybrzeżna wydobyła także 45 osób z łodzi, która zaczęła napełniać się wodą około sześciu kilometrów od wybrzeża Zarzis, wspólnego punktu wyjścia w pobliżu granicy Tunezji z Libią.

Rzecznik straży przybrzeżnej Houssameddine Jbabli powiedział, że łódź wioząca pasażerów spoza Tunezji prawdopodobnie wypłynęła z Libii. Dodał, że ocalali zostali przewiezieni do lokalnego szpitala w Tunezji.

Kilka tygodni wcześniej zaginęła na morzu duża łódź, na której znajdowało się około 54 Tunezyjczyków, prawdopodobnie próbujących migrować do Europy, co wywołało protesty krewnych z miasta El Hancha. Krewni zażądali informacji i reakcji rządu w związku z rosnącą liczbą zaginięć tunezyjskiej młodzieży próbującej przedostać się przez Morze Śródziemne.

Organizacje działające na rzecz praw migrantów, takie jak tunezyjskie Forum Praw Gospodarczych i Społecznych (FTDES), skrytykowały rząd, twierdząc, że nie zrobił on wystarczająco dużo, aby uratować życie osób na morzu.

Przedstawiciel FTDES Romdhane Ben Amor powiedział, że zamiast tego władze skupiły się na zapobieganiu przedostawaniu się migrantów do Włoch – jest to szersza kwestia geopolityczna, która od dawna wpływa na stosunki między Afryką Północną a Europą.

Organizacja Ben Amour poinformowała w tym tygodniu, że w 2023 r. na morzu u wybrzeży Tunezji zginęło rekordowe 1313 migrantów, co podkreśla status tego kraju jako dzisiejszego głównego punktu wyjścia dla migrantów chcących przedostać się przez morze do Europy.

W 2021 r. do Europy przybyła większa liczba migrantów z Tunezji niż z Libii, Maroka czy Turcji. Korzystając ze skompilowanych danych z Europy, Tunezji i agencji ONZ, FTDES stwierdziło, że w 2023 r. na morzu przechwycono ponad 80 000 migrantów – czyli ponad dwukrotnie więcej jak w roku poprzednim.

Według danych ONZ dotyczy to rosnącej liczby zarówno Tunezyjczyków, jak i mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej, w tym z Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej i Sudanu.