O nas
Kontakt

Zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła w 2024 roku? Najpierw sprawdź grzejniki i izolację

Laura Kowalczyk

A heat pump is installed at a house in Frankfurt, Germany, 7 September 2023.

Czy Twoja domowa „pompa ciepła” jest gotowa? Oto dlaczego przed zainstalowaniem zielonej technologii niezbędne jest dokładne oszacowanie kosztów.

Zima w pełni, Twoje zapierające dech w piersiach rachunki za energię mogą skłonić Cię do poszukiwania alternatywnych form ogrzewania.

Pompy ciepła zapewniają niższą emisję i potencjalnie niższe koszty. Czy skoro wiele krajów europejskich oferuje dotacje na instalację ekologicznych technologii, czy nadszedł czas na zmianę?

W niedawnym badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii zalecają uważną ocenę kosztów przed pożegnaniem się z kotłem gazowym.

Ustalili, że zapotrzebowanie na ciepło może wzrosnąć o ponad 20 procent po przejściu na powietrzną pompę ciepła.

TylkoGliwice Green rozmawiał ze współautorem raportu, dr Rayem Galvinem, aby dowiedzieć się, jak może to wpłynąć na Twoje rachunki za energię.

W jaki sposób pompa ciepła może zwiększyć Twoje zapotrzebowanie na ciepło?

Ponieważ pompy ciepła pracują w znacznie niższej temperaturze niż kotły gazowe – około 55°C w porównaniu do 65-75°C – ogrzanie pomieszczenia zajmuje im więcej czasu.

Zwykle oznacza to, że gospodarstwa domowe muszą zmienić harmonogram ogrzewania po przejściu na pompę ciepła, aby osiągnąć taki sam komfort jak wcześniej, albo poprzez wydłużenie czasu na ogrzanie, albo przez utrzymanie stałej „obniżonej” temperatury.

Jak wynika z badania opublikowanego w recenzowanym czasopiśmie Energy and Buildings, może to zwiększyć całkowite zapotrzebowanie na ciepło o od 5 do 20 procent.

Zapotrzebowanie będzie wyższe w domach, które są ogrzewane tylko przez krótkie okresy w ciągu dnia. Domy o słabej izolacji i niskiej masie termicznej – co oznacza, że ​​szybciej się wychładzają – będą również wymagały większego ogrzewania, podobnie jak domy w miejscach, w których zimy są mroźne.

Należy uwzględnić także inne koszty. Niższa temperatura pracy pomp ciepła oznacza, że ​​potrzebne są większe grzejniki, aby odczuć ich zalety. Dlatego czasami konieczna jest wymiana grzejników podczas instalowania pompy ciepła.

Instalując pompę ciepła, należy również wziąć pod uwagę zaopatrzenie w ciepłą wodę. Ponieważ nie mogą zapewnić ciepłej wody na żądanie, może być konieczne zainstalowanie również zasobnika ciepłej wody.

Jak energooszczędny musi być Twój dom, aby pompa ciepła była opłacalna?

Naukowcy twierdzą, że możliwe jest oszacowanie wzrostu zapotrzebowania na podstawie schematów ogrzewania, lokalnej pogody i efektywności energetycznej domu.

Niektóre badania mówią, że niemal każdy dom może współpracować z pompą ciepła. Jednak w przypadku bardziej energooszczędnych domów koszty operacyjne będą niższe, mówi dr Galvin.

Szacunkowe roczne zapotrzebowanie na ciepło Twojego domu może pomóc Ci zdecydować, czy pompa ciepła jest dobrą inwestycją.

Można to znaleźć na świadectwie charakterystyki energetycznej domu (EPC) i jest ono mierzone w kilowatogodzinach (kWh) na metr kwadratowy rocznie. Możesz także sprawdzić swoje rachunki, aby dowiedzieć się, ile kWh zużywasz na metr kwadratowy, ale będziesz musiał odjąć opłaty stałe.

