O nas
Kontakt

Energetyka jądrowa w Europie: kto jest za, przeciw i dlaczego?

Laura Kowalczyk

Steam rises from the cooling towers of the Grohnde nuclear power plant in Germany, in December 2021.

TylkoGliwice Business analizuje zalety i wady energetyki jądrowej oraz wskazuje, które kraje europejskie są za nią, a jakie przeciw niej.

Ze względu na swoją katastrofalną historię słowo „jądrowy” często przyciąga wzrok, a wielu niechętnie uznaje je za niezawodną i bezpieczną formę energii.

Niektórzy twierdzą, że w przeciwieństwie do paliw kopalnych jest to jedno z najczystszych źródeł energii, ponieważ nie powoduje emisji gazów cieplarnianych. Z drugiej jednak strony odpady nuklearne pozostają niebezpieczne przez tysiące lat i powodują trwałe obawy o środowisko.

Niemniej jednak kilka krajów europejskich uważa energię jądrową za niezbędną dla przetrwania gospodarczego i postrzega ją jako jedną z najlepszych opcji w obliczu wyzwania, jakim są zmiany klimatyczne.

Kraje promujące energię jądrową

Od budzącej grozę katastrofy w Fukushimie w Japonii w 2011 r. Europa pozostaje podzielona w sprawie posiadania coraz większej liczby elektrowni jądrowych.

Włochy i Litwa całkowicie porzuciły energię jądrową na rzecz wytwarzania energii elektrycznej. Francja opowiada się jednak za energią jądrową jako źródłem niskoemisyjnym. Ponadto Bułgaria, Włochy, Chorwacja, Finlandia, Węgry i Polska wspierały Francję w jej ambicjach nuklearnych. Spośród 163 reaktorów jądrowych w Europie w sierpniu 2023 r. 56 znajdowało się w samej Francji.

Energetyka jądrowa ma w Europie dobrze ugruntowaną pozycję – elektrownie jądrowe działają w 13 z 27 państw członkowskich i dostarczają około jednej czwartej całkowitej energii elektrycznej w Europie.

Mając na uwadze niepewność związaną z ropą i gazem, prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił wart 57 miliardów dolarów plan budowy w kraju sześciu reaktorów jądrowych nowej generacji, począwszy od 2028 roku.

Kraje sprzeciwiające się energetyce jądrowej

Belgia i Niemcy, a także Szwajcaria i Hiszpania to kraje planujące wycofywanie swojego przemysłu nuklearnego, biorąc pod uwagę jego niebezpieczne konsekwencje i wyzwania.

Kraje te planowały całkowitą rezygnację ze swoich projektów związanych z energią jądrową, ale nadal się od tego powstrzymują, biorąc pod uwagę geopolityczną ewolucję energetyki.

Według Komisji Europejskiej sprzeciw wobec energetyki jądrowej doprowadził do ogólnego spadku o 25% energii elektrycznej wytwarzanej w wyniku rozszczepienia atomów w 27 krajach Unii Europejskiej w latach 2006–2020.

Większe nadzieje dla energetyki jądrowej w miarę ulepszania technologii

Co ciekawe, jedno z ostatnich badań opublikowanych przez Fundację Węgierską pokazuje rosnące pozytywne postrzeganie energetyki jądrowej we wszystkich państwach członkowskich UE. Z jego wyników wynika, że ​​odsetek sprzeciwu wobec energetyki jądrowej spadł z 26% do 15%.

To zmienione postrzeganie energii jądrowej można przypisać korzyściom z niej płynącym, ponieważ znacząco przyczynia się ona do zmniejszenia śladu węglowego i minimalizacji emisji gazów cieplarnianych, zapewniając w ten sposób przyszłość zrównoważonego rozwoju energetycznego.

Ponadto energia jądrowa charakteryzuje się wyjątkowo dużą gęstością energii, co czyni ją bardziej efektywną niż inne źródła alternatywne. W przeciwieństwie do energii słonecznej i wiatrowej elektrownie jądrowe działają niezależnie, bez zależności od warunków pogodowych. Energia jądrowa może zapewnić długoterminowe rozwiązanie energetyczne, zmniejszając zależność populacji od wahań i dostępności ropy i gazu.

Pozostają wyzwania i wspólne uczucia

Patrząc teraz na drugą stronę medalu, nie zapominajmy, że ryzyko awarii nuklearnych, takich jak Czarnobyl i Fukushima, może mieć niszczycielski wpływ na społeczności globalne.

Infrastruktura elektrowni jądrowych również wymaga wielu inwestycji i rozwoju, zanim będzie mogła zacząć działać. Po uruchomieniu zagrożenie związane z ich odpadami pozostaje, ponieważ ich bezpieczna utylizacja może stanowić poważne wyzwanie. Dlatego w całej Europie istnieją mieszane uczucia wobec energii jądrowej.