Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczęło wprowadzanie programu elektronicznych zezwoleń na podróż dla jednego kraju.
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczęło wdrażanie elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA).
Nowy program będzie ostatecznie wymagał od gości z Europy, Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanady ubiegania się o pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii. Jest to część planu Wielkiej Brytanii zakładającego pełną cyfryzację granic do 2025 r.
Jak dotąd z programu mogą korzystać obywatele Kataru, którzy mogą teraz składać wnioski i będą potrzebować zezwolenia na podróż do Wielkiej Brytanii w dniu 15 listopada 2023 r. lub później.
Oto wszystko, co wiemy do tej pory.
Kiedy podróżujący z UE będą musieli ubiegać się o ETA, aby odwiedzić Wielką Brytanię?
Odwiedzający z Kataru jako pierwsi będą mogli ubiegać się o nowy brytyjski program ETA począwszy od 15 listopada 2023 r.
Kolejną grupą od lutego 2024 r. będą goście z państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej i Jordanii.
Następnie będzie on wdrażany na całym świecie przez cały rok, a ETA stanie się wymogiem do końca 2024 r.
Obecnie obywatele Bahrajnu, Kuwejtu, Omanu, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich mogą zamiast wizy na wjazd do Wielkiej Brytanii ubiegać się o jednorazowe elektroniczne zwolnienie z wizy (EVW). Kosztuje 30 GBP (34,30 EUR) i jest ważny przez okres do sześciu miesięcy.
Według rządu Wielkiej Brytanii program ETA całkowicie zastąpi program EVW, oferując tańszą opcję z możliwością wielokrotnego wjazdu.
Jak ubiegać się o ETA na wjazd do Wielkiej Brytanii?
Gdy program zacznie obowiązywać w Twoim kraju, będziesz musiał wypełnić internetowy formularz wniosku, który pozwoli Ci uzyskać pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii. Według rządu większość odwiedzających będzie mogła złożyć wniosek za pomocą aplikacji mobilnej, a decyzja w sprawie wniosku będzie szybka.
Będziesz potrzebować ważnego paszportu biometrycznego z kwalifikującego się kraju, szczegółów podróży, adresu e-mail oraz karty kredytowej lub debetowej. Będziesz także musiał odpowiedzieć na zestaw pytań dotyczących przydatności.
Podobnie jak w przypadku elektronicznego systemu autoryzacji podróży (ESTA) w USA, z procesem składania wniosków wiąże się niewielka opłata. Zostanie ona ustalona na poziomie 10 funtów (11,66 euro).
Podróżnym zaleca się złożenie wniosku co najmniej na kilka dni przed planowaną podróżą, a zatwierdzenie powinno nastąpić w ciągu 72 godzin.
Czy będę potrzebować wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii?
ETA nie jest wizą, ale pozwala na wjazd do kraju.
Wszyscy odwiedzający, którzy obecnie nie muszą ubiegać się o wizę, będą musieli uzyskać ETA przed podróżą. Obejmuje to osoby, które obecnie nie muszą składać żadnego wniosku, aby odwiedzić Wielką Brytanię – co oznacza, że obywatele USA, Kanady, Australii i Europy będą potrzebować ETA nawet w przypadku krótkich pobytów.
Jeśli nie złożysz wniosku przed podróżą, możesz zostać ukarany grzywną. Posiadacze paszportów brytyjskich i irlandzkich nie będą potrzebować ETA.
Podróżni z krajów, które nie mają umów o ruchu bezwizowym z Wielką Brytanią, nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią wizę i ETA.
Twoja ETA będzie ważna przez okres do sześciu miesięcy lub dwóch lat, jeśli posiadasz ważną wizę brytyjską. Oznacza to, że nie będziesz musiał ubiegać się o nowe zezwolenie na podróż, jeśli ponownie odwiedzisz Wielką Brytanię w obowiązującym okresie.
Dlaczego Wielka Brytania wprowadza program ETA?
ETA jest częścią planu Wielkiej Brytanii mającego na celu cyfryzację granic na brytyjskich lotniskach do końca 2025 r.
Niektórzy pasażerowie mogą być w stanie wjechać do kraju bez konieczności korzystania z elektronicznej bramki paszportowej lub rozmowy z funkcjonariuszem Straży Granicznej. Zamiast tego prawdopodobnie będą musieli przesłać swoje zdjęcie i przesłać je do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przed podróżą.
Program ma na celu zmniejszenie kolejek na granicy, „pomagając przyspieszyć legalne podróże do Wielkiej Brytanii”.
Brytyjska gazeta The Times donosi, że do umożliwienia istnienia „bezdotykowych korytarzy” można zastosować technologię rozpoznawania twarzy. Wymagałoby to od podróżujących za granicę przedstawienia przed lotem danych biograficznych i biometrycznych, takich jak zdjęcia twarzy, w ramach nowego systemu elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA).