O nas
Kontakt

Egipt zmaga się z niedoborem wody i kurczącymi się gruntami ornymi. Czy rolnictwo bezglebowe jest rozwiązaniem?

Laura Kowalczyk

Egipt zmaga się z niedoborem wody i kurczącymi się gruntami ornymi.  Czy rolnictwo bezglebowe jest rozwiązaniem?

Hydroponika zużywa zaledwie 10 procent wody potrzebnej do tradycyjnej uprawy.

W obliczu niedoboru wody i kurczenia się gruntów ornych niektórzy drobni rolnicy w Egipcie przechodzą na rolnictwo bezglebowe.

W tej technice wykorzystuje się podłoża takie jak piasek czy pianka, które znacznie zmniejszają zapotrzebowanie roślin wodnych.

Zmniejsza także ilość potrzebnego nawozu, który jest jednym z najdroższych środków produkcji rolnej.

Eksperci ostrzegają jednak, że wysokie koszty początkowe i pewne ograniczenia w uprawach mogą ograniczyć powszechne stosowanie w tym kraju afrykańskim.

Czym jest rolnictwo bezglebowe?

Rolnictwo bezglebowe – znane również jako hydroponika – oznacza uprawę roślin przy użyciu wody bogatej w składniki odżywcze, bez gleby i w ściśle kontrolowanych szklarniach.

Do podparcia korzeni roślin stosuje się podłoża bezglebowe, takie jak piasek, żwir, glina, piana czy gąbka.

W niektórych przypadkach do systemu podłączane są akwaria w celu przesyłania roślinom pożywnych odchodów zwierzęcych.

Z raportu WWF z 2020 r. wynika, że ​​hydroponika zużywa jedynie 10% wody potrzebnej do tradycyjnej uprawy. Ogranicza także wylesianie i minimalizuje użycie pestycydów.

Rolnictwo bezglebowe może okazać się ratunkiem na obszarach ubogich w wodę

W Egipcie startup agritech Plug’n’Grow oferuje obecnie rolnikom szeroką gamę rozwiązań w zakresie rolnictwa bezglebowego.

„Uprawa bezglebowa to technika, która pozwala nam uzyskać wysokiej jakości plony w bardzo precyzyjny i dobrze kontrolowany sposób” – wyjaśnia szef produktu w startupie Nouran El Said.

„Hydroponika pozwala zaoszczędzić około 90 procent wody wykorzystywanej w tradycyjnym rolnictwie, ponieważ obejmuje zamknięty system, który nie pozwala na żadne marnowanie wody w glebie” – wyjaśnia El Said.

Jest to niezbędne w kraju borykającym się z niedoborem wody, a także przynosi korzyści gospodarcze, ponieważ pozwala zaoszczędzić prawie 60 procent potrzebnych nawozów.

„Dla każdego rolnika nawozy są jednym z najdroższych środków produkcji rolnej, zwłaszcza że ich ceny rosną od trzech, czterech lat”.

Egipt stoi w obliczu kryzysu wodnego

Plug’n’Grow to jedno z kilku przedsiębiorstw agrotechnicznych, które powstały w Egipcie w ostatnich latach i promują tę formę rolnictwa.

Według ONZ Egipt boryka się z rocznym deficytem wody.

Oczekuje się, że do 2025 r. zostanie sklasyfikowany jako obszar dotknięty niedoborami wody ze względu na zmiany klimatyczne i niedawno zbudowaną tamę przez Etiopię na jednym z głównych dopływów Nilu, głównego źródła słodkiej wody w Egipcie.

Tymczasem grunty orne, które stanowią niecałe 5% powierzchni Egiptu, kurczą się w wyniku urbanizacji. Pozostałe 95 procent to pustynia.

„Najważniejsze wyzwania stojące przed przyszłością rolnictwa w Egipcie to kurczenie się gruntów ornych, zasolenie gruntów i niedobór wody” – mówi Mona Zayed, profesor rolnictwa na Uniwersytecie Ain Shams.

„Jest to bardzo problematyczne, ponieważ musimy zwiększyć naszą produkcję rolną, aby wyżywić naszą ludność i wygenerować większe dochody w walutach obcych poprzez eksport produktów rolnych. Rolnictwo bezglebowe stanowi rozwiązanie tego problemu”.

Oprócz korzyści ekologicznych, hydroponika zapewnia szybszy wzrost i większą wydajność.

„Gdybyśmy zastosowali hydroponikę do 10 000 feddanów (0,042 km2), moglibyśmy wyprodukować dwa miliony ton warzyw, co stanowiłoby prawie połowę egipskiego eksportu produktów rolnych i wygenerowałoby prawie 1,2 miliarda dolarów (1,1 miliarda euro)” – mówi El Said.

„Tymczasem zaoszczędzoną wodę można skierować na strategiczne uprawy, czyli pszenicę. Dzięki temu moglibyśmy zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i generować większe dochody z naszych produktów rolnych”.

Egipt jest jednym z największych importerów pszenicy na świecie, ponieważ chleb pozostaje głównym pożywieniem dla ponad 70 milionów Egipcjan.

W ostatnich latach zakłócenia w łańcuchach dostaw pszenicy związane z inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę uwidoczniły podatność Egiptu na globalne wstrząsy i pogłębiły brak bezpieczeństwa żywnościowego.

Uprawa bezglebowa jest zbyt droga

Pomimo swoich zalet, hydroponiki nie można wykorzystać do uprawy strategicznych roślin, mówi Zayed.

„Nie jest powszechne stosowanie bezglebowych rozwiązań rolniczych w uprawach takich jak pszenica, ryż, jęczmień czy kukurydza” – mówi.

„Hydroponika jest wykorzystywana wyłącznie do uprawy warzyw liściastych i niektórych prostych warzyw. Wszystkie szklarnie, czy to w Egipcie, czy za granicą, są wykorzystywane do tych celów.”

Kolejnym wyzwaniem dla rolnictwa bezglebowego są wysokie koszty uruchomienia. Według El Saida kapitał początkowy komercyjnej farmy hydroponicznej wynosi prawie 3,5 miliona EGP (ponad 100 000 euro).

To powiedziawszy, „pomaga uniknąć wielu problemów, z którymi wiąże się tradycyjne rolnictwo, takich jak choroby przenoszone przez glebę, zasolenie gleby, odwodnienie i wysoka temperatura” – twierdzi Zayed.