O nas
Kontakt

Dzika pogoda w Europie: osuwiska w północnych Włoszech, gwałtowna powódź przy słynnym austriackim wodospadzie

Laura Kowalczyk

Dzika pogoda w Europie: osuwiska w północnych Włoszech, gwałtowna powódź przy słynnym austriackim wodospadzie

Ulewne deszcze i zła pogoda spowodowały osunięcia ziemi i powodzie w północnych Włoszech.

We wtorek strażacy z północnych Włoch przybyli na ratunek grupie kóz i owiec uwięzionych na środku wylanej rzeki.

W północnych i środkowych Włoszech strażacy musieli interweniować w ponad 100 wypadkach spowodowanych przez wodę.

Z powodu intensywnych opadów w prowincji Como włoska straż pożarna przeprowadziła ponad pięćdziesiąt interwencji w związku ze szkodami spowodowanymi przez wodę, osunięciami ziemi i drenażem.

Obecnie nie zgłoszono żadnych obrażeń ani ofiar śmiertelnych.

Wysoki poziom opadów w ostatnich godzinach spowodował spływ gruzu w Blevio po tym, jak strumień przedarł się przez ten obszar, przedarając się przez bramy i mury.

Władze Wenecji musiały podnieść barierę Mosé w lagunie, aby zapobiec zalaniu miasta przez wysoką wodę.

Oczekuje się, że sytuacja będzie się utrzymywać, a włoska wojskowa służba pogodowa prognozuje we wtorek ciągłe przelotne opady deszczu i burze, którym towarzyszyć będzie grad, częsta aktywność elektryczna i silne porywy wiatru.

Ogromne ilości wody spadają do malowniczego wodospadu w Austrii

Słynny na całym świecie wodospad Gasteinerfall w uzdrowisku Bad Gastein w Salzburgu w Austrii zamienił się w poniedziałek w gwałtowną powódź po ulewnych opadach deszczu w ciągu ostatnich 24 godzin.

Materiał transmitowany na żywo na stronie Ronny’ego Katscha na Facebooku pokazuje ogromne ilości błotnistej wody spływającej po malowniczym wodospadzie w Bad Gastein. Lokalne raporty podają, że region przygotowywał się na powódź po weekendzie pełnym burz i utrzymujących się ulewnych opadów.

Według austriackiego nadawcy ORF w poniedziałek 28 sierpnia w niektórych częściach Austrii obowiązywały ostrzeżenia powodziowe i czerwone ostrzeżenie przed deszczem, a w co najmniej dwóch miejscach na rzekach osiągnięto najwyższy poziom od 100 lat.

Ostrzeżenia powodziowe dotknęły rzekę Inn i jej dopływy, Sill i Ziller, w związku z czym w ramach środków zapobiegawczych konieczne było ewakuowanie 60 osób z Tumpen w rejonie Ötztal.