O nas
Kontakt

Liczba ofiar śmiertelnych polskich legionistów wzrosła do 14

Laura Kowalczyk

Liczba ofiar śmiertelnych polskich legionistów wzrosła do 14

Liczba osób, które zmarły w Polsce z powodu bakterii Legionella, wzrosła do 14 po tym, jak w Rzeszowie zginęło więcej osób

W Rzeszowie w południowo-wschodniej Polsce zmarły kolejne trzy osoby zakażone bakterią Legionella. Daje to ogólną liczbę w kraju do 14.

Przypadki Legionella pneumophila wykryto w czterech prowincjach, a obecnie zakażonych jest 159 osób. We wtorek odnotowano dziewięć nowych przypadków.

Przypadki Legionella pneumophila wykryto w czterech województwach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i wielkopolskim.

W odpowiedzi na rosnącą liczbę przypadków legionelozy Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka wydał zalecenia dla całego kraju. Należą do nich dezynfekcja natrysków, odkręcanie sit i używanie wyłącznie przegotowanej wody.

Osoby starsze i wrażliwe z osłabionym układem odpornościowym są szczególnie podatne na Legionellę. Ale infekcję Legionella pneumophila można wykryć szybko i łatwo.

Legioneloza jest chorobą dróg oddechowych. Jest zaraźliwy, ale nie zaraźliwy. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze od 20 do 50 stopni Celsjusza.