Europejskie firmy obronne, takie jak Thales i Rheinmetall, odnotowały wzrost zamówień ze względu na rosnące budżety wojskowe. Oto kilka firm, które mogą zyskać na niepewności geopolitycznej.
Największe europejskie firmy z branży obronnej i lotniczej odnotowują rekordowy poziom zamówień i przepływów pieniężnych w związku ze wzrostem nowych zamówień na broń od rządów.
Wśród tych firm są niemiecki Rheinmetall, brytyjski BAE Systems, francuski Thales i szwedzki Saab.
Wzrost zamówień wynika głównie z narastającej niepewności geopolitycznej, w obliczu trwającej wojny między Rosją a Ukrainą oraz konfliktu między Izraelem a Hamasem.
W rezultacie wzrosły budżety wojskowe rządów, co przełożyło się na więcej zamówień dla firm obronnych.
Na rok 2024 Europejska Agencja Obrony zaplanowała budżet ogólny na kwotę ponad 48 miliardów euro.
Dzięki tej dodatkowej gotówce spółki przeznaczają więcej środków na wykup akcji i dywidendy, a prognostycy spodziewają się na horyzoncie większej liczby fuzji i przejęć.
Thales zapowiada 26% wzrost zamówień
Thales, specjalista w dziedzinie systemów elektrycznych i obronnych, ogłosił niedawno wzrost zamówień w pierwszym półroczu o 26%, do 10,8 miliarda euro. W ten sposób portfel zamówień firmy osiągnął nowy rekord i wyniósł 47 miliardów euro.
Zysk przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) wzrósł o 10,4% do 1096 mln euro w pierwszej połowie 2024 r., podczas gdy sprzedaż również wzrosła o 8,9% do 9,5 mld euro.
Rheinmetall ogłasza duże zamówienie od klienta z NATO
Na początku maja tego roku niemiecki producent broni Rheinmetall poinformował również, że klient z NATO złożył duże zamówienie na dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich.
Zamówienie, które ma zostać dostarczone w okresie od tego roku do 2028 roku, obejmuje także kilkaset tysięcy modułów ładunku miotającego – wykorzystywanego w wielu rodzajach broni.
W drugim kwartale roku zamówienia odnotowane przez firmę osiągnęły prawie 300 mln euro.
Spółka odnotowała wzrost zamówień głównie w związku z wymianą zapasów amunicji przez kilka sił zbrojnych w związku z trwającą wojną między Rosją a Ukrainą.
BAE Systems podnosi prognozę sprzedaży ze względu na zwiększone zamówienia
Kolejną spółką korzystającą ze zwiększonych zamówień jest brytyjska firma z branży lotniczej i obronnej BAE Systems, która w ostatnim czasie podniosła prognozę sprzedaży, publikując jednocześnie wyniki półroczne.
Zamówienia wzrosły w pierwszej połowie roku o 1,6 miliarda funtów (1,89 miliarda euro), osiągając łączną kwotę 59,6 miliarda funtów (70,34 miliarda euro) na dzień 30 czerwca.
BAE Systems szacuje obecnie wzrost sprzedaży na od 12% do 14% w całym roku 2024, w porównaniu do wcześniej podanych szacunków na poziomie 10% do 12%.
Jest to następstwem utrzymujących się dobrych wyników we wszystkich oddziałach.
BAE Systems podniosło także prognozę zysków przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) do zakresu 12% do 14%, w porównaniu z poprzednimi 11% do 13%.
Firma odnotowała w pierwszym półroczu wzrost sprzedaży o 13%, osiągając około 13,4 miliona funtów (15,82 miliarda euro).
Charles Woodburn, dyrektor generalny BAE Systems, powiedział w półrocznym raporcie wyników firmy: „Nasze zamówienia pokazują, że popyt na nasze produkty i usługi pozostaje wysoki i że jesteśmy dobrze przygotowani do trwałego wzrostu w nadchodzących latach.
„Będziemy nadal inwestować w nowe technologie, nowe obiekty i naszych pracowników, abyśmy mogli zrealizować nasz rekordowy portfel zamówień i pomóc naszym klientom rządowym pozostać na czele w niepewnym świecie”. »
Saab pozyskuje zamówienie o wartości 35 mln euro na łodzie bojowe
Szwedzka firma zbrojeniowa Saab również niedawno ogłosiła, że otrzymała zamówienie na 10 morskich łodzi bojowych od szwedzkiej administracji ds. materiałów obronnych.
Zamówienie jest warte 400 mln koron szwedzkich, czyli SEK (35,04 mln euro), a realizacja ma rozpocząć się w tym roku.
Dostawy będą realizowane w sposób ciągły w kolejnych latach.
Zakup ten symbolizuje wzmożone wysiłki Szwecji na rzecz wzmocnienia obrony morskiej, szczególnie biorąc pod uwagę niepewny klimat geopolityczny w Europie.
Micael Johansson, prezes i dyrektor generalny Saaba, powiedział w komunikacie prasowym o wynikach spółki za drugi kwartał: „W tym kwartale Saab odnotował duże przyjęcie zamówień na kwotę 40 miliardów SEK (3,51 miliarda euro), co stanowi drugi najwyższy kwartał w historii firmy. Nasze portfolio jest wyjątkowo pozycjonowane, a my wzmacniamy naszą obecność na rynku.
„Kontynuujemy także inwestycje w dodatkowe moce produkcyjne i w pełni koncentrujemy się na zabezpieczaniu umiejętności i zwiększaniu siły roboczej. »
Firma odnotowała także wzrost sprzedaży o 22% w drugim kwartale roku, napędzany ciągłym wzrostem we wszystkich oddziałach. Zysk przed odsetkami i podatkami również wzrósł o 25%.
Oczekuje się, że inne duże amerykańskie firmy z branży obronnej, takie jak Lockheed Martin, Northrop Grumman, General Dynamics i RTX, również odniosą korzyści ze wzrostu zamówień rządowych.