Wiele instytucji w stolicy Austrii zrezygnowało z opłat za bilety na koncerty Swifties, co spowodowało znaczny wzrost liczby odwiedzających.
Kiedy w zeszłym tygodniu organizatorzy odwołali trzy wyprzedane koncerty w Wiedniu po tym, jak urzędnicy ogłosili aresztowania w związku z zamachem terrorystycznym powiązanym z ISIS, miłośnicy Swifties spotkali się, by świętować i wyrażać współczucie – a jak się okazało, odwiedzili także niektóre miejskie muzea.
Wiele muzeów przyznało bezpłatny wstęp potencjalnym uczestnikom koncertów, m.in. Albertina, Muzeum Żydowskie, MAK (Muzeum Sztuk Stosowanych), Haus der Musik i Mozarthaus Vienna.
Jak podaje ARTnews, tysiące fanów Taylor Swift, często ubranych w gadżety – i dlatego łatwo rozpoznawalnych – wykorzystało tę sytuację i ruszyło do tych kulturalnych ośrodków.
W typowy dzień Albertina, w której mieści się jedna z największych i najważniejszych na świecie sal rycin, odwiedzana jest przez około 2000 zwiedzających. Jednak w dniach 8–11 sierpnia muzeum gościło aż 20 000 Swifties.
Rzeczniczka muzeum Nina Eisterer powiedziała ARTnews, że takie tłumy są zwykle domeną długo oczekiwanych, hitowych wystaw, dodając, że kolejki do wejścia były tak długie, że niektórzy fani musieli czekać w kolejce na zewnątrz przez 20 minut.
Muzeum oddało hołd również samej Swift, zmieniając ścieżki dźwiękowe odtwarzane w 20 historycznych kabinach z muzyki klasycznej na przeboje bijącej rekordy piosenkarki. Dało to początek grupowym śpiewaniom, które zyskały wirusową sławę na TikToku.
Oprócz Albertiny, Haus der Musik poinformowało, że przez jego drzwi przewinęło się 2746 Swifties – co stanowiło prawie połowę wszystkich odwiedzających i zwiększyło sprzedaż w sklepie z pamiątkami o 4500 euro.
Według ARTnews, media społecznościowe odegrały ważną rolę w rozpowszechnieniu informacji, że Swifties mogą cieszyć się darmowym wstępem do muzeów – co mogło być chwilowym ciosem w dochody muzeów, ale mamy nadzieję, że zapewniło tak bardzo potrzebną rozrywkę zrozpaczonym fanom.
„Dla nas ważne było… dać w jakiś sposób odrobinę nadziei i powiedzieć ludziom: 'Hej, wiemy, że to jest druzgocące. Nie możecie pójść na koncert, ale hej, możecie cieszyć się odrobiną sztuki w Wiedniu, to właśnie możemy wam zaoferować’” – powiedział Eisterer.
Nie tylko fani wymieniali się charakterystycznymi bransoletkami z koralików, zazwyczaj z tytułami piosenek Swift lub popularnymi frazami, a zazwyczaj wymieniali się nimi na koncertach z nieznajomymi — wiele muzeów poinformowało portal ARTnews, że pracownicy muzeów bardzo chętnie przyłączyli się do akcji.
Trasa koncertowa Taylor Swift „Eras Tour” powraca dziś wieczorem (15 sierpnia) z pięcioma koncertami na stadionie Wembley w Londynie, przy zachowaniu dodatkowych środków bezpieczeństwa. Koncert odbędzie się tydzień po udaremnionym zamachu terrorystycznym, który doprowadził do odwołania trzech jej koncertów w Wiedniu.