Dom, którego szacunkowe zużycie energii w obecnym systemie kotłów gazowych wynosi 70 kWh, będzie prawdopodobnie w miarę energooszczędny, z podstawowymi, ale skutecznymi podwójnymi szybami, przyzwoitą izolacją ścian szczelinowych lub ścian zewnętrznych oraz rozsądną izolacją na poddaszu i pod podłogą.

W domach o tym standardzie pompa ciepła będzie na ogół działać wystarczająco skutecznie, aby było to opłacalne, mówi dr Galvin.

Ponieważ jednak wymagania dotyczące ogrzewania podane w EPC dotyczą starego systemu grzewczego, niekoniecznie zapewniają dokładne oszacowanie potrzeb grzewczych za pomocą pompy ciepła.

Znajomość strat ciepła i masy cieplnej domu może pomóc w ostatnim z tych punktów, ale obecnie informacji tych nie podaje się w świadectwach charakterystyki energetycznej domu.

Naukowcy zalecają dodanie tych czynników do EPC wraz z już uwzględnionym wymogiem ogrzewania pomieszczeń. Pozwoli to na dokonanie dokładnej oceny zapotrzebowania na energię przed zainstalowaniem pompy ciepła, zamiast opierać się na założeniu, że zapotrzebowanie pozostanie takie samo.

Duży przewidywany wzrost zapotrzebowania na energię można ograniczyć poprzez poprawę izolacji i szczelności budynku w celu ograniczenia strat ciepła.

Na marginesie, nie zapominaj, że dobrze izolowane domy muszą być regularnie wietrzone. Dr Galvin zaleca „wentylację szokową”: otwieranie wszystkich okien na kilka minut rano i ponownie późnym popołudniem. Pozwala to na wymianę powietrza, nie dając ścianom zbyt długiego czasu na wystygnięcie i utratę korzyści płynących z ogrzewania.

Jak utrzymać komfortową temperaturę za pomocą pompy ciepła

Jeśli chodzi o komfort, niższa temperatura pomp ciepła nie musi mieć dużego wpływu, jeśli masz regularne zapotrzebowanie na ogrzewanie, ponieważ możesz ustawić timer na przykład po przebudzeniu rano i powrocie do domu wieczorem.

Jeśli jednak potrzebujesz ogrzewania sporadycznie, okaże się, że będziesz musiał poczekać dłużej, aż pomieszczenie się nagrzeje.

„W niektórych przypadkach zimą opłacalne może być utrzymywanie ogrzewania na bardzo niskim poziomie przez cały czas” – mówi dr Galvin. Zaleca aktywne testowanie różnych schematów ogrzewania, aby znaleźć najlepszą równowagę między komfortem a zużyciem energii.

Dodaje, że w niektórych przypadkach pomocne może być zastosowanie małego promiennika podczerwieni z zegarem, aby w razie potrzeby szybko ogrzać pomieszczenie i zrekompensować opóźnienie pompy ciepła.

Czy pompy ciepła są tańsze w eksploatacji niż kotły gazowe?

Pompy ciepła działają na energię elektryczną, a nie na gaz. W Europie istnieje duża różnica w cenach między nimi.

W Wielkiej Brytanii cena gazu wynosi obecnie około 0,07 funta (0,08 euro) za kWh, podczas gdy cena energii elektrycznej wynosi około 0,28 funta (0,33 euro) za kWh. Dzieje się tak częściowo dlatego, że energia elektryczna podlega podatkowi od emisji dwutlenku węgla, podczas gdy gaz używany do ogrzewania nie. Do rachunków za energię często doliczane są także koszty polityki, np. przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu i promowaniu energii odnawialnej.

Podobnie w UE gaz kosztuje obecnie 0,08 euro, a energia elektryczna prawie 0,29 euro.

Rzeczywiście pompy ciepła mogą być nawet trzy razy bardziej wydajne niż kotły gazowe, ponieważ ciepło jest przekazywane, a nie wytwarzane. Mimo to ogromna różnica cenowa pomiędzy gazem a energią elektryczną sprawia, że ​​nie zawsze są one tańsze.

Gdyby cena energii elektrycznej była tylko trzykrotnie wyższa od ceny gazu, pompy ciepła byłyby mniej więcej neutralne pod względem kosztów, wyjaśnia dr Galvin. Chociaż obecnie tak nie jest, zainstalowanie pompy ciepła może się teraz opłacić.

„Istnieje rozbieżność pomiędzy kosztami eksploatacji kotła a kosztami eksploatacji pompy ciepła” – mówi. „Ale to nie jest coś wielkiego, jeśli mądrze podchodzisz do tego, jak to robisz. I może faktycznie zmienić się w przyszłości.”

Niektórzy eksperci zalecają jednak jeszcze większą ostrożność. Chociaż należy wziąć pod uwagę wiele czynników, „w idealnym przypadku stosunek cen energii elektrycznej do cen gazu powinien być bliższy 2,5 lub nawet lepiej dwóch” – mówi dr Jan Rosenow z Projektu Pomocy Regulacyjnej (RAP), organizacji pozarządowej doradzającej w zakresie energii i jakości powietrza. „W ten sposób pompa ciepła opłaciłaby się w zdecydowanej większości przypadków”.

Jednak podobnie jak dr Galvin nie odradza obecnie instalowania pompy ciepła.

„Dzięki bardzo wydajnemu systemowi i specjalnym taryfom już dziś możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, kupując pompę ciepła”.

Czy warto już teraz zainstalować pompę ciepła?

Chociaż pod względem cenowym nie osiągnęliśmy jeszcze neutralności kosztowej w przypadku pomp ciepła, „musimy po prostu dokonać dekarbonizacji” – mówi dr Galvin.

W opublikowanych w tym miesiącu przepisach mających na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków UE jasno stwierdziła, że ​​musimy odejść od gazu i przejść na energię elektryczną, a także określić plany dekarbonizacji sieci. To „duże wyzwanie, które musi nastąpić i musi iść w parze z przejściem na pompy ciepła, pojazdy elektryczne” itd., mówi dr Galvin.

Unijna dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wzywa do całkowitego wycofywania kotłów zasilanych paliwami kopalnymi do 2040 r.

Może to sprawić, że w niektórych krajach pompy ciepła staną się konieczne, a nawet obowiązkowe, dlatego zainstalowanie ich teraz prawdopodobnie opłaci się w dłuższej perspektywie. Ochroni Cię także przed podwyżkami cen gazu.

„Jeśli masz pieniądze z góry, powiedziałbym, że prawdopodobnie lepiej będzie przejść na inny system wcześniej niż później” – mówi dr Galvin.

Zwraca uwagę, że nagły wzrost zapotrzebowania na pompy ciepła, jeśli wejdą w życie nowe przepisy, może w przyszłości spowodować niedobór instalatorów.

Czy warto instalować panele słoneczne do zasilania pompy ciepła?

W idealnym świecie dr Galvin zaleca również instalację paneli słonecznych w celu zasilania pompy ciepła czystą, tanią energią elektryczną.

Odrzuca argument, że te dwie formy zielonych technologii są sezonowo niezgodne, przy czym pompy ciepła zużywają najwięcej energii zimą, a panele słoneczne dostarczają najwięcej energii latem.

„Właściwie po obu stronach mamy okres przejściowy, w którym słońce naprawdę robi różnicę” – mówi.

Poprzez szeroko zakrojone modelowanie wykazał, że fotowoltaika skutecznie obniża koszty eksploatacji pompy ciepła, pod warunkiem, że panele mają optymalny rozmiar. Szacuje, że w przypadku domu z trzema sypialniami wystarczy 3 kW.

„70 kilowatogodzin plus pompa ciepła i fotowoltaika to… najbardziej opłacalne rozwiązanie, jakie można uzyskać” – mówi.

Wiele krajów oferuje dotacje i subsydia pomagające w przejściu, a Wielka Brytania niedawno podniosła dotację na powietrzne pompy ciepła z 5000 do 7500 funtów.

Jednak Niemcy wycofały się w tym miesiącu z dotacji do pomp ciepła, zmagając się z deficytem, ​​co pokazuje, że dotacje ekologiczne często w pierwszej kolejności są przedmiotem cięć.