O nas
Kontakt

Komisarz UE Sinkevičius: Działania Węgier blokujące obronę Zachodu przed Rosją „haniebne”

Laura Kowalczyk

Virginijus Sinkevičius during a visit to Borodyanka

Komisarz UE Sinkevičius twierdzi, że węgierski premier jest „odizolowany” wśród innych przywódców UE, a jego działania służą jedynie wrogom Europy na Kremlu.

Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius określił ciągłe blokowanie przez Węgry ważnych kamieni milowych w obronie Zachodu przed Rosją jako „haniebne”.

„To haniebne” – powiedział w rozmowie z TylkoGliwice – „odkładać decyzje; brak głosowania w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO to oczywiste działania przeciwko bezpieczeństwu zbiorowemu”.

„To sprzeczne z interesami UE, sprzeczne z interesami świata zachodniego. A to może zadowolić tylko jedną stronę: reżim moskiewski” – stwierdził.

Przedświąteczna odmowa Victora Orbána wsparcia dla Ukrainy ratunku w wysokości 50 miliardów euro spowodowała, że ​​Unia Europejska zaczęła szukać innych prawnych sposobów zapewnienia Kijowowi tak potrzebnej płynności.

Ostatecznie Orbán ustąpił, najpierw jednak nalegał, aby każdy przywódca UE wziął udział w nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli w celu omówienia tej kwestii.

Co więcej, Orbán ma władzę blokowania niezliczonych dróg prowadzących do wzmocnionej, silnej Ukrainy, szczególnie jeśli chodzi o członkostwo w UE i NATO. Węgry wstrzymują również obecnie rozmowy w sprawie trzynastego pakietu sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę na pełną skalę.

„Myślę, że jedyną dobrą rzeczą jest to, że był mniej więcej odizolowany” – powiedział Sinkevičius o Orbánie. Spośród 27 państw członkowskich UE Węgry jako jedyne zablokowały pakiet pomocowy.

TylkoGliwice rozmawiał z komisarzem Sinkevičiusem na Ukrainie podczas jego wizyty w celu spotkania się z prezydentem Zełenskim w celu omówienia wsparcia UE dla Kijowa.

„Podejmowanie zobowiązań co miesiąc było błędem”

Na Ukrainie istnieją poważne obawy co do stabilności zachodniego wsparcia po dwóch latach wyczerpującej inwazji terytorialnej obejmującej cały kraj.

Od pewnego czasu wyrażane są obawy dotyczące dostaw podstawowej amunicji, rakiet, przeciwlotniczych rakiet kierowanych i innego sprzętu wojskowego. Sinkevičius powiedział, że podejmowanie zobowiązań wobec ukraińskiej armii jedynie co miesiąc było błędem.

Mówi, że ciągłe manewrowanie na krawędzi w kwestii pomocy dla Ukrainy służy tylko Kremlowi i potrzebny jest długoterminowy plan dla Ukrainy.

„Wojna nie skończy się ani w ciągu miesiąca, ani w następnym”. on dodał.

„Dla Europy, dla świata zachodniego niezwykle ważne jest, abyśmy mieli plan wsparcia Ukrainy, ponieważ teraz proces decyzyjny, w którym o każdą decyzję trzeba walczyć tak długo, wysyła do Moskwy bardzo pozytywny sygnał, i bardzo negatywnie nastawiony do Ukrainy.”

„Musimy planować na lata do przodu. Myślę, że błędem jest to, że wciąż myślimy, że za miesiąc czy inny może to się skończyć”.

„Ale widzimy, że Rosja stawia właśnie na to. Czekają na wybory w USA, na wybory w UE, może będzie zupełnie inna UE. Już widzimy, że niektóre nowe rządy UE nie wspierają Ukrainy tak bardzo”.