O nas
Kontakt

Europoglądy. Rewolucja AI już wkrótce rozpocznie się w kolejnym rozdziale historii Polski

Laura Kowalczyk

AI in Poland, illustration

Polscy przedsiębiorcy po cichu napędzali rewolucję AI, która przez ostatni rok ogarnęła świat. Teraz naszym celem jest, aby do 2050 roku Polska znalazła się w gronie 10 najbogatszych krajów świata – pisze Miron Mironiuk.

Historia rewolucji przemysłowych ma jasną narrację, w której prosperują kraje napędzające innowacje i rozwój nowych technologii.

Podczas pierwszej rewolucji przemysłowej maszyna parowa znacząco wpłynęła na losy Wielkiej Brytanii. Następnie wynalezienie elektryczności w podobny sposób wpłynęło na Stany Zjednoczone, wyprzedzając Wielką Brytanię jako najbogatszy kraj na świecie.

Dziś, dzięki niezrównanemu zapleczu inżynieryjnemu, to właśnie Polska ma szansę wykorzystać rewolucję sztucznej inteligencji i do połowy tego stulecia stać się jednym z dziesięciu najbogatszych krajów świata.

Gwiazdorski zespół AI, który poprowadzi Polskę w nową erę

Polscy przedsiębiorcy po cichu napędzali rewolucję AI, która przez ostatni rok ogarnęła świat.

Weźmy na przykład Kamilę Starygę, która opracowała produkty łączące technologię z naukami przyrodniczymi dla Google X i Flo Health, najpopularniejszego na świecie narzędzia do śledzenia okresu. Teraz skupiła się na wprowadzaniu metod leczenia niepłodności w erę sztucznej inteligencji za pośrednictwem swojej firmy Rita Health.

Czy Marek Cygan, profesor Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego i mistrz świata w programowaniu, którego robotyczny start-up Nomagic zwiększa produktywność w sektorze retail.

Nadszedł właściwy czas na zbadanie nowych podejść i włączenie wiedzy specjalistycznej, którą polscy inżynierowie zgromadzili na całym świecie, do krajowego planu rozwoju gospodarczego.

Mężczyzna przechodzi obok instalacji neonów w Warszawie, luty 2017 r
Mężczyzna przechodzi obok instalacji neonów w Warszawie, luty 2017 r

Karol Kurach rozwija głębokie sieci neuronowe od ponad 14 lat, jak sam mówi, „już zanim to było modne”. Jego praca jako współzałożyciela prestiżowego działu badawczego Google Brain w Zurychu położyła podwaliny pod szybki wpływ sztucznej inteligencji, którego świat mógł być świadkiem w zeszłym roku.

To tylko niektóre przykłady, które dają jasny obraz: polscy inżynierowie pracowali za kulisami, a teraz przyszedł czas, aby wyjść na światło dzienne.

W zeszłym roku kluczowe wybory krajowe sprawiły, że Polska znalazła się na rozdrożu. Jak w przypadku każdego nowego początku, nadszedł czas na zbadanie nowych podejść i włączenie wiedzy specjalistycznej, którą polscy inżynierowie zgromadzili na całym świecie, do narodowego planu rozwoju gospodarczego.

Dlatego powołujemy PL/AI, specjalną radę doradzającą polskiemu Ministerstwu Cyfryzacji, skupiającą wiedzę Kamili, Karola, Marka i innych czołowych światowych przedsiębiorców i mistrzów świata w programowaniu oraz badaczy, aby zapewnić przyszłościowe i innowacyjne rozwiązania umiejętności rozwiązywania problemów w sercu polskiego życia.

Co możemy zrobić dla naszego kraju?

Polska znajduje się w wyjątkowej sytuacji, a ponieważ znajdujemy się w okresie czwartej rewolucji przemysłowej, niewykorzystanie wiedzy i doświadczenia sił napędowych tej rewolucji w zakresie sztucznej inteligencji byłoby straconą szansą.

Nasza praktyczna wiedza może pomóc w rozwiązaniu niektórych z najbardziej palących problemów w kraju. Chociaż sztuczna inteligencja jest narzędziem, które niesie ze sobą niewyobrażalne możliwości i możliwości rozwoju, należy z niej korzystać, mając odpowiednie zabezpieczenia, aby zachować kontrolę.

Edukacja to tak paląca kwestia, która ilustruje zarówno zagrożenia, jak i możliwości związane z technologią… Musimy zadbać o to, aby następne pokolenie było przygotowane na zmieniający się rynek pracy.

Nauczycielka w szkole dla uczniów-uchodźców z Ukrainy w Warszawie, czerwiec 2023
Nauczycielka w szkole dla uczniów-uchodźców z Ukrainy w Warszawie, czerwiec 2023

Podejście komisji będzie polegało na uznaniu zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją, wykorzystaniu jej możliwości, a następnie urzeczywistnieniu ich poprzez praktyczne rozwiązania, które przygotują Polskę na kolejną rewolucję przemysłową.

Edukacja jest tak palącym problemem, że ilustruje zarówno zagrożenia, jak i możliwości związane z tą technologią.

Wiele osób wciąż stara się nie zwracać uwagi na fakt, że sztuczna inteligencja wyeliminuje wiele stanowisk pracy. Nowa technologia będzie miała duży wpływ na wszystkich, od analityków danych po urzędników ubezpieczeniowych.

Musimy zadbać o to, aby następne pokolenie było przygotowane na zmieniający się rynek pracy.

Możliwości są nieograniczone

Z jednej strony narzędzia sztucznej inteligencji mogą pomóc w wyrównaniu szans, identyfikując najlepsze programy i metody nauczania oraz przyspieszając ich wdrażanie w gminach o niższych wynikach egzaminów.

Z drugiej strony musimy zadbać o to, aby dzisiejsi uczniowie rozumieli podstawy technologii, która będzie ich otaczać na każdym etapie życia.

Dlatego jako jedno z pierwszych praktycznych rozwiązań pracujemy nad tym, aby każdemu uczniowi w Polsce zapewnić wysokiej jakości edukację programistyczną.

Możliwości są nieograniczone i nie mogę się doczekać, aby zacząć i wykorzystać moc sztucznej inteligencji, aby zaistnieć w kolejnym rozdziale historii Polski.

Nasz cel? Do 2050 roku możesz stać się jednym z 10 najbogatszych krajów świata.