O nas
Kontakt

„Emisje nie mają paszportu”: „finansowe muskuły” świata muszą inwestować w zieloną energię

Laura Kowalczyk

„Emisje nie mają paszportu”: „finansowe muskuły” świata muszą inwestować w zieloną energię

Czy cele klimatyczne są nadal osiągalne? Dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej ujawnia TylkoGliwice Business, czy jego zdaniem przejście na zero netto do 2050 r. jest naprawdę możliwe.

„Nasz świat energii w 2030 r., za zaledwie siedem lat, będzie zupełnie inny w porównaniu z tym, co mamy dzisiaj” – podkreślił dr Birol w swoim biurze w Paryżu, na tle Wieży Eiffla jako tła wywiadu.

Ekonomista ds. energii ma długą karierę w branży energetycznej, ale pozostaje optymistą i wierzy, że uda nam się osiągnąć cele klimatyczne, jeśli poprawi się współpraca globalna.

W najnowszym raporcie World Energy Outlook opublikowanym w październiku 2023 r. MAE stwierdziła, że ​​światowy popyt na trzy paliwa kopalne: ropę, gaz i węgiel osiągnie szczyt do 2030 r. Podczas gdy zużycie węgla gwałtownie spadnie po 2030 r., zużycie gazu i ropy naftowej będzie przez następne dwie dekady pozostanie blisko poziomów szczytowych.

Angela zapytała doktora Birola, dlaczego nadal będziemy polegać na paliwach kopalnych i jak realistycznie będzie wyglądać przyszłość energii.

Co ogranicza przejście na zieloną energię?

W przeszłości MAE była krytykowana za brak zdecydowanego stanowiska w sprawie zmian klimatycznych.
Jednak w 2021 r. opublikowali „przełomowe dzieło branży energetycznej”, w którym dr Birol i jego zespół składający się z 400 ekspertów opracowali szczegółowy plan osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.

Chociaż potrzeba zajęcia się zmianami klimatycznymi była niezaprzeczalna, był to również moment, w którym koszt energii odnawialnej obniżył się na tyle, że ma teraz sens nie tylko środowiskowy, ale także ekonomiczny.

Od 2021 roku inwestycje w zieloną energię stale rosną. Kiedy w 2015 r. po raz pierwszy podpisano Porozumienie klimatyczne z Paryża, światowe inwestycje w energię wynosiły 2 biliony dolarów (1,8 biliona euro), z czego połowę wydano na paliwa kopalne, a drugą połowę na czystą energię.

Obecnie na paliwa kopalne nadal wydaje się 1 bilion dolarów (918 miliardów euro), ale inwestycje w czyste energie wzrosły do ​​2 bilionów dolarów. Niestety większość tych inwestycji odbywa się głównie w gospodarkach rozwiniętych, a także w Chinach, które Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zalicza do gospodarek wschodzących.

„Wadą całego problemu jest to, że w krajach rozwijających się nie prowadzi się wystarczających inwestycji w czystą energię” – wyjaśnił dr Birol.

„Jak mamy zamiar wesprzeć te kraje, aby poczyniły niezbędne inwestycje w czystą energię, energię słoneczną, wiatr, efektywność, samochody elektryczne i inne?” – zauważył również.

Dr Fatih Birol rozmawia z Euronews Business ze swojego biura w Paryżu
Dr Fatih Birol rozmawia z TylkoGliwice Business ze swojego biura w Paryżu

Jak możemy przyspieszyć przejście na zieloną energię?

Według doktora Birola świat potrzebuje tych, którzy mają „mięśnie finansowe”, aby przyspieszyć.

„Kiedy patrzę na globalny przemysł naftowy i gazowy, widzę, że jest on daleki od tego, gdzie powinien być” – powiedział The Big Pytanie.

„To bardzo niefortunne, ponieważ mogliby być bardzo dobrym sojusznikiem w osiągnięciu naszych celów, ponieważ mają duże umiejętności inżynieryjne, głębokie kieszenie i doświadczenie”.

Angela i dr Birol kontynuowali dyskusję na temat konkretnych firm, które mogłyby zrobić więcej.

Jak rosnące ceny ropy naftowej wpłyną na inflację?

Oczywiście, ponieważ ropa naftowa jest nadal centralnym składnikiem energii, cena ropy na rynkach ma ogromną siłę, ponieważ może wpływać na przebieg inflacji, a tym samym na decyzje banku centralnego dotyczące stóp procentowych, o czym Angela rozmawiała również z dr Birolem.

Poruszyli kwestię roli OPEC, dla której pracował, a także dalszego wpływu konfliktu na Bliskim Wschodzie na ceny surowców.

Kraje rozwijające się mogą przeżywać bardzo trudne czasy, jeśli ceny będą dalej rosły.

Doktor Fatih Birol

„Od początku tego roku ostrzegaliśmy (przed) rynkami ropy, ponieważ popyt jest bardzo duży. Popyt na ropę napędzany jest głównie przez Chiny, ponieważ Chiny wychodzą z pandemii Covid-19 i obserwuje się duży wzrost popytu w Chinach. Ale to, co zrobili producenci, zwłaszcza Arabia Saudyjska i Rosja razem, ograniczyło produkcję.

„Nie dostarczyli na rynki wystarczającej ilości ropy. Kiedy popyt jest wysoki, kiedy na rynki dostarcza się mniej ropy, jest to bardzo proste, powiedzieliśmy na początku roku, że na rynkach będzie ciasno, a cena pójdzie w górę i rzeczywiście tak się stało.

Następnie zauważył, że obecne napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie mogą doprowadzić do kolejnej podwyżki cen.

„Obawiam się, że ceny mogą ponownie wzrosnąć i mogą stanowić poważny problem dla światowej gospodarki, zwłaszcza dla krajów rozwijających się, które importują dużo ropy i gazu.

„Oni, bardziej niż kraje europejskie, są znacznie bardziej zaniepokojeni niż kraje rozwijające się, ponieważ w Europie, Ameryce Północnej, Japonii kraje mają siłę gospodarczą, aby stawić czoła tym problemom. Jednak kraje rozwijające się mogą przejść przez bardzo trudne czasy, jeśli ceny będą dalej rosły” – dodał.

Energia słoneczna kontra energia jądrowa – jaka jest przyszłość energii?

Energia jądrowa pozostaje przedmiotem podziałów między krajami, a także między państwami członkowskimi UE, takimi jak Niemcy i Francja.

Dla Francji energia jądrowa jest kluczem do zaopatrzenia w energię, podczas gdy Niemcy zdecydowały się zamknąć wszystkie swoje elektrownie do 2022 r.

Angela zapytała doktora Birola o jego pogląd na energię jądrową, który omówili w pełnym wywiadzie. Podzielił się także swoimi przemyśleniami na temat energii słonecznej i innych opcji energetycznych.

Zauważył jednak, że podejście do transformacji musi mieć charakter globalny, bo „emisje nie mają paszportu”.

„Emisje nie mają paszportu”.

Doktor Fatih Birol

Dyrektor wykonawczy, Międzynarodowa Agencja Energetyczna

„Dokonanie tej inwestycji leży w interesie wszystkich, nawet gospodarek rozwiniętych, ponieważ kiedy na przykład mówimy o zmianach klimatycznych, jesteśmy dziś w Europie w Paryżu. Na klimat we Francji będą miały wpływ nie tylko emisje w Europie, ale także emisje pochodzące z Dżakarty, Detroit, Sao Paulo czy Mogadiszu.

„To dotyka nas wszystkich. Dla Europejczyków, Amerykanów czy Japończyków ważne jest, aby inwestycje w czystą energię odbywały się także w krajach rozwijających się, nie ze względów etycznych i moralnych, ale z powodów bardzo egoistycznych, ponieważ jeśli emisje w tych krajach nie spadną, sami będą mieli kłopoty” – dodał.

Podkreślił następnie, że ci, którzy uważają, że osiągnięcie celów klimatycznych jest niemożliwe, stoją po złej stronie historii.

Aby dowiedzieć się więcej, obejrzyj wszystkie odcinki Wielkiego Pytania powyżej